HASANKEYF KALESİ HABERLERİ

Hasankeyf Kalesi Haberleri

Hasankeyf Kalesi haber, Hasankeyf Kalesi son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Hasankeyf Kalesi - 12.8.2020
AK Parti'li Çiğdem Karaaslan, Hasankeyf Kalesi incelemesinde konuştu Açıklaması
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, "Bizler medeniyetimizin bütün varlığını ve bize bıraktığı bütün emanetlere sahip çıktığımız kadar aynı zamanda onları geleceğe taşımakla da sorumluyuz." dedi.
Hasankeyf Kalesi - 11.8.2020
AK Parti'li Karaaslan: "Hasankeyf gerçekten bir göz bebeği konumunda"
Hasankeyf'in medeniyetlerin kesişme noktası olduğunu ifade eden Karaaslan, şöyle konuştu: "Arkamızda çok önemli bir tarihi, arkeolojik alan var. Karşımızda yeni Hasankeyf. Burada Ilısu Veysel Eroğlu Barajı'nın su tuttuğu son hali var. Medeniyetlerin buluşma noktası olarak ifade edilebilecek geçmişi en erken 12 bin yıl öncesine dayanan çok özel bir mekandayız. Bu mekanın ve mekanın ruh bulduğu o önemli yaşanmışlıkları çok önemsiyoruz. Cumhurbaşkanımızın bu konuda talimatları var. Hasankeyf gerçekten bir göz bebeği konumunda. Dolayısıyla buranın tarihi mirasını korurken hem onu geleceğe bırakma gayesiyle çok özenli bir çalışma yürütülürken hem de aynı zamanda yeni bir yerleşim alanı kurgulandı." "Hasankeyf, Türkiye'nin cazibe merkezi olacak" Eroğlu da mevcut Hasankeyf'in 6 kat büyüklüğündeki bir alanı planladıklarını belirtti. Tüm kurumları yeniden inşa ettiklerini anlatan Eroğlu, şunları kaydetti: "Dünyada örneği görülmeyen bir şekilde tarihi eserleri taşıdık. Zeynel Bey ve diğer tarihi eserlerin taşımasını gerçekleştirdik. Bu teknoloji, dünyada örnek oldu. Buraya müze de yapıldı. Ancak, her inşaatın yüzde 99'u tamamlansa bile bazı eksiklikler göze çarpıyordu. Bu eksiklikleri yerinde görmek üzere sayın Cumhurbaşkanımız, bizi görevlendirdi. Eksiklikleri belirledik ve tamamlamak için buradayız. Özellikle şunu vurgulamak istiyorum, Sayın Cumhurbaşkanımız bu baraja adımı verdi. Ilısu Veysel Eroğlu Barajı, gerçekten bu bölgeye hem ekonomik, hem medeniyet açısından çok büyük bir katkı sağlayacak. Şu gördüğünüz Hasankeyf, Türkiye'nin cazibe merkezi olacak. Buna yürekten inanıyorum." Toplantının ardından Hasankeyf kapalı çarşısında vatandaşların taleplerini dinleyen heyet, müze ve arkeopark alanında incelemelerde bulundu, tekne turuyla Hasankeyf Kalesi'ni gezdi.
Hasankeyf Kalesi - 21.4.2020
Hasankeyf ziyaretçilerini 3 limanda karşılayacak
Şaab Vadisi'ndeki antik liman tamamlandı Hasankeyf Kalesi yakınındaki Şaab Vadisi'nde yapılan antik limanın tamamlandığını belirten Koç, yapımı süren diğer iki limanın ise mayıs sonunda biteceğini kaydetti.
Hasankeyf Kalesi - 16.12.2019
Hasankeyf'teki 609 yıllık Er- Rızk Camisi'nin ana gövdesi taşındı
Türkiye'de geçen yıl ilk defa uygulanan projeyle bütünsel olarak taşınan Zeynel Bey Türbesi'nin, baraj gölü alanından çıkarılarak Yeni Kültürel Park Alanı'na getirilmesinin ardından İmam Abdullah Türbesi ve zaviyesi, Süleyman Han Camisi'nin minaresi, taş kapı ve çeşme bölümü, Kızlar Camisi, Artuklu Hamamı, Hasankeyf Kalesi Orta Kapısı, Er-Rızk Camisi'nin minaresi de başarılı bir şekilde taşınmıştı.
Hasankeyf Kalesi - 25.10.2019
İmam Abdullah'ın müzede korunan naaşı yeni yerine nakledildi
Türkiye'de geçen yıl ilk defa uygulanan projeyle Zeynel Bey Türbesi'nin ardından İmam Abdullah Türbe ve Zaviyesi, Artuklu Hamamı, Hasankeyf Kalesi Orta Kapısı, Er-Rızk Camisi minaresi, Süleyman Han, Kızlar ve Koç camilerinin başarıyla taşınmasının ardından, baraj sahasında kalan yöredeki türbe ve zaviyelerin de nakil çalışmaları başladı.
Hasankeyf Kalesi - 27.9.2019
Hasakeyf Höyük'te kazı çalışmaları tamamlandı
Hasankeyf Kalesi turizme kazandırılacak Daha sonra Hasankeyf Kalesi'ni gezen Şahin, tarihi kalenin turizme kazandırılması kapsamında Roma Çarşısı, trekking rotaları ve Tarihi Su Kanalları gibi alanların düzenlenmesi için hazırlanan projelerin bir bir hayata geçirileceğini söyledi.
