Haberler

Dışişleri Bakanı Fidan'dan Orta Doğu ülkelerine çağrı: Sorun artık İsraillileri ve Filistinlileri aşıyor

Güncelleme:

ABD temasları kapsamında Washington'da Gazze'deki son durumu değerlendiren Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, "Sorun artık İsraillileri ve Filistinlileri aşıyor. O yüzden bölgesel devletler sorunu sahiplenmeli ve sorumluluklarını bilerek hareket etmeli." ifadelerini kullandı. Öte yandan Bakan Fidan, karşı tarafın talebi üzerine ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bir araya gelecek.

ABD'ye ziyaret düzenleyen Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Arap Birliği Temas Grubu üyeleriyle birlikte basın mensuplarına gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Fidan, burada yaptığı konuşmada Gazze meselesine değinerek, "Sorun artık İsraillileri ve Filistinlileri aşıyor. O yüzden bölgesel devletler, sorunu sahiplenmeli ve sorumluluklarını bilerek hareket etmeli." dedi.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Arap Birliği Temas Grubu üyeleriyle birlikte ABD temasları kapsamında Washington'da bulunan Bakan Fidan, Four Seasons Oteli'nde Temas Grubu üyeleriyle beraber basın mensuplarına gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu.

Dışişleri Bakanı Fidan'dan Orta Doğu ülkelerine çağrı: Sorun artık İsraillileri ve Filistinlileri aşıyor

"SORUN ARTIK İSRAİLLİLERİ VE FİLİSTİNLİLERİ AŞIYOR"

Bakan Fidan, Gazze meselesinin artık giderek bölgesel bir krize dönüşmeye başladığı uyarısında bulunarak, "Sorun artık İsraillileri ve Filistinlileri aşıyor. O yüzden bölgesel devletler, sorunu sahiplenmeli ve sorumluluklarını bilerek hareket etmeli." diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bugün yapacakları görüşmenin önemine de değinen Fidan, uluslararası toplumla birlikte özellikle ABD'nin üstüne düşen sorumluluğunu yerine getirmesinin elzem olduğuna işaret etti.

Dışişleri Bakanı Fidan'dan Orta Doğu ülkelerine çağrı: Sorun artık İsraillileri ve Filistinlileri aşıyor

BAKAN FİDAN, ABD'Lİ MEVKİDAŞI BLİNKEN İLE GÖRÜŞECEK

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın ABD temasları kapsamında karşı tarafın talebi üzerine ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bir araya geleceğini bildirdi.

İSRAİL'İN GAZZE'Yİ İŞGALİNDE SON DURUM

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme" gerekçesiyle kapsamlı operasyon düzenlerken İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı. İsrail'de 7 Ekim'deki saldırılarda 310'dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu.

Dışişleri Bakanı Fidan: Sorun artık İsraillileri ve Filistinlileri aşıyor

GAZZE'DEKİ CAN KAYBI 17 BİN 487'YE YÜKSELDİ

İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırılarında 17 bin 487 Filistinli öldü. Enkaz altında binlerce ölü olduğu bildiriliyor. İsrail ordusu halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumlarını hedef alarak sivil altyapıyı tahrip ederken, karadan işgal sürecinde 91 askeri öldü. İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs'te de İsrail güçleri ve yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 272 Filistinli hayatını kaybetti.

Dışişleri Bakanı Fidan: Sorun artık İsraillileri ve Filistinlileri aşıyor

Çatışmalara 24 Kasım'da 7 günlüğüne verilen "insani arada" 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

Hakan Fidan Uluslararası İlişkiler Politika Dünya Haberler

500

Yorumlar (4)

Güray Dilli :

Bölgesel devletler , İslam Birliği ülkeleri , katliam yaşanan KKTC yi tanımadı , bu mesele başından beri onları ilgilendirmiyor ki sesleri çıkmıyor

31
2
yanıtYanıtla
Ahmet Say:

Mazlumu Müslümanlığı düşünen tek kahraman devlet başkanı ve yardımcıları Allahın en büyük elçileri bunlar

10
14
yanıtYanıtla
Panther Panthera:

Orta doguda yeni bir NATO turunde ittifak kurulmali ki ses getirebilsin. Ittifak askerleri her uyeyi korumali.

18
1
yanıtYanıtla
Sabahattin Polat :

Dırdırdır vırvırvır zırzırzır. Başka hiçbir işiniz yok. İsrail’in anladığı dilden konuşun ve hareket edin. Ama yok yok yok.

5
5
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title