Hangi komutanlığa kim getirildi? 2021 YAŞ kararlarına göre Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri komutanları kim oldu? - Haberler
Haberi Paylaş

Hangi komutanlığa kim getirildi? 2021 YAŞ kararlarına göre Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri komutanları kim oldu?

Hangi komutanlığa kim getirildi? 2021 YAŞ kararlarına göre Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri komutanları kim oldu?
Haberler.com - Haberler | Gündem

2021 YAŞ kararları açıklandı! Buna göre Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na Orgeneral Musa Avsever getirildi. Bunun ardından vatandaşlar hangi komutanlığa kim atandı merak etti. Peki, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na kim getirildi? Hava Kuvvetleri Komutanı değişti mi? Deniz Kuvvetleri Komutanı değişti mi? İşte detaylar...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında toplanan Yüksek Askeri Şura toplantısı sona erdi. Toplantı sonrasında açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na Orgeneral Musa Avsever getirildiğini belirtti. Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanlarının görev süresi ise 1 yıl uzatıldı. Peki, Hangi komutanlığa kim atandı? 2021 YAŞ kararlarına göre Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri komutanları kim oldu?

Toplantının kararları şu şekilde:

  • - Yeni Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Musa Avsever oldu.
  • - Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal'ın görev süresi YAŞ kararıyla 1 yıl uzatıldı.
  • - 30 Ağustos 2021 tarihinden geçerli olmak üzere 17 general ve amiral bir üst rütbeye, 56 albay ise general ve amiralliğe yükseltildi.
  • - 44 general ve amiralin görev süreleri 1 yıl, 320 albayın görev süreleri ise 2 yıl süreyle uzatıldı.
  • - 240 olan amiral ve general sayısı 266 yükseltildi.

YAŞ toplantısı ardından Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na Orgeneral Musa Avsever getirildi. Ek olarak Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal'ın görev süresi YAŞ kararıyla 1 yıl uzatıldı.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı : Orgeneral Musa Avsever getirildi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı : Orgeneral Hasan Küçükakyüz'ün görev süresi 1 yıl uzatıldı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı : Oramiral Adnan Özbal'ın görev süresi 1 yıl uzatıldı.

Yüksek Askeri Şura toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Ankara'da toplandı. Toplantıya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz katıldı.

Emekliye sevk edilen amiraller arasında cübbe ve sarıklı görüntüleri basına yansıyan Tuğamiral Mehmet Sarı'nın da olduğu öğrenildi.

Kalın'ın açıklamasından satır başları:

"44 general ve amiralin görev süreli 1 yıl, 320 albayın görev süreleri ise 2 yıl uzatılmıştır. 1 general yaş haddi nedeniyle 1 Eylül 2021 tarihinden, 29 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2021 tarihinden geçerli olmak üzere emekliye sevk edilmiştir.

30 Ağustos 2021 tarihinden geçerli olmak üzere 17 general ve amiral bir üst rütbeye, 56 albay ise general ve amiralliğe yükseltilmiştir. Halen 240 olan general ve amiral sayısı, 30 Ağustos 2021 tarihi itibarıyla 266 olacaktır. 30 Ağustos 2021 tarihinden geçerli olmak üzere, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Korgeneral Selçuk Bayraktaroğlu ve Ali Sivri Orgeneralliğe, Tümgeneral Levent Ergün ve Metin Tokel Korgeneralliğe, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından Tümamiral Kadir Yıldız Koramiralliğe, Hava Kuvvetleri Komutanlığından Tümgeneral Rafet Dalgakıran Korgeneralliğe terfi ettirilmişlerdir.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan tuğgeneraller İlkay Altındağ, Sebahattin Kılınç, Gültekin Yaralı, Rafet Kılıç, Fedai Ünsal, Tuncay Altuğ, Rasim Yaldız ve Aydın Cihan Uzun Tümgeneralliğe, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Tuğamiral Yalçın Payal ve Hasan Özyurt Tümamiralliğe, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Tuğgeneral Orhan gürdal Tümgeneralliğe terfi ettirilmişlerdir.

Bir üst rütbeye yükselen, görev süreleri uzatılan general, amiral ve albayların yeni rütbe ve görevlerinin milletimize, devletimize, silahlı kuvvetlerimize ve ailelerine hayırlı olmasını dileriz.

Büyük bir özveri ve onurla görev sürelerini tamamlayarak emekliye ayrılacak olan general, amiral ve albaylara hizmetlerinden dolayı teşekkür eder, hayatlarının yeni dönemlerinin aileleri ile birlikte sağlık ve mutluluk getirmesini temenni ederiz."

Haberler.com - Gündem

Yüksek Askeri Şura, Gündem, Güncel, Haber

title