İstanbul: İstanbul'un Fethi'nin 553. Yıldönümü

İstanbul: İstanbul'un Fethi'nin 553. Yıldönümü

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İstanbul'un fethinin 553'üncü yılında tarihe geçen büyük kuşatmayı ve fethi tekrar canlandırdı. Dolmabahçe sahilinde başlayan fetih şöleninde leventler kadırgaları çekerek Kasımpaşa'ya getirdi.

İstanbul: İstanbul'un Fethi'nin 553. Yıldönümü

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İstanbul'un fethinin 553'üncü yılında tarihe geçen büyük kuşatmayı ve fethi tekrar canlandırdı. Dolmabahçe sahilinde başlayan fetih şöleninde leventler kadırgaları çekerek Kasımpaşa'ya getirdi.

Kadırgaların yürütülmesinden önce Dolmabahçe'de bir tören düzenlendi. Törene, İstanbul Milletvekili Nusret Bayraktar, TBMM Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve çok sayıda davetli katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı marşlar çaldı, öğrenciler halk oyunları gösterisi sundu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da kutlama mesajı gönderdiği törende konuşan TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Fatih Sultan Mehmet'in, İstanbul'u fethinin ardından yayınladığı fermanda, insanların hiçbir şekilde rahatsız edilmeyeceğini, kiliselere dokunulmayacağını, herkesin huzur içinde özgür bir ortamda yaşamını sürdüreceğini ilan ettiğini söyledi. Burhan Kuzu, fermanda, ''İnsanların onurları kırılmayacak, hayatlarına, mallarına ve kiliselere kimse saldırmayacak'' denildiğini vurgulayarak, Fatih'in fermanının, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nden 485 yıl, Fransız İhtilali'nden 326 yıl ve ABD'nin keşfinden de 29 yıl önceye ait olduğunu bildirdi. Dünyada en çok belgenin insan hakları alanında bulunduğunu, bunu karşın en fazla sıkıntının da yine bu alanda yaşandığını belirten Kuzu, aradan geçen süre içinde Ayasofya'nın hala dimdik ayakta olmasının bütün dünyaya iyi bir mesaj olduğunu ve bu mesajın herkes tarafından alınması gerektiğini söyledi. Anayasa Komisyonu Başkanı olarak kutlamalara katılmanın çok anlamlı ve özel olduğunu söyleyen Kuzu, "Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u fethettiği zaman, herkesin özgürlüğünü iade etmiş, ibadetini yapmasına izin vermiştir. Bu, Fatih Sultan Mehmet'in insan haklarına ne kadar önem verdiğinin bir göstergesidir" dedi. AK Parti İstanbul Milletvekili Nusret Bayraktar da, Fatih Sultan Mehmet'in o zamanki adıyla Konstantinapolis'i fethettiğini ve buradaki zulmü kaldırdığını belirtti.

Törende bir konuşma yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, İstanbul'un kıtaların ve medeniyetlerin buluştuğu bir kültür şehri olduğunu belirterek, "Bundan 553 yıl önce bu kenti bize yurt edenleri rahmetle anıyoruz. İstanbul'un fethi Ortaçağ'dan Yeniçağ'a geçişi sağlamıştır. Bu sadece militarist bir hareket değildir. Buradaki mana, esasında kalelerden, şatolardan, kale şehirlerden idare edilen devlet ve millet anlayışı yerine halka bütünleşen bir anlayışın Osmanlı ile dünyaya yansıması olmuştur" diye konuştu. İstanbul Valisi Muammer Güler de, insanların yüzyıllardır barış ve hoşgörü içinde yaşadığı İstanbul'un, bir uygarlık kenti olduğunu belirtti. Güler, Fatih Sultan Mehmet'in, İstanbul'u fethetmek için 553 yıl önce 70 kadırgayı karadan yürüterek Haliç'e indirdiğini hatırlatarak, ''Fatih de Dolmabahçe'den fetih yürüyüşünü başlattı. Mustafa Kemal Atatürk de buradan Samsun'a hareket ederek milli mücadeleyi başlattı. İstanbul'un fethi sarsılmaz bir imanın ve yılmaz bir çalışmanın eseridir. Bu nedenle fetih unutulamaz. Fethimiz kutlu olsun'' şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Burhan Kuzu, Nusret Bayraktar, Muammer Güler, Kadir Topbaş ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'ın da katıldığı yürüyüş başladı. Yürüyüşte, sembolik kadırgalar, Mehter Takımı eşliğinde, temsili Fatih Sultan Mehmet, Molla Gürani ve Akşemsettin'in de bulunduğu atlılar önderliğinde, leventler tarafından Dolmabahçe Saat Kulesi önünden çekilmeye başlandı. Kadırgalar, Dolmabahçe Stadı arkasından, Gümüşsuyu Bulvarı'nı takip ederek Taksim Meydanı'na getirildi.

Taksim de 30 dakika mola verildi. Daha sonra kadırgalar leventler tarafından tekrar çekilerek, Tarlabaşı Bulvarı'ndan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kasımpaşa Sosyal Tesislerine getirildi. Kortejin Kasımpaşa'ya ulaştığı sırada top atışları yapıldı.