Camide tartışma yaratan görüntü! Bir kesim "gelenek" dedi, bir kesim "protokol" - Haberler
Haberi Paylaş

Camide tartışma yaratan görüntü! Bir kesim "gelenek" dedi, bir kesim "protokol"

Haberler.com - Haberler | Güncel

Afyonkarahisar'da Kuran kursu öğrencileri için düzenlenen hafızlık icazet töreninde Vali, Belediye Başkanı ve Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı için protokol yolu oluşturulduğu iddiası büyük tartışma yarattı. Diğer yandan hazırlanan geçiş yolunun hafızların ailelerini selamlama geleneği için oluşturulduğu öne sürülürken, tartışma sosyal medyayı ikiye böldü.

Afyonkarahisar İl Müftülüğü Salar Fatih, İsmailköy ve Sahipata erkek Kuran kurslarında hafızlığını tamamlayan, yaşları 10 ile 15 arasında değişen 155 öğrenci için "Hafızlık İcazet Merasimi" düzenledi. 15 Ekim'de Hacı Mehmet Sayın Camii'nde gerçekleştirilen törene Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ile Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşleyen katıldı.

Törenden yansıyan fotoğraflarda, caminin girişinden itibaren kırmızı şerit çekilerek bir protokol yolu oluşturulduğu görüldü. Protokole katılanların bu yoldan kuran kursu öğrencisi ve velilerini selamlayarak yürüdüğü öne sürüldü.

Protokol aşkı cami bile dinlemedi! Kuran kursu öğrencileri için düzenlenen törende tepki çekecek görüntüler

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşleyen, törende yaptığı konuşmada "Hepimiz sınavdayız. Sınavı kazanmanın yolu Kur'an-ı Kerim'in ahlakımız olmasıdır. Ne istiyorsa yapmamız, ne diliyorsa yerine getirmemizdir. Allah'ın katında Allah'ın nimet verdiklerine kıymet vermek suretiyle değerli oluyoruz. Allah'ın bu dünyada en çok kıymet verdiği Kitab'ul Kur'an'dır. Kur'an'ın ezberlenmesi çok kıymetlidir. Ezberlediğimiz Kur'an bizler tarafından anlaşılmadığı ve hayatımızda olmadığı sürece biz, Allah katında sorumluluğumuzu yerine getirmiş olamayız. 155 gencimizin öncelikle kendilerini tebrik ediyorum. Kur'an okumakla kalmasınlar anlamaya çalışsınlar. Onlar yürüdüğü zaman, ahlak yürüsün, edep yürüsün, haya yürüsün, güzel bir mümin olarak yürüsünler" ifadelerini kullandı.

Afyonkarahisar Belediyesi'nin AK Partili Başkanı Mehmet Zeybek de fotoğrafları sosyal medya hesabından paylaşarak, "Hafızlarımızı, ailelerini ve hocalarımızı tebrik ediyorum. Rabbim gençliğimizi ve bizleri Kur'an'ın izinden ayırmasın" ifadesini kullandı.

Diğer yandan sosyal medyayı ikiye bölen bu durumun aslında hafızların ailelerinin önünden geçerek belgelerini alması için her icazet ve mezuniyet töreninde oluşturulan standart bir gelenek olduğu öne sürüldü. Açılan yolun, kadın ve erkeklerin de cami içinde birbirinden ayrılmasını sağladığı belirtildi.

Camide tartışma yaratan görüntü! Bir kesim 'gelenek' dedi, bir kesim 'protokol'

Haberler.com - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (20)
uCube :Koltuklara bak altın kaplama görünümlü yazık geldiğimiz noktalara bak. Yerde oturmak olmuyor mu? Evde değilsin, camidesin yerde otur ne olacak.. ;)) Cevap Yaz 3 0 Yayından Kaldır
Krdi Sbcı:o süslü koltukların ne işi var camide herşey gösteriş için. Cevap Yaz 17 72 Yayından Kaldır
omer turan:camide siyeset istemiyoruz. diyanet tüm toplantılarını 5 yıldızlı otellde yapıyorsa bu töreni de başka bir yerde yapabilir. Cevap Yaz 19 82 Yayından Kaldır
Tüm 20 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title