Hedefim 'Hercai'yi Bilmeyen Gençler

Hedefim 'Hercai'yi Bilmeyen Gençler

03.01.2013 06:02 | Son Güncelleme: 03.01.2013 06:02
Hedefim 'Hercai'yi Bilmeyen Gençler

Klasikleşmiş şarkılarının yeni versiyonlarıyla dinleyicilerinin karşısına çıkan Çelik: Benim hedefim yeni nesli yakalamak.

Ünlü şarkıcı Çelik, en sevilen şarkılarının akustik ve remiks versiyonlarının yer aldığı 33 parçalık 'Milat' isimli albümünü dinleyicileriyle buluşturdu. Müzik kariyerinde 27 yılı geride bırakan Çelik; "Benim miladım olacak" dediği albümü GÜNAYDIN'a anlattı...

Bu albümün kariyerizde nasıl bir yeri var?

Dönüşmeye devam ediyoruz. "Oldum" demem asla. Çıraklık dönemimi bitirdim, artık kalfalık dönemimdeyim. 'Milat' benim için bir kutlama albümü. Şu ana kadar anlattığım, yüzleştiğim, yaşadığım her şeyi, kendimi kutluyorum. Albümde; 'Meyhaneci', 'Cici Kız', 'Ateşteyim', 'Dilberim', 'Hercai', 'Kızımız Olacaktı' gibi şarkılarımın akustik ve remiks versiyonları var.

KADERİMİZ TAŞLANMAK

Bu şarkıların hala dinleniyor olmasını neye bağlıyorsunuz?

Ben bunu formülize edemiyorum; etsem aynılarından yaparım. Öyle bir formülüm yok ama her ne yaptıysam, çok iyi yapmışım. Bir duygu halidir o. Anneyle çocuk ilişkisi gibi... Çocuk uzakta bir yerde de olsa; annesi, sütünün hareketinden çocuğunun aç olduğunu hisseder. Aralarında görünmeyen bir bağ vardır. Müzikle dinleyici arasındaki bağ da öyledir. Dinleyici meme ister gibi o müziği ister.

Eski şarkılarınızın hatırlanıyor olması sizin yeni şeyler üretemediğinizin göstergesi olabilir mi?

Hayır, ben hiç 'O şarkılar gibi şarkılar üretemiyorum' diye isyan etmedim. Bu standart bir şeydir; Roling Stones'un ilk şarkısını hatırlarsın, Sezen Aksu'nun ilk şarkısını hatırlarsın, sonralarını hatırlamazsın. Senin kafanda şarkılar, o yerde durur ama onlar üretimlerine devam ederler. Mesleki tecrübelerime dayanarak, bundan sonra yapacağım şarkıların daha derin ve üstün olduğunu düşünüyorum.

Albümde '3G' isimli yeni bir parçanız da var...

'3G', bundan sonra yapacağım şarkıların habercisi olsun istedim. Sevilip sevilmeyeceğini zaman gösterecek. Yıllar önce Nazan Öncel, 'Gitme Kal Bu Şehirde' diye bir şarkı yaptı ama şarkının değeri bir sene sonra anlaşıldı. Bir şey yapıyorsun ve anlaşılamıyorsun... Izdırabı düşünebiliyor musun?

Hiç anlaşılmadığınızı mı düşünüyorsunuz?

Sanatçı; anlaşılamayan adamdır. Şarkılar da öyle... Ben bunu kendi kariyerimde sürekli yaşadım. 'Ateşteyim'i yaptım; "Albümde 'Meyhaneci' gibi şarkı yok mu?" diye sordular, "Bunda 'Hercai' var" dedim. O şarkıya uzun süre klip çektiremedik. Ticari olduğunu düşünmüyorlardı. Sen şarkından eminsin ama karşındaki anlamıyor; ne acı! "Bir sonraki albüm bize 'Hercai' gibi şarkı yap" dediler. Aynı şeyi '3G' için yaşayacağız. Süreç içinde anlaşılacak değeri. Yenilikler dışlanır; reddedilir, eskiyle kıyaslanır. Sonra vazgeçilmezin olur. Sanatçı yenilenir, yeni şarkılar yapar ve sürekli taşlanır; kaderi budur.

