Haberi Paylaş

E devlet şifremi unuttum, yeniden nasıl alırım? E-Devlet şifresi nasıl yenilenir? E devlet şifremi değiştir!

Gündem Haberleri

E devlet şifremi unuttum, yeniden nasıl alırım? E-Devlet şifresi nasıl yenilenir? E devlet şifremi değiştir!

Pandemi süreciyle birlikte birçok kişi aşı sırası, aşı takibi gibi bilgilere ulaşım sağlayabildiğimiz e-devlet sisteminden, kamu kurumlarının yüzlerce hizmetinden de vatandaşlar ücretsiz olarak faydalanabilmekte. Birçok işlemi yapmak için kullanılan e-devlet şifresini kaybeden vatandaşlar internette "e-devlet şifremi unuttum, ne yapmalıyım? E-devlet şifresi nasıl alınır? E-devlet şifresi yeniden nasıl alınır? E devlet şifremi değiştir! E-devlet şifresi alma" gibi aramalar yapmakta.

2006 yılından beri pek çok kullanıcının faydalandığı e-devlet sistemi, şifresi oluşturulurken içerdiği bilgilerden dolayı zor şifreler tercih edilmektedir. Bu zor şifrelerin tercih edilmesi e-devlet şifresinin unutulmasına sebep olmaktadır. Peki unutulan e-devlet şifresi tekrar nasıl alınır? E-devlet şifre yenileme nasıl yapılır? E devlet şifremi değiştir! E-devlet şifresi nasıl alınır?

E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

E-devlet şifresini ilk kez alacaklar için ilk şifre alımı internetten mümkün değildir. İlk şifreyi almak için PTT şubesine T.C. kimlik kartı ile başvurup 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Burada verilen şifreyi e-devlet içerisinden değiştirebilirsiniz.

E-DEVLET ŞİFREMİ UNUTTUM, YENİDEN NASIL ALIRIM?

E-devlet sistemi üzerinden yeniden şifre alabilmeniz için daha önce PTT şubesinden şifre almış olmanız gerekmektedir. Eğer bu işlemi daha önce gerçekleştirdiyseniz ve telefonunuzu girişlerinizde kaydetip, telefonunuzu onayladıysanız online olarak yeniden şifre alabilirsiniz.
Online şifre almak için öncelikle www.turkiye.gov.tr üzerinden "E-DEVLET Kapısı Kimlik Doğrulama Sistemi" sayfasına gitmelisiniz.

E-DEVLET ANA SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYIN!

E-DEVLET KAPISI Kimlik Doğrulama Sistemi üzerinden 5 farklı şekilde sisteme giriş yapmanız mümkün. E-devlet şifresi ile giriş, T.C Kimlik kartı ile giriş, Mobil imza ile giriş, e-imza ile giriş, İnternet Bankacılığı ile giriş olarak giriş olanakları sağlamakta.

E devlet şifremi unuttum, yeniden nasıl alırım?

E-Devlet şifresini yeniden almak için öncelikle "Şifremi unuttum" seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir. Bu seçeneği seçtikten sonra karşınıza dört seçenek çıkacak.

- Şifremi Hatırlamıyorum

- Hesabıma Bir Başkasının Eriştiğini Düşünüyorum

- Şifremi Bilmeme Rağmen Oturum Açamıyorum

- SMS ile Şifremi Yenileyemiyorum

E devlet şifremi unuttum, yeniden nasıl alırım?

Eğer şifrenizi hatırlamıyorsanız bu dört seçenek arasından "Şifremi Hatırlamıyorum" seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Farklı bir problem yaşıyorsanız diğer seçenekler de size yardımcı olacaktır.

E-DEVLET ŞİFRE SIFIRLAMA SAYFASI İÇİN TIKLAYIN!

Açılan sayfada sizden sırasıyla kimlik tipi, T.C. kimlik no, Seri no, Cüzdan no, bir yakınınızın T.C. kimlik no ve güvenlik kodu bölgesinde yazan kodu tekrar yazarak "Devam Et" butonuna tıklayın. Bir sonraki sayfada sizden anne adı, baba adı ve kimlik numarası bilgilerini girmenizi isteyecek bu bilgileri girdikten sonra tekardan "Devam Et" butonuna tıklayın. Diğer adımda cep telefonunuza gelecek doğrulama kodunu girdikten ve onayladıktan sonra yeni şifre alabilirsiniz. Bütün bu işlemleri deneyip yine de yeni şifre alamadıysanız PTT şubesinden 4 TL karşılığında yeni şifre talep edebilirsiniz.

E devlet şifremi unuttum, yeniden nasıl alırım?

Ayrıca e-devlet şifrenizi kimse ile paylaşmamanız, eğer şifrenizin başkalarının eline geçtiğini ya da hesabınıza başkaları tarafından giriş yapıldığını düşünüyorsanızEmniyet Müdürlüğü'ne veya Savcılık'a bir dilekçe ile başvuruda bulunarak adli süreci başlatmanız gerekmektedir. Hesabınızı korumak için şifrenizi hemen değiştirmeniz önerilir.

Haberler.com / Kutal Bilgetekin - Gündem

Türk Lirası Türk Lirası E-Devlet PTT PTT Gündem - Longtail Gündem Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title