Hasankeyf Kalesi - 31.8.2019
Hasankeyf'teki tarihi Roma Çarşısı yeniden canlanacak
Tarihi Roma Çarşısı'nın yeniden canlanacağı çalışma sayesinde Hasankeyf Müzesi'nden teknelerle Küçük Saray'ın önünde inşa edilen limana gelecek turistler, kanal boyu vadiyi gezerek çarşıdan alışveriş yapabilecek, Hasankeyf Kalesi'ni gezebilecek.
Hasankeyf Kalesi - 27.8.2019
Tarihi eserleri maketlere yansıtıyor
5 yıllık emeklilik döneminde aralarında Mescid-i Haram, Kubbet'üs-Sahra, Anıtkabir, Galata Kulesi, Kız Kulesi, Batman'ın tarihi Hasankeyf ilçesinde bulunan Zeynel Bey Türbesi, Er-Rızık Camisi, Artuklu Hamamı, Koç Camisi, Roma Köprüsü, Hasankeyf Kalesi gibi eserlerin, foreks, alçı, strafor, kompozit, köpük, polyester ve poliüretan malzemeleri kullanarak 1/1200 ölçekli maketlerini hazırlayan Cihan, yaptığı eserleri satarak aile bütçesine ek gelir sağlıyor.
Hasankeyf Kalesi - 8.7.2019
Tarihi Hasankeyf Kalesi'ne tekneyle ulaşılacak
Ilısu Barajı ve HES projesinden etkilenen tarihi Hasankeyf Kalesi'ne ziyaretçiler tekneyle ulaşacak.
Hasankeyf Kalesi - 22.6.2019
Ata yadigarından sonra türbe ve mezarlar da taşınıyor
Bu kapsamda baraj gölü sahasından çıkarılan Zeynel Bey Türbesi, Artuklu Hamamı, Süleyman Han Camisi minaresi, Hasankeyf Kalesi orta kapısı, İmam Abdullah Türbesi ve Zaviyesi, Baldaken Türbeleri ile Er-Rızık, Kızlar ve Koç camileri, yeni Hasankeyf'teki Kültürel Park Alanı'na naklinin ardından 5 türbe ile 8 köy mezarlığının da yeri değiştiriliyor.
Hasankeyf Kalesi - 13.6.2019
Yeni mekanlarında da ziyaretçilerin gözdesi oldular
Baraj gölü sahasından çıkarılan Zeynel Bey Türbesi, Artuklu Hamamı, Süleyman Han Camisi minaresi, Hasankeyf Kalesi orta kapısı, İmam Abdullah Türbesi ve Zaviyesi, Baldaken Türbeleri ile Er-Rızık, Kızlar ve Koç camileri, yeni Hasankeyf'teki Kültürel Park Alanı'na nakledildi.
Hasankeyf Kalesi - 22.5.2019
Turistler İçin Hasankeyf'te Hazırlanan "Mağara Otel" Yazın Açılıyor
"İlçede 6 bin mağara var" Hasankeyf Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen ise ilçede 6 bin mağara olduğunu söyledi. Üçyol köyündeki 9 mağaranın turizme kazandırılmasının ardından girişimcilerin de mağara butik oteller hizmete açacağına inandığını ifade eden Kusen, şunları kaydetti: "Hasankeyf tarihte mağara şehirlerin başkenti olarak bilinir. Bu mağaraların büyük bir kısmı arkeolojik sit alanı kapsamında. Onun için bugüne kadar herhangi bir çalışma yapılamamış. Özellikle Kapadokya bölgesinde çok sayıda mağara butik oteller var. Bu proje tutarsa Hasankeyf'teki 6 bin mağara da bu şekilde projelendirilip kullanıma açılır." "Kalede 3 bin mağara var" Hasankeyf Kalesi'ndeki mağaraların turizme kazandırılması halinde de yöre halkının büyük gelir elde edeceğini aktaran Kusen, şöyle konuştu: "Elbette tarihi değerleri koruyacağız ama içinde yaşayarak da koruma imkanımız var.
Hasankeyf Kalesi - 2.11.2012
Hasankeyf Kalesi İçin Teknik Çalışma Başlatılacak
Batman Valisi Yılmaz Arslan, ziyarete kapatılan tarihi Hasankeyf Kalesi için teknik çalışma başlatılmasını istedi.
Hasankeyf Kalesi - 8.10.2012
Hasankeyf Kalesi, Güvenlik Nedeniyle Ziyarete Kapatıldı
Batman'ın Hasankeyf ilçesinde yer alan tarihi Hasankeyf Kalesi, kale girişindeki mağaralarda çatlak oluşması nedeniyle ziyarete kapatıldı.
Hasankeyf Kalesi - 25.8.2012
Hasankeyf Kalesi, Ziyarete Kapandı
Hasankeyf ilçesindeki tarihi Hasankeyf Kalesi, kale girişindeki mağaralarda çatlaklar oluşması nedeniyle ziyarete kapandı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Hasankeyf Kalesi Haberleri | Hasankeyf Kalesi Haber - Haberler - Hasankeyf Kalesi haberleri, son dakika hasankeyf kalesi haber ve gelişmeleri burada. AK Parti'li Çiğdem Karaaslan, Hasankeyf Kalesi incelemesinde konuştu.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 26.9.2020 15:42:07. #1.15#
title