Haberler

Yahya Kaptan'ın 93 Yıl Sonra Heykeli Dikildi

Güncelleme:

Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Yahya Kaptan'ın, ölümünden 93 yıl sonra heykeli dikildi.

Milli Mücadele yıllarında Kocaeli Bölgesi'nde kurtuluş hareketini örgütleyen ve başarılı bir mücadele veren, İzmit'te adını taşıyan bir semt de bulunan Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Yahya Kaptan'ın, ölümünden 93 yıl sonra heykeli dikildi. Heykelin bugün gerçekleştirilen açılış töreninde, 1920 yılında İttihatçılar tarafından öldürülen Yahya Kaptan'ın torunu da hazır bulundu.

İzmit Belediyesi tarafından Yahya Kaptan semtinin batı girişine yaptırılan heykelin açılışına AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, Kocaeli İl Kültür Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, İzmit İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Volkan Kılıç, İzmit Belediyesi Meclis Üyeleri, Yahya Kaptan'ın torunu Dilek Kotan, Çanakkale Şehitleri İstiklal Gazileri Varisleri Derneği Başkanı Süleyman Pekin, Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği Başkanı Haşmet Belen, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Yunus Coşkun, Atatürkçü Düşünce Derneği Yahya Kaptan Şubesi başkan ve yöneticileri ile vatandaşlar hazır bulundu. Yahya Kaptan'ın torunu Dilek Kotan, böylesi anlamlı bir törene katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek İzmit Belediyesi'ne teşekkür etti.

YAHYA KAPTAN KİMDİR?

Yahya Kaptan Karakol Cemiyeti üyesi, gