Irkçı Söylemleri Nedeniyle Ceza Alan Rıza Kayaalp, Olimpiyat Bayrağını Taşıyacak

Irkçı söylemleri nedeniyle Uluslararası Güreş Federasyonu'ndan 6 ay ceza alan Rıza Kayaalp, Olimpiyat açılışında düzenlenecek törende Türkiye bayrağını taşıyacak.

Brezilya'nın Rio de Janerio kentinde düzenlenen 2016 Olimpiyat Oyunları'nın resmi açılış töreni bu gece TSİ 02.00'de yapılacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, dünyaca ünlü Maracana Stadı'nda düzenlenecek açılış töreninde Türkiye bayrağını milli güreşçi Rıza Kayaalp'in taşıyacağını açıkladı. Ancak Bakanlığın bu kararı tepki topladı.

CEZA ALMIŞTI

Rıza Kayaalp, Gezi Olayları sürecinde Twitter hesabından yaptığı bir yorumla büyük tepki çekmiş ve ırkçı söylemlerde bulunduğu gerekçesiyle Uluslararası Güreş Federasyonu'ndan (FILA) 6 ay ceza almıştı. Kayaalp, ceza almasına neden olan tweet'inde şu ifadeleri kullanmıştı:

"Ermenilere bıraktınız meydanı, Allah belanızı versin eylemci çapulcuları. Ermenisten halkı kutlama yapıyormuş, Taksim'i işgal ettik, Türkiye'ye rahatça hakaret edebiliyoruz' diye. Yazıklar olsun bunlara destek çıkanlara. Sizin yaptığınız eylemi s... Vatan hainleri"