Haberler

Tekstil Mühendisi Ayşe Gülşah Kılıç: "Global Tekstil Sektöründe İnovasyon ve Sürdürülebilirliğin Faydaları"

Güncelleme:

Uzun yıllar ABD'de çalışan tekstil mühendisi ve kumaş Ar-Ge uzmanı Ayşe Gülşah Kılıç, sadece başarılarıyla değil, aynı zamanda sürdürülebilirlik ve çevre dostu olma konularında yaptığı çalışmalarla da dikkat çekiyor. Kılıç, ABD'nin moda devleri J. Crew, Madewell, LOFT gibi markalara geliştirdiği sürdürülebilir kumaşlarla tanınıyor.

Kılıç, çoğu markanın son yıllarda benimsediği "%100 sürdürülebilir olma" hedefine yönelik farklı teknik ve materyaller kullanarak yeni kumaşlar tasarlıyor. Türkiye, Çin ve Hindistan'daki lider sürdürülebilir kumaş üreticileri ile iş birliği yaparak, firmaların bu önemli hedefe ulaşmasına anlamlı katkılar sağlıyor.

Tekstil Mühendisi, Ayşe Gülşah Kılıç, geleceğe yön veren sürdürülebilir ve çevre dostu kumaş üretiminin moda sektörüne olumlu katkılarını birkaç açıdan ele alıyor:

Çevre dostu olunması: Sürdürülebilir kumaşlar geleneksel kumaş üretimine göre daha az su, enerji, kimyasal madde kullanımını gerektirir.

Etiğe duyarlı üretim: Sürdürülebilir kumaş kullanımı ile etik üretim süreçleri teşvik edilmiş olur. İşçi hakları, adil ücret ödemeleri, çalışma güvenliği gibi konularda üstün standartların yakalanması amaçlanır.

Tüketici farkındalığını arttırmak: Sürdürülebilir kumaş kullanımı tüketicilere ürünlerinin kaynaklarını ve üretim süreçlerini daha iyi anlamaları için bir algı oluşturur. Bu durum, tüketicilerin çevresel ve sosyal sorumlulukları düşünerek daha bilinçli alışveriş yapmalarını teşvik eder.

Döngüsel ekonomiye katkıda bulunmak: Sürdürülebilir kumaşlar genellikle geri dönüştürülebilir özelliklere sahiptir. Böylelikle atık miktarında azalma, doğal kaynakların daha etkin kullanılması sağlanarak moda endüstrisinde daha döngüsel bir ekonomiye katkıda bulunması desteklenir.

Rekabet avantajı: Günümüzde birçok tüketici çevresel ve sosyal sorumlulukları ön planda tutarak alışveriş davranışlarını belirliyor. Sürdürülebilirliğe vurgu yapan markalar tüketicilere daha çekici gelerek marka güvenilirliğini arttırabiliyor.

Kılıç, dünya lideri moda markalarına geliştirdiği kumaşların yanı sıra, 2016 yılında Amerika'da öne çıkan genç Türk Amerikalı girişimcisi olarak bilinen bir isimdir. New York'ta kurduğu "Loom by Design" markası altında tasarladığı yenilikçi Türk havlularından oluşan koleksiyonları ile de çalışmalarına devam ediyor. Yenilikçi teknikler ve hızlı kuruma teknolojisi ile tasarlanan bu havlular, üretim aşamasında karbon ayak izini azaltarak, çevre dostu ürünler olarak ABD pazarında son kullanıcılara ulaşmaktadır. Ayrıca bu havluların üretiminde Türkiye'nin çeşitli köylerinde geri dönüştürülen pamuklar kullanılmaktadır. Dolayısıyla sadece çevre dostu olmakla kalmayıp, yerel ekonomiye ve kadın istihdamına da büyük katkılar sağlamaktadır.

Çukurova'dan başlayıp New York'a uzanan kariyer yolculuğundaki başarısında, elbette Kılıç'ın teknik bilgi ve vizyonu büyük önem taşıyor. Bununla beraber; Asya, Avrupa, Amerika gibi farklı kültürleri yakından tanıyıp bunları entegre edebilmesi ve pazardaki ihtiyaçlara uygun ürün geliştirmesi kendisini bir adım öne çıkarıyor. Elde ettiği uluslararası ticari ve mesleki tecrübesini sektöre yeni atılan genç tekstil mühendislerine ve girişimcilere mentorluk yaparak da sektöründe öncü bir figür olmaya devam ediyor.

Refah'ta Hamas'tan İsrail ordusuna pusu: 8 ölü

Refah'ta Hamas'tan İsrail ordusuna pusu: 8 ölü

Düzce, Sakarya ve Sinop'ta denize girişler yasaklandı

Düzce, Sakarya ve Sinop'ta denize girişler yasaklandı

Özgür Özel: Zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yapacak düzenleme hazırlığındalar

Özgür Özel: Zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yapacak düzenleme hazırlığındalar

Bakmadan Geçme

Eskişehir Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? 16 Haziran Pazar Eskişehir Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Çorum Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? 16 Haziran Pazar Çorum Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Erzincan Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? 16 Haziran Pazar Erzincan Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Elazığ Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? 16 Haziran Pazar Elazığ Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Çankırı Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? 16 Haziran Pazar Çankırı Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Çanakkale Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? 16 Haziran Pazar Çanakkale Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Bursa Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? 16 Haziran Pazar Bursa Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Bolu Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? 16 Haziran Pazar Bolu Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Bitlis Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? 16 Haziran Pazar Bitlis Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Bingöl Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? 16 Haziran Pazar Bingöl Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Bilecik Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? 16 Haziran Pazar Bilecik Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Bayburt Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? 16 Haziran Pazar Bayburt Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Batman Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? 16 Haziran Pazar Batman Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Bartın Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? 16 Haziran Pazar Bartın Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Balıkesir Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? 16 Haziran Pazar Balıkesir Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti!
İndirim sinyali mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz sözleri kafa karıştırdı

İndirim sinyali mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz sözleri kafa karıştırdı

title