Hozat Belediyesi, Kendi Enerjisini Üretecek

Hozat Belediyesi, Kendi Enerjisini Üretecek

Tunceli’nin Hozat İlçe Belediyesi, Fırat Kalkınma Ajansı’na (FKA) sunulan ve kabul edilen proje kapsamında belediye binası ile sokak ve cadde aydınlatmalarını güneş enerjisiyle gerçekleştirecek.

Hozat Belediyesi, Kendi Enerjisini Üretecek
11.11.2016 11:10 | Son Güncelleme: 11.11.2016 11:10

Tunceli'nin Hozat İlçe Belediyesi, Fırat Kalkınma Ajansı'na (FKA) sunulan ve kabul edilen proje kapsamında belediye binası ile sokak ve cadde aydınlatmalarını güneş enerjisiyle gerçekleştirecek. Hozat Belediye Başkanı Celaleddin Polat, projenin Türkiye'de ilk ve tek örnek olduğunu söyledi.

Hozat Belediyesi, FKA'nın desteğiyle hazırladığı "Yaşam Kalitesi ve Sanayi Altyapıları Mali Destek Programı" kapsamında Türkiye'de ilk olma özelliği taşıyan projeyi hayata geçiriyor. Proje kapsamında belediye binası, sokak ve caddelerin aydınlatmaları güneş enerjisiyle gerçekleştirilecek. Projeye ilişkin bilgi veren Hozat Belediye Başkanı Celaleddin Polat, "Artan insan nüfusu, demografik dengenin bozulması ile artan talep ihtiyacı ile dünyada enerji kaynakları gün geçtikçe azalıyor. Dünya ülkeleri rüzgar, güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına pencere açıp yatırımlar yaparken Türkiye bu konuda ağır adımlarla ilerliyor. Hozat Belediyesi olarak biz, güneş enerjisinden maksimum düzeyde yararlanma düşüncesi ile başta sokak ve caddelerin aydınlatmasını artık bu enerji kaynağından sağlayacağız. İlçemizdeki cadde ve sokakların aydınlatılması için bir yılda 15.144 Watt elektrik harcanıyor. Yenilenebilir güneş enerjisi ile elektrik ücreti, dağıtım firmasına ödenen ücret ve diğer tüm gider kalemleri artık tarihe karışacak. Yaklaşık yüzde 80 kar ve elde edilen maddi birikim, ilçemizin güzelleşmesi adına yapılacak diğer projelere ayrılacak" dedi.

Projeyle şebekeye bağlı kalmadan LED teknolojiyle enerji üretileceğinin altını çizen Polat, "İlçemize kurulacak 10 güneş paneli merkezi aydınlatma hatlarına elektrik dağıtımını gerçekleştirecek. Böylelikle maliyeti düşük, çevreye katkı sağlayan aydınlatma ile ülke ekonomisine hem katkı sağlarken hem de yenilenebilir enerji ile doğanın insanoğluna sunduğu fırsatlardan daha geniş kapsamlı yararlanılmış olacak. Güneş enerjisinden elde edilen elektrikle yapılan LED aydınlatma sistemi şuan ki aydınlatma sistemine göre daha uzun ömürlüdür. Yüksek yoğunluk, parlaklık ve kontrasta sahiptir, mevcut aydınlatmaya göre 10 kat daha az enerji tüketir. Tak çalıştır özelliğine sahip olduğu için kablo ve bakım gerektirmez. Tüm bunların yanı sıra görüntü kirliliğinin yok olması ile ilçemizin fiziksel bir görüntüye kavuşmasına da yardımcı olacaktır" diye konuştu.

Projenin hayata geçmesiyle Türkiye'ye örnek teşkil edeceğini kaydeden Hozat Belediye Başkanı Celaleddin Polat, "Zira geleneksel sistemde 2014 yılında toplamda ülke genelinde 14 milyar tutarında enerji kullanıldı. Eğer güneş enerjisi ile sağlanan LED teknolojisi kullanılsa bu rakam 3,2 milyar enerjiye kadar düşecek ve yüzde 75 gibi muazzam bir tasarruf sağlanmış olacak. Hozat'tan tüm Türkiye'ye örnek olmasını hedeflediğimiz bu projeyi Fırat Kalkınma Ajansı'nın destekleri ile sürdürüyoruz. Toplam 533 bin TL maliyetle yapılması planlanan projemizin yüzde 75'lik kısmı Fırat Kalkınma Ajansı tarafından hibe edilecektir. Geri kalan yüzde 25'lik kısım ise belediyemiz tarafından finanse edilecektir. Bu örnek projeye katkılarından dolayı Tunceli Valimiz Sayın Osman Kaymak, Bingöl Valimiz Sayın Yavuz Selim Köşger, Malatya Valimiz Sayın Mustafa Toprak, Elazığ Valimiz Sayın Murat Zorluoğlu ve Fırat Kalkınma Ajansı genel sekreterliğine ilçemiz adına teşekkür ediyorum. Güneş enerjisinden elektrik üretimi sağlayarak doğaya zarar vermeden doğanın sunduğu imkanlardan yararlanarak yakın zamanda hayata geçecek olan projemizle enerjide dışa bağımlı olan ülkemize yol gösterip geleceğine ışık olacağına inancımız tamdır" ifadelerinde bulundu. - TUNCELİ

Kaynak: İHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title