Haberler

Yapay zeka ve dezenformasyon üzerine konuşuldu

Güncelleme:

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi Koordinatörü İdris Kardaş, yapay zekanın gelişimi ve dezenformasyonun artması hakkında konuştu. Kardaş, yeni teknolojilerin kullanımının artmasıyla birlikte dezenformasyonun boyutunun daha da büyüyeceğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi Koordinatörü İdris Kardaş, yapay zekanın gelişimine ilişkin, "Yeni teknolojiler daha fazla gündelik hayatımıza girdikçe, 'son kullanıcı' diye tabir ettiğimiz vatandaşlar bu teknolojileri artık cep telefonlarında çok basit bir şekilde kullanmaya başladıkça dezenformasyon boyutu çok daha büyük olacaktır." dedi.

Kardaş, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ve İletişim Başkanlığı Çanakkale Bölge Müdürlüğünce Troya Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Bilim Çağında Dezenformasyon" konulu toplantının ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, dezenformasyonla mücadele çalışmalarına yoğun şekilde devam ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi olarak buna ayrı bir önem verdiklerini vurgulayan Kardaş, şöyle devam etti:

"Teknoloji her geçen gün yeni bir sürprizle karşımıza çıkıyor ve bunlarla mücadele etmek gerçekten daha zor bir hale geliyor. Tabii sadece Türkiye için değil dünya için de bu böyle. Özellikle yapay zeka ve ona bağlı teknolojilerin gelişimiyle birlikte ciddi bir sorunla da karşılaştık. Elbette iyi tarafları, olumlu pozitif tarafları olmakla birlikte birçok insanın işini kolaylaştıracak teknolojiler var bu alanda. Bir yandan bilginin dezenformasyonu, bilgi kirliliğinin arttığı bir sürece doğru da evriliyor maalesef. Bu sadece yazılı, bilgi içerikli metinler üzerinden değil artık görsel, videolar üzerinden, fotoğraflar üzerinden de oluşmaya başlıyor. Her geçen gün yeni bir teknolojiyle karşı karşıyayız. Yeni teknolojiler daha fazla gündelik hayatımıza girdikçe, 'son kullanıcı' diye tabir ettiğimiz vatandaşlar bu teknolojileri artık cep telefonlarında çok basit bir şekilde kullanmaya başladıkça dezenformasyon boyutu çok daha büyük olacaktır."

Kardaş, şu anda birçok işin profesyonellerin elinde gelişebildiğini, yapay zekayla ilgili ve bağlantılı olarak zamanla bunların basitleşeceğini dile getirdi.

O zaman gerçekliğin, dezenformasyonun daha fazla tartışılacağını, bunların birer sorun haline gelmeye başlayacağını vurgulayan Karda, "Gerçeklerin peşinde mi koşacaklar yoksa üretilen bilginin, üretenlerin, üretilen görüntülerin, videoların peşinde mi koşacaklar? Hangisini kabul edecekler, doğru bilgide ısrar edecekler mi etmeyecekler mi bunu birlikte göreceğiz. Çünkü burada da elbette insanoğlunun kendi çıkarları çerçevesinde kendisine uygun olanı tercih edeceği gibi bir durum söz konusu olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Kardaş, Türkiye ve dünyanın geri kalanı için gerçekleri ortaya koymak üzere çalışmalarını sürdürdüklerini sözlerine ekledi.

Toplantıya, Çanakkale Vali Yardımcısı Hakkı Uzun, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Cüneyt Erenoğlu, İletişim Başkanlığı Çanakkale Bölge Müdürü Tuncay Güven, İletişim Fakültesinde görevli akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Kaynak: AA / Güncel

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi Dezenformasyon İdris Kardaş Teknoloji Güncel Haberler

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

Özel'den Bahçeli'nin elini öpen Özel Harekat Başkanı'na tepki: Sen, devletin polisi olmayı yanlış anlamışsın

Özel'den Bahçeli'nin elini öpen Özel Harekat Başkanı'na tepki: Sen, devletin polisi olmayı yanlış anlamışsın

Zamlı maaşları açıklayan AK Partili Güler'e muhabirden zor soru: Adaletsizlik yok mu?

Zamlı maaşları açıklayan AK Partili Güler'e muhabirden zor soru: Adaletsizlik yok mu?

Bakmadan Geçme

ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? Çubuk, Beypazarı, Ayaş 16-17 Temmuz 2024 Ankara su kesintisi listesi! İNGİLİZ DİLİ VE EDEBİYATI BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI l İngiliz Dili ve Edebiyatı taban puanları, kontenjanları ve başarı sıralamaları 2024! CANLI maç izle! (BUGÜNKÜ MAÇLAR) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 16 Temmuz günün maçları nereden izlenir? 17 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 17 Temmuz burç yorumları nedir? Diyarbakırlı Ramazan Hoca neden öldürüldü, ne olmuştu? Ramazan Pişkin'i öldüren şahıs ne ceza aldı? YKS 200, 210, 220, 230, 240, 250, 260, 270, 280, 290, 300 puanla nereye girebilirim? YKS hangi bölümler gelir? Han Yunus nerede? Han Yunus nereye bağlı? Han Yunus nasıl yönetiliyor? Rahmi Özkan'ın hastalığı nedir, neden hastaneye kaldırıldı? Avukat Rahmi Özkan'ın sağlık durumu nasıl? Tercih yapıp yerleşmeyince OBP puanı düşer mi? Tercih yapınca OBP puanı tekrar kullanılır mı? Elias Jelert kimdir? Elias Jelert nereli, kaç yaşında? Elias Jelert Kristensen hangi takımda ve pozisyonda oynuyor? İLAHİYAT BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS İlahiyat taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! Samsun Tekkeköy'de deprem mi oldu, kaç şiddetinde? 16 Temmuz Samsun'da nerede deprem oldu? Luan Peres kimdir? Luan Peres nereli, kaç yaşında? Luan Peres hangi takımda ve pozisyonda oynuyor? ATT TABAN PUANLARI 2024 | İlk ve Acil Yardım Paramedik Bölümü üniversite kontenjanları ve başarı sıralamaları! EA (eşit ağırlık) Bölümleri neler? Eşit Ağırlık puanıyla hangi bölümler seçilir? Eşit ağırlıkta en iyi bölüm hangisi?
Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title