Hak-Par Genel Başkanı Burkay Manisa'da

Hak-Par Genel Başkanı Burkay Manisa'da
Anadolu Ajansı - Haberler | Politika

Kemal Burkay: "Mevcut anayasayı değiştirerek, mevcut sistemi değiştirerek, federal bir yapı getirerek Kürt sorununu çözebiliriz"

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Genel Başkanı Kemal Burkay, "Mevcut anayasayı değiştirerek, mevcut sistemi değiştirerek, federal bir yapı getirerek Kürt sorununu çözebiliriz" dedi.

Burkay, Manisa'da partisi tarafından öğretmenevinde düzenlenen "Son Gelişmeler Işığında Kürt Sorunu ve Demokrasi" konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Türkler ve Kürtlerin bir arada yaşamayı öğrenmek zorunda olduklarını vurgulayan Burkay, şunları söyledi:

"Biz bir arada yaşamayı öğrenmek zorundayız. Bunu da ancak demokrasi yoluyla yapabiliriz. Yani bu ülkeyi demokratikleştirmek, herkesin hak ve özgürlüğünü tanımak ve bir arada barışçı bir hayatı inşa etmemiz gerekir, bunu başarabiliriz.  Biz HAK-PAR olarak bunun biçimini federasyonda görüyoruz. Federal bir çözüm yani, Kürtler nüfusunun çoğunluğunu oluşturdukları yerlerde, ki bugünkü Kürdistan coğrafyasıdır o, federal bir yapı oluşturup kendi kendini yönetebilirler."

"Anayasa değişikliğine ihtiyaç var"

Türkiye'nin yeni bir anayasa yaparak Kürt sorununu çözebileceğini belirten Burkay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz mevcut anayasayı değiştirerek, mevcut sistemi değiştirerek federal bir yapı getirerek Kürt sorununu çözebiliriz. Bunun için anayasa değişikliğine ihtyaç vardır. Şu anda parlamentoya bir anayasa değişikliği geldi, tıkandı. Yeni anayasanın yapılması zor. Ama Türkiye demokratik olacaksa yeni bir anayasaya ihtiyacı var. Bunu mutlaka yapmak lazım ve o anayasa federal olmalı ana dilde eğitimi getirmeli, yeni bir vatandaşlık tanımı yapmalı, yerinden yönetim ilkesini getirmeli. Türkiye eninde sonunda bunu yapacak, ben buna inanıyorum. Türkiye yeni bir anayasa yaparak, demokratikleşerek, Kürt sorununu çözecek, ben buna inanıyorum. Türkiye'nin Avrupa standartlarında çağdaş bir demokrasiye ulaşması önemlidir."

"Mesut Barzani ve Şivan Perver'in Türkiye'ye gelmesi olumlu"

Mesut Barzani ve Şivan Perver'in Türkiye'ye gelmesini olumlu bulduğunu vurgulayan Burkay, şöyle konuştu:

 "Mesut Barzani daha önce de Türkiye'ye gelip gitti. Şivan Perver ise 38 yıldır yurt dışından dönemiyordu. Dolayısıyla Mesut Barzani'nin gelişi ve Şivan Perver'in dönüşü bence olumluydu. Barzani'nin gelişi çözüm sürecinin tıkanmasından dolayı gerilen ortamı rahatlattı. Şivan Perver'in buna eşlik etmesi olumlu güzel bir şey."

Yapılacak mahalli seçimlere yönelik hazırlıkların sürdüğünü kaydeden Burkay, "Amacımız partimizi halka tanıtmak, şu aşamada önemli bir parti olduğumuzu düşünüyorum" dedi. - Manisa

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title