Herkes fotoğrafını çekmek için koştu! Türkiye'de ilk defa görülen kuş türü heyecan yarattı - Haberler
Haberi Paylaş

Herkes fotoğrafını çekmek için koştu! Türkiye'de ilk defa görülen kuş türü heyecan yarattı

İhlas Haber Ajansı / Alican Gümüş - Haberler | Yaşam

Hatay'ın Samandağ ilçesinde fotoğraflanan Kara Taşkuşu'nun ilk defa görülmesi heyecan yarattı. Çok sayıda fotoğrafçı, Kara Taşkuşu'nun fotoğraflamak için bölgeye akın etti.

Hazar Denizi doğusundan Hindistan'a uzanan bölgede üreyen ve genelde aynı bölgede yaşamını sürdüren Kara Taşkuşu'nun ilk defa Türkiye'de görüntülenmesi heyecan yarattı. Çok sayıda fotoğrafçı, kuşun en iyi pozunu çekmek için Hatay'ın Samandağ ilçesinde birbirleriyle yarıştı.

Kara Taşkuşu, Türkiye'de ilk defa Hatay'da görüldü

Türkiye için bir ilk tür özelliği taşıyan Kara Taşkuşu görüntüleyen Ali Atahan, "Hindistan'dan Yeni Gine adasına kadar da kışlayan bir kuş. Bunlar bazen sonbaharda serbest dağılabiliyorlar. Avrupa yönüne, Ortadoğu veya doğu Afrika yönüne dağılabiliyorlar. Bugün bir tanesi Hatay'a geldi. Türkiye için yeni bir kayıt. Daha önce hiç görülmemişti. En yakın Kıbrıs'ta gözlemlendi. Bir kaç yıl önce yaklaşık 10 yıl önce de İsrail'de bir kaydı var" dedi.

Kara Taşkuşu, Türkiye'de ilk defa Hatay'da görüldü

1999 yılından beri Milleyha Sulak Alanda kuş gözlemi yaptıklarını belirten Atahan, "Alanı düzenli olarak takip ediyoruz. Bu Kara Taşkuşu ile birlikte Milleyha Sulak Alanda kaydedilen 287 kuş türü oldu. Kara Taşkuşu küçük siyah beyaz renkli bir kuş" şeklinde konuştu.

Kara Taşkuşu, Türkiye'de ilk defa Hatay'da görüldü

Hakkari'den gelen kuş gözlemcisi Emrah Kayhan, "Kara Taşkuşu'nun Hatay'da görüldüğünü duyunca bin kilometrelik yolu göze alarak buraya geldik. Ama maalesef burada çöpler var. Dün burada çöp yokmuş. Bu üzücü gerçekten kuşu bulamadık hala arıyoruz. Burayı böyle beklemiyordum her yer çöp ve moloz dolu" diye konuştu. Gaziantep'ten gelen kuş gözlemcisi Tuğçe Demirci ise Kara Taşkuşu'nu görmeye geldiğini belirterek, "Dün burada görüldü. Çevre hukuku ile ilgileniyorum bir yandan kuş gözlemiyle ilgileniyorum" ifadelerini kullandı.

Kara Taşkuşu, Türkiye'de ilk defa Hatay'da görüldü

İhlas Haber Ajansı / Alican Gümüş - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title