AKUSTİKLER ÇOK BEĞENİLDİ

Albüm satışları nasıl? Akustikler mi, yoksa remiksler mi daha çok beğenilmiş?

Çıkışıyla beraber 12 bin albüm satıldı. İnternette akustiklerin daha çok beğenildiğini görüyoruz. TTNet'e aynı anda 10 akustik şarkı girdi ve 'Kızımız Olacaktı' öne çıkmış. Hedefimiz de yeni nesil gençliği yakalamak. Lise gençliği 'Ateşteyim'i veya 'Hercai'yi bilmiyor. Onlar daha modern müzik dinliyor diye remikslerini de yaptık ama enteresan bir şekilde o kitleden de akustiğe karşı yoğun bir yönelim var.

"HARİKAYIM EN İYİSİ BENİM" DEDİĞİM ZAMANLAR OLDU

Çok sakin olduğunuzu görüyorum. Bunu nasıl başarıyorsunuz?

Sakinliğimi, 27 senelik kariyerin verdiği tecrübeyle koruyorum. Geçmişte daha zordu, artık daha kolay. Panik yok! Tecrübeler bana yol gösterdi; ona göre davranıyorum artık.

EGOMA GÖRE DAVRANMIYORUM

Hangi durumlar çıldırtır sizi?

Herkesin bir tahammül sınırı vardır. Bir sanatçının da hassasiyet duyduğu çok konu vardır. Bazen, "Herkes benim istediğim gibi olsun" diyebiliyorsun. Ben sanatçının kimseye kul olmaması gerektiğini düşünüyorum. Egoma göre davranmıyorum. Geçmişte egoma yenik düştüğüm de oldu. Kendimle ilgili gördüğüm en büyük hata budur. Yaptığın hataların farkına varamaman egodur. 'Kusursuzum, harikayım, en iyi benim' gibi bir ruh halim vardı; yıllar geçtikçe bu durumdan sıkılmaya başladım.

Popüler olmak da bu durumu destekliyor, değil mi?

Yüzde 100 destekler. Yaşamadan bilinebilecek bir şey değil bu. Şöhret senin sokaktaki yürüyüşünü değiştirir, insanlara tepeden bakmaya başlarsın. Tüm bunları sindirmek önemli.

AYRILANLAR MUHATABIM DEĞİLDİR

Peki nedir '3G' şarkısının hikayesi?

Herkes aşk bulamamaktan şikayetçi. "Aşkları kalbine yazmak istiyorsan sana '3G' tavsiye ediyorum" diyorum. Yani "Önce gözünü aç, kendine bir bak; sonra gönlünü aç, samimi ol, karşındaki kadının yerine koy kendini" dedim. Ayrıca "Sır olsun anlayamayana ve ayrılanlara kapak olsun" sözleri de var. Çünkü ayrılanlar ve anlamayanlar bizim muhatabımız değil. Her şarkının alıcısı, hitap ettiği kesim var.

AŞK ZORLAYICIDIR

'3G'yi aşıklara mesaj vermek için mi yaptınız?

Aynen öyle. "Ben sevenim, cebredenin aşkına kul ve köleyim" sözlerindeki 'cebreden' kelimesinin derinliği ve ağırlığı çok fazla. Aşk sana cebredici özellikleriyle beraber gelir, sen onun etkisinden asla kurtulamazsın. Yani aşkın zamanı ve mekanı yoktur. Seni bulduğunda tüm planlarını göz ardı eder. Biri için ülkeyi terk edebilirsin; zorlayıcıdır senin için. Bak tek kelimeyle ne kadar çok şey anlatıyorsun. En sonunda "O açılacak" diyorum. Açılmazsa huzur ve mutluluk yolu görmüyorum.

Sabah : http://www.sabah.com.tr

Kaynak: Sabah.com.tr

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title