Halep'teki Sivillere Yönelik Saldırılara Tepkiler

Halep'teki Sivillere Yönelik Saldırılara Tepkiler

Halep'teki Sivillere Yönelik Saldırılara Tepkiler
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Suriye'nin Halep kentinde sivillere yönelik düzenlenen saldırılar, İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen yürüyüş ve gösterilerle protesto edildi.

Suriye'nin Halep kentinde sivillere yönelik düzenlenen saldırılar, İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen yürüyüş ve gösterilerle protesto edildi.

Uluslararası "Ateş Altındaki Doktorlar" adlı gruba destek veren ve aralarında sağlık görevlilerinin de bulunduğu insan hakları aktivistleri, Halep'te çocuk hastanesi kurmak üzere toplanan yardımları Türkiye'nin Suriye sınırına iletmek üzere yola çıkmadan önce, Londra'nın batısındaki Chelsea & Westminster Hastanesi önünde bir araya geldi.

Toplantıda, Suriye rejiminin bölgedeki hastanelere yönelik saldırılarını kınayan katılımcılar, Halep başta olmak üzere Suriye'deki doktorlarla dayanışma içerisinde olduklarını vurguladı.

Suriyeli doktorlara iletilecek yardımla ilgili AA muhabirine bilgi veren Chelsea & Westminster Hastanesi acil servis doktoru 45 yaşındaki Saleyha Ahsan, 10 gün içerisinde 150 bin sterlin değerindeki tıbbi ekipmanın bir araya getirildiğini söyledi.

Hatay plakalı bir Türk tırıyla Türkiye'nin Suriye sınırına taşınacak yardımın, Suriye'de çalışan sağlık görevlilerine teslim edileceğini bildiren Ahsan, şöyle konuştu:

"Ben sadece doktorum, lojistik işlerden ve böylesi bir yolculuk için gerekli kuralların ne olduğunu bilmiyorum. İngiltere merkezli Türk bir taşımacılık firması bize çok yardımcı oldu. Böylesine kısa sürede, Türk firmasının her konuda bize yardımcı olması, bizi yönlendirmesi harikaydı. Türk 2 şöförümüz var. Bu kadar kısa sürede bize yardımcı olmak için ellerini uzattılar. Bu yardımı Suriye'ye götürmek aynı zaman bir aile yolculuğu olacak."

Protesto yürüyüşü Londra trafiği aksattı

Suriye'de kötüleşen duruma dikkatlerin çekilmesi amacıyla Marble Arch Meydanı'nda bir araya gelen çok sayıda kişi, Başbakanlık binasına yürüdü.

İngiltere'deki Suriye Dayanışma Kampanyasınca düzenlenen ve Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) İngiltere şubesi, Britanya Müslüman Birliği (MAB) ve İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) İngiltere Teşkilatının destek verdiği protesto yürüyüşü, yaklaşık 3 saat sürdü.

??İngiltere'nin farklı kentlerinde yaşayan çok sayıdaki Türk vatandaşının da katıldığı yürüyüşte eylemciler, Türk ve Suriye bayraklarının yanı sıra "Esed, Rusya ve İran, Suriye'yi yakıyor", "Bomba değil, gıda atın", "Halep'in çocuklarını koruyun", "Halep'i ve insanlığı kurtarın" ve "Suriye'deki katliamı durdurun" yazılı pankartlar taşıdı. Göstericiler, "Halep'e ve Suriye'ye özgürlük", "Esed in aşağı", "Diktatör aşağı in" ve "Dünya ve BM kendinden utan" sloganları attı.

Yürüyüşe nedeniyle şehrin en kalabalık alışveriş caddelerinden Piccadilly ve Oxford caddeleri ile bakanlıkların bulunduğu Whitehall Caddesi'nde trafik bir süreliğine aksadı.

Başbakanlık binası önüne geldiklerinde burada durarak slogan atan protestocular, uluslararası toplum başta olmak üzere İngiltere Başbakanı Theresa May'e, Suriye'ye acil yardım eli uzatması çağrısında bulundu.

Başbakanlık önündeki eylemde ayrıca Suriye'deki saldırılarda hayatlarını kaybedenler için dualar okundu.

Gösteriye katılan Milli Görüş Teşkilatları İngiltere Koordinatörü Erol Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Annalar ağlarken, bebekler ölürken, insanlığın yapması gereken birşey olduğu kanaatindeyiz. En azından yürüyelim, haykıralım. O nedenle Londra'daki Suriyeli ve Türk kardeşlerimizle yürüyüş organize ettik." dedi.

Öztürk, Batı dünyasının kapılarını Suriyeli sığınmacılara açmamasını eleştirerek "Tüm insalığa, burada yaşıyoruz diye sadece İngiltere'ye değil, İngiltere başta olmak üzere Birleşmiş Milletler'den tüm sivil toplum kuruluşlarına, özellikle Müslüman liderlere, Müslüman devletlerin Müslümanlarına, 7 milyar insanlığa buradan haykırıyoruz: Artık uyanın. Daha kaç tane Halep ölecek? Daha kaç tane yavru ölecek?" diye konuştu.

Can kayıplarını simgelemek üzere doktor ve hemşireler yere yattı

Başkentteki Suriye eylemleri kapsamında bir başka dayanışma gösteri de tarihi parlamento binasının önünde yapıldı.

İngiltere'de çalışan sağlık görevlilerince organize edilen gösteride birçok doktor ve hemşire, İngiliz hükümetine ve uluslararası tıp toplumuna, Suriye genelinde sivillere, hastanelere ve okullara yönelik saldırılara son verilmesi ile insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasına izin vermesi için Suriye rejimine baskı yapılması, İngiltere'nin kritik bölgelere havadan gıda yardımı bırakması ve sığınmacılara kapıların açılması çağrılarında bulundu.

Hastane kıyafetleriyle gösteriye katılan yaklaşık 30 doktor ve hemşire, gösteri kapsamında Suriye'de hayatlarını kaybedenleri simgelemek amacıyla parlamentonun önündeki boş alanda yere yattı.

Bu arada, Londra'nın Türk toplumunun yoğun olarak yaşadığı Stoke Newington bölgesindeki Aziziye Camisi'nde de Suriye'deki sivillere yardım için kermes düzenlendi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Çok Okunan Haberler

title