İstanbul'da Kültür Sanat

İstanbul'da Kültür Sanat
Anadolu Ajansı - Haberler | Kültür Sanat

İdil Biret ve Borusan Quartet, 24 Aralık'ta Caddebostan Kültür Merkezi'nde aynı sahneyi paylaşacak Zeynep Tanbay'ın Beethoven'ın yaylı çalgılar dörtlüleri üzerine hazırladığı son projesi "Symbiosis"in dünya prömiyeri yarın Haliç Kongre Merkez'nde gerçekleştirilecek Berlin Filarmoni Orkestrası'nın flütçüsü Emmanuel Pahud, yarın ve 21 Aralık'ta CRR'de müzikseverlerle buluşacak Selahattin Kara'nın "İstanbul Resimleri" sergisi, 21 Aralık'ta Milli Saraylar Dolmabahçe Sanat Galerisi'nde açılacak.

İdil Biret ve Borusan Quartet, 24 Aralık'ta Caddebostan Kültür Merkezi'nde aynı sahneyi paylaşacak.

İdil Biret ve Borusan Quartet, konserde Schumann'ın "Piyano Quinteti" ve Beethoven'in "4 Numaralı Quarteti" eserlerini seslendirecek. 

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, yarın Beşiktaş Fulya Sanat Merkezi'nde, "İsmet İnönü'yü Anma Konseri" verecek.

Orkestrayı şef Antonio Pirolli yöneteceği konserde, soprano Feryal Türkoğlu, mezzo soprano Ferda Yetişer, mezzo soprano Ezgi Karakaya, tenor Enrique Ferrer ve bariton Cem Beran Sertkaya eşliğinde P. Mascagni'nin "Cavalleria Rusticana" adlı eserini yorumlanacak.

Dünyaca ünlü isimleri ve cazın genç yeteneklerini 4 Aralık'tan itibaren müzik tutkunlarıyla buluşturan Akbank Sanat Caz Günleri, 26 Aralık'ta Uraz Kıvaner Quartet konseriyle tamamlanacak. 

Soprano ve tenor saksofonda Engin Recepoğulları, piyanoda Uraz Kıvaner, kontrbasta Ozan Musluoğlu ve davulda Ferit Odman'dan oluşan Uraz Kıvaner Quartet, Akbank Sanat'ta sahne alacak. 

Topluluk, konserde Uraz Kıvaner'in geçen yıl mart ayında yayımladığı ilk albümü "Pieces"dan parçaları da yorumlayacak.

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nın her sezon İstanbullu müzikseverlere sunduğu yeni projelerden olan "Beethoven Festivali" kapsamında, yarın Haliç Kongre Merkezi Sadabad Oditoryumu'nda düzenlenecek etkinlikte, Zeynep Tanbay'ın Beethoven'ın yaylı çalgılar dörtlüleri üzerine koreografisini yaptığı son yapıtı "Symbiosis"in dünya prömiyeri gerçekleştirilecek.

Zeynep Tanbay Dans Projesi'nin sahneleyeceği ve müziklerini Borusan Quartet'in seslendireceği "Symbiosis", 21 Aralık'ta ikinci kez Haliç Kongre Merkezi Sadabad Oditoryumu'nda olacak. 

Berlin Filarmoni Orkestrası'nın flütçüsü Emmanuel Pahud, yarın ve 21 Aralık'ta Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu'nda müzikseverlerle buluşacak. 

Yarınki konserde, Pahud ile Fransız Nefesli Çalgılar Beşlisi ve piyanist Eric Le Sage, Farrence, Rimsky-Korsakov ve Thuille'nin eserlerini yorumlayacak.

Emmanuel Pahud, 21 Aralık'ta gitarist Christian Rivet ile sahne alacak. 

