Halit Çelenk Hukuk Ödülleri' Sahiplerini Buldu

Halit Çelenk Hukuk Ödülleri' Sahiplerini Buldu

06.05.2017 12:58 | Son Güncelleme: 06.05.2017 12:58
Halit Çelenk Hukuk Ödülleri' Sahiplerini Buldu

AVUKAT Halit Çelenk adına verilen Hukuk Ödülleri, Türkiye Barolar Birliği Avukat Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen törende sahiplerini buldu.

AVUKAT Halit Çelenk adına verilen Hukuk Ödülleri, Türkiye Barolar Birliği Avukat Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen törende sahiplerini buldu. Birincilik ödülünü, 'Türkçü Faşizmden Türk-İslam Ülküsü'ne isimli kitabıyla Fatih Yaşlı ve 'Türkiye'de Sendika Siyaset İlişkisi-DİSK Örneği' isimli kitabıyla Süreyya Algül paylaştı. 

Halit Çelenk'in ölümünün 6'ncı yıl dönümünde yoğun katılımla düzenlenen törenin açış konuşmasını Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkan Yardımcısı Avukat Başar Yaltı gerçekleştirdi. TBB'den yapılan açıklamaya göre, Yaltı, savunma mesleğinin karşı karşıya olduğu sorunlara dikkat çekerek, "Halit Çelenk'in doğru ve haklının yanında olan mücadeleci hukukçu geleneğine olan ihtiyacımız artarak devam ediyor. Onun yaşamının her döneminde, bin bir farklı zorluk altında yarattığı ve taşıdığı değerlerin bu geleneği biz bugünün hukukçularının yolunu aydınlatmaya devam ediyor" dedi. 

Açış konuşmasının ardından Halit Çelenk'in hayatından kesitlerin yer aldığı fotoğraf karelerinden oluşan bir belgesel gösterimi gerçekleştirildi. Belgesel gösteriminin ardından Seçici ve Düzenleyici Kurulu temsilen Avukat Özlem Şen Abay bir konuşma yaptı. Abay, 2015 yılında başlayan organizasyonun 3'üncü yılında ilk kez konan 'Akademik Destek Ödülleri' için şunları söyledi:  

"Türkiye'de akla, bilime, akademiye ve akademisyene yönelik ağır baskı ve saldırıların, bilim insanlarını bilim yuvalarından keyfice uzaklaştırmasının Halit Çelenk adına yanıtı ve sözde bilimsel çalışmalardan kurtulma amacını taşıyor" 

Abay, ödül alanların isimlerini ve eserlerini açıkladıktan sonra tören piyanist Dengin Ceyhan'ın piyano resitaliyle devam etti.

Fatih Yaşlı'ya ödülünü Prof. Dr. Korkut Boratav verirken, Süreyya Algül de ödülünü DİSK Genel Başkanı Kani Beko'dan aldı. 

AKADEMİK DESTEK ÖDÜLLERİNİN İLKİ VERİLDİ

Törende, bu yıl ilki verilen Akademik Destek Ödülü, 'Demokrat Partinin Laiklik Söylemi' başlıklı Yüksek Lisans Tezi ile Aynur Demirli ve 'Sermaye Birikim Sürecinde Ticaret Hukukunun İşlevi' başlıklı Yüksek Lisans Tezi ile Koşun Özgür Özbey'e verildi. Ayşegül Kars Kaynar'ın 'Neo-liberal Dönemde Hukuk ve Neo-Formalizm Tartışmalarına Bir Giriş' konulu makalesi ve Benan Molu ile Ayşe Bingöl Demir'in 'Savunma Yasak' konulu makalesi mansiyona değer bulundu.

Törenin kapanış konuşmasında Serpil Çelenk Güvenç ailesi, Seçici ve Düzenleyici Kurul adına yarışmaya katılanlara, destek verenlere, emekleri ve duyarlılıkları için teşekkür ederken, şöyle konuştu:

"Ne kadar doğru bir karar verdiğimizi arkadaşlarımızı dinlerken de görüyorum. Halit Çelenk her zaman ileri bakan, insandan umudunu kesmeyen, mücadele insanıydı, bu yüzden savunmalıktan sanıklığa gitti geldi, hiçbir zaman yakınmadı, yılmadı. Ben burada Halit Çelenk'in gördüğü aydınlığı görüyorum" - Ankara

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Halit Çelenk Hukuk Ödülleri' Sahiplerini Buldu - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 26.10.2020 02:24:00. #1.15#
title