İnegöl Milli Eğitim Şube Müdürü'ne, Atatürk'e Hakaretten Dava

İnegöl Milli Eğitim Şube Müdürü'ne, Atatürk'e Hakaretten Dava

02.04.2016 15:23 | Son Güncelleme: 02.04.2016 16:31
İnegöl Milli Eğitim Şube Müdürü'ne, Atatürk'e Hakaretten Dava

İnegöl İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Karaaslan'a, Facebook sayfasındaki paylaşımda Atatürk'e hakaret ettiği iddiasıyla 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Bursa'nın İnegöl İlçesi Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Karaaslan, Facebook sayfasındaki paylaşımda Atatürk'e hakaret ettiği iddiasıyla 1 yıldın 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

İnegöl Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Karaarslan'ın Facebook sayfasında, geçen yıl 19 Haziran'da, Ramazan ayının başlaması dolayısıyla üzerinde Atatürk'ün fotoğrafının bulunduğu "Sıcak diye oruç'u bırakmayın burası daha sıcak. K. Atatürk" yazılı bir mesaj yer aldı.

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, soruşturma başlatırken, aynı gün Bursa Valiliği'nce yapılan yazılı açıklamada, "Sosyal medyada ve bazı basın yayın organlarında Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili İnegöl İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde görevli Şube Müdürü tarafından yapıldığı iddia edilen uygunsuz paylaşım ile ilgili olarak, İl Milli Eğitim Müdürlüğünce konunun araştırılarak incelenmesi amacıyla iki adet müfettiş görevlendirilmiştir" denildi.

İnegöl İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Karaaslan da  paylaşımı kendisinin yapmadığını ileri sürerek, rahatsızlığı nedeniyle evinde istirahat ederken kendisini telefonla arayan arkadaşlarından olayı öğrendiğini iddia etti. O paylaşımı hemen kaldırdığını açıklayan Karaaslan, şöyle konuştu:

"Sosyal medyadan öğrendiğim ve bilgim dışında gerçekleşen etiketleme olayından büyük rahatsızlık duyuyorum. Twitter hesabım olmadığı gibi Facebook hesabımı da sürekli kullanmıyor ve paylaşımda bulunmuyorum. Dolayısıyla Facebook da yapılan paylaşımlar, terminoloji ve kullanım şekilleri konusunda herhangi bir bilgi sahibi değilim. Bu talihsiz durum bilgim dışındadır ve 35 yıllık devlet çalışanı olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk hakkında böyle bir paylaşımda bulunmam söz konusu bile değildir." 

Aralarında barolar, memur sendikalarının da bulunduğu kurum ve kişilerin şikayetleri üzerine İnegöl Cumhuriyet Savcılığı tarafından yapılan soruşturma sonucu Karaaslan hakkında, Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkındaki Kanunu'nun 1/1, ile TCK 53/1 maddeleri uyarınca dava açıldı.

İlk duruşması 26 Nisan günü İnegöl 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapılacak davanın iddianamesinde, sanık Mustafa Karaaslan'ın 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi isteniyor. TCK'nın 53/1 maddesi de sanığın ceza alması halinde kamu hizmetlerinden yasaklanmasını öngörüyor. 

- Bursa

İnegöl Milli Eğitim Şube Müdürü'ne, Atatürk'e Hakaretten Dava
İnegöl Milli Eğitim Şube Müdürü'ne, Atatürk'e Hakaretten Dava

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title