 

Devlet ve şehir tiyatroları 

 

İstanbul Devlet Tiyatrosu, Küçük Sahne'de yarın, 20 ve 21 Aralık'ta "Kalpak" ile 24, 25 ve 26 Aralık'ta "Kurban", Küçükçekmece Cennet Kültür Sanat Merkezi'nde yarın, 21 ve 22 Aralık'ta "Sinan Süleymaniye'de" ile 26 Aralık'ta "Son Tango", Cevahir Salon 1'de yarın, 21 ve 22 Aralık'ta "Üç Kız Kardeş" ile 24, 25 ve 26 Aralık'ta "Sinan Süleymaniye'de", Üsküdar Tekel Sahnesi'nde 21 Aralık'ta "Çehov Makinesi" ile 26 Aralık'ta "Hamlet", Beykoz Ahmet Mithat Efendi Sahnesi'nde yarın,21 ve 22 Aralık'ta "İkinci Dereceden İşsizlik Yanığı", Cevahir Salon 2'de yarın, 21, 22, 24, 25 ve 26 Aralık'ta "Kuyruklu Yıldız Altında İzdivaç", Üsküdar Stüdyo Sahne'de yarın, 21, 22, 24 ve 25 Aralık'ta "Michelangelo" adlı oyunlar sahnelenecek. 

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nda ise yarın, 21 ve 22 Aralık'ta Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde "Lysistrata Kadınlar da Savaşırsa", Kağıthane Sadabad Sahnesi'nde "Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım", Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde "Perşembenin Hanımları", Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi'nde "Vişne Bahçesi", Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde "Yolcu", Ümraniye Sahnesi'nde "Kabare" isimli oyunlar izlenebilecek.

 

Sergi

 

Hayran olduğu tarihi kent İstanbul'un sokakları, boğazı ve mimarisinin yanında şehrin değişen yüzünü tablolarına yansıtan ressam Selahattin Kara'nın "İstanbul Resimleri" sergisi, 21 Aralık'tan itibaren TBMM Genel Sekreterliği (Milli Saraylar) Dolmabahçe Sanat Galerisi'nde ziyaret edilebilecek.

Sergisini İstanbul'daki yaşamının her döneminde kendisini etkilemiş olan kompozisyonlar üzerinden oluşturan Kara, kenti bütün jestleri ve duruşları ile resmedilmiş plan, perspektif ya da farklı açılardan kusursuzca aktarılmış mimari görünümlerle kurguluyor.

Sergi, 30 Aralık'a kadar Dolmabahçe Sanat Galerisi'nde görülebilecek.

Geçen yüzyılın tren yolculuklarından esinlenerek hazırlanan "Bizim İnsanlarımızdan Hikayeler" adlı sergi, 21 Aralık'ta Sirkeci Garı ile Halka Sanat'ta eş zamanlı gerçekleştirilecek. 

Orijinal yapıtları temsil eden fotoğraflardan oluşan sergide, sanatçılar, dansçılar, mimarlar, mutfak sanatları bölümleri ve ilkokul öğrencileri projenin katılımcıları arasında yer alıyor. 

Caner Şengünalp'in "İstanbul" isimli heykel sergisi, yarın Galeri İlayda'da sanatseverlerle buluşacak.

Şengünalp eserlerinde, İstanbul'un aldığı göçle, sosyo kültürel ve kentsel anlamda geçirdiği süreci, bronz, taş ve ahşap kullanarak anlatıyor. Sergi, 19 Ocak 2014'e kadar ziyarete açık olacak. 

 

Çocuklar için 

 

"Odada Dört Mevsim" adlı müzikli oyun, 21 ve 22 Aralık'ta BKM'de sergilenecek. Oyun, danslar ve görsel efektlerle çocuklara keşfedilmeye hazır büyülü bir dünyanın kapısını açıyor.

Kozyatağı Kültür Merkezi Gazanfer Özcan Sahnesi'nde 21 ve 22 Aralık'ta sahnelenecek "Çilek Kız", kendisi gibi meyve ve tatlı isimlerine sahip neşeli arkadaşlarıyla yaşadığı "Minicik Şehri"ni özel dekoruyla sahneye taşıyacak. 

Çilek Kız Live Show'da çocuklar, Minicik Şehri'ndeki bahar festivalinin coşkusuna katılıp, danslar eşliğinde sevilen şarkıları Türkçe seslendirerek eğlenceli vakit geçirecek. Çilek Kız ile arkadaşları "Böğürtlenli Çörek", "Ahududu", "Limonlu Şeker", "Portakal Çiçeği" ve "Bay Uzun Yüz" gösteride çocuklara, dostluğun, dayanışmanın ve sevginin anlamını bir kez hatırlatacak. - İstanbul

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title