Mukabele nedir? Kuran'da Mukabele ne demektir? Mukabele kelimesinin tanımı ve anlamı! - Haberler
Haberi Paylaş

Mukabele nedir? Kuran'da Mukabele ne demektir? Mukabele kelimesinin tanımı ve anlamı!

Haberler.com - Haberler | Gündem
Mukabele nedir? Kuran'da Mukabele ne demektir? Mukabele kelimesinin tanımı ve anlamı!

İslam dininin kutsal kitabı Kuran-ı Kerim'de, bazı kelimeler çok sık kullanılmasına rağmen anlamları bilinmektedir. Bu yazımızda,Mukabele nedir? Kuran'da Mukabele ne demektir? Mukabele kelimesinin tanımı ve anlamı! hakkında Diyanet İşleri Başkanlığı kaynaklarından faydalanarak hazırladığımız haberimizi sizlere aktaracağız. Peki, Mukabele nedir? Kuran'da Mukabele ne demektir? Mukabele kelimesinin tanımı ve anlamı!

Mukabele nedir? Kuran'da Mukabele ne demektir? Mukabele kelimesinin tanımı ve anlamı! İslam dininde en sık kullanılan ve anlamı en çok merak edilen kelimeler arasında yer almaktadır. İnsanlar Mukabele nedir? Kuran'da Mukabele ne demektir? Mukabele kelimesinin tanımı ve anlamı! sorularını araştırmaktadır. Peki, Mukabele nedir? Kuran'da Mukabele ne demektir? Mukabele kelimesinin tanımı ve anlamı!

MUKABELE NEDİR?

Bir başkasının Kur'ân-ı Kerîm'i okuyuşunu takip etmek ve bu suretle hatim indirme anlamında kıraat terimi.

Sözlükte "iki şeyi birbiriyle karşılaştırmak" anlamına gelen mukabele, Peygamberimizin Ramazan aylarında inen sure ve ayetleri vahiy meleği Cebrail'e okumasına dayanmaktadır ki buna "arza" denmiştir.

Mukabele,üç aylarda ve bilhassa ramazanlarda cami, mescid ve evlerde daha çok sabah, öğle, ikindi namazları öncesinde hâfızlar tarafından okunan Kur'an'ı takip etmek suretiyle hatim indirme geleneğine ad olmuş, zamanla hâfızların bu okuyuşları için de aynı terim kullanılmıştır.

Mukabele nedir? Kuran'da Mukabele ne demektir? Mukabele kelimesinin tanımı ve anlamı!

--

Haberler.com - Gündem

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title