Hakkında Kanal İstanbul incelemesi başlatılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ifade verdi

Hakkında Kanal İstanbul incelemesi başlatılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ifade verdi

19.11.2020 19:08 | Son Güncelleme: 19.11.2020 20:36
Hakkında Kanal İstanbul incelemesi başlatılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ifade verdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul afişleriyle ilgili hakkında başlatılan inceleme sonrası mülkiye müfettişine yazılı ifade verdi.

İçişleri Bakanlığı, "Ya Kanal Ya İstanbul" afişleriyle "uluslararası hukuk boyutu bulunan, siyasi alana taalluk eden ve 'Devletin Egemenlik Yetkisi'ne ilişkin bulunan bir konuya kamu kaynağı kullanılarak karşı çıkıldığı" gerekçesiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı İmamoğlu hakkında inceleme başlatmıştı. İçişleri Bakanlığı ön inceleme yapılması amacıyla Mülkiye Müfettişi görevlendirmişti.

YAZILI İFADE VERDİ

Konuyla ilgili olarak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun yazılı ifadesini mülkiye müfettişine verdiği öğrenildi.

"ŞİMDİLİK BİR ŞEY SÖYLEMEYECEĞİM"

İmamoğlu, İçişleri Bakanlığı'nın açıklaması hakkında sorulan soruya, "Hukukçularımız süreci çalışıyor, inceliyor. Şimdilik bir şey söylemeyeceğim" yanıtını vermişti.

NE OLMUŞTU?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı televizyon programında, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na Kanal İstanbul nedeniyle inceleme başlatıldığını duyurmuş, İBB Sözcüsü Ongun da bunu doğrulamıştı.

"BÖLÜCÜLÜK SUÇLAMASI BULUNMAMAKTA"

Konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise, "Onayın hiçbir yerinde Kanal İstanbul Projesi'ne, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'nın kişisel olarak karşı çıkması sorgulanmamış, kurumsal olarak ve kamu kaynağı kullanılarak bu afişlerin bastırılmış olması araştırma/ön incelemeye dahil edilmiştir. İddia edildiği gibi onayın hiçbir yerinde bölücülük suçlaması da bulunmamaktadır" denildi.

MÜLKİYE MÜFETTİŞİ GÖREVLENDİRİLMİŞTİ

Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, devlet projesi olarak uygulamaya konulan Kanal İstanbul Projesi aleyhine İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kurumsal kimliği kullanılarak afişler bastırılması ve şehrin değişik yerlerine astırılması üzerine konunun araştırılması, gerekiyorsa sorumlular hakkında ön inceleme yapılması amacıyla Mülkiye Müfettişinin görevlendirildiği belirtildi.

Haber Yorumları (3)
ABDULLAH CEBEL: İ. Oğlu önce verdiği sözlerini bi tutsun. İşsizlik ve trafik için bugüne kadar ne yaptı. Onun hesabıni versin. Sonra başından büyük işlere de burnunu sokmasın
MECZUP: şu an türkiyede baskı ve istibdat rejimi var geçmişte demokrat partide aynısını yapmaya kalktı ülke 27 mayıs sabahı bu kabustan kurtuldu geçmişi yaşamayanlar gerçeği göremez ancak yalan uydurma tarih yazıp gerçekleri çarpıtırlar zina yapmış adama topkapı da birde anıt mezar yaptılar bunlar nasıl bir adam? nasıl bir mideniz var sizin
ABDULLAH CEBEL: Aklımı başına alda öyle konuş sen ne dediğinin farkında mısın yoksa değil misin. Bu ülkenin seçilmiş bir başkanı var ve bu ülke ile ilgili kararları da halk ve millet ona vermiştir. İ.oglu ise sadece "kendi yetkisi" ilgilendirir. Nokta.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title