Kim Jong-Un sınırları aştı! Kuzey Kore'den ağızları açık bırakan çılgınlık: Denizaltından balistik füze fırlattılar - Haberler
Haberi Paylaş

Kim Jong-Un sınırları aştı! Kuzey Kore'den ağızları açık bırakan çılgınlık: Denizaltından balistik füze fırlattılar

AA / Ahmet Furkan Mercan - Haberler | Güncel

Balistik füze denemeleri nedeniyle başta Japonya olmak üzere dünya ülkelerinin eleştiri odağında yer alan Kuzey Kore'nin son yaptığı deneme, ağızları açık bıraktı. Kuzey Koreli yetkililerden alınan bilgiye göre "denizaltıdan fırlatılan yeni tip balistik füze" denemesi yapıldı.

Kim Jong-Un liderliğindeki Kuzey Kore, sınırları aşan denemeler yapmaya devam ediyor. Daha önce yaptıkları denemeler nedeniyle eleştiri oklarının hedefi haline gelen Kuzey Kore, bu sefer de denizaltından fırlatılan balistik füze denemesi yaptı.

Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansının (KCNA) Savunma Bilimleri Akademisine dayandırdığı haberine göre, Kuzey Kore dün yeni tip füze denedi. Füzenin, "kanat hareketliliği ve süzülerek atlama mobilitesi dahil ileri düzey kontrol yönlendirme" teknolojilerine sahip olduğu vurgulandı.

KCNA, denemeye ilişkin "Denizaltıdan fırlatılan yeni tip balistik füze (SLBM) denemesi '8.24 Yongung' gemisinden gerçekleştirildi." ifadesini kullandı. Kyodo ajansına göre Japonya Dışişleri Bakanlığı Asya ve Okyanusya İşleri Genel Müdürü Funakoşi Takehiro, ABD ve Güney Kore'nin Kuzey Kore özel temsilcileriyle Washington'da görüştü.

ABD'li diplomat Sung Kim ile Güney Koreli diplomat Noh Kyu Duk'in katıldığı görüşmede Funakoşi, Pyongyang'ın nükleer silah programına yönelik görüş alışverişinde bulundu. Kore Yarımadası'nın nükleerden arındırılması çağrısı yapan üçlü, bu konuda "diplomatik çabaların" sürdürülmesi ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarının tam olarak uygulanmasında anlaştı.

AA / Ahmet Furkan Mercan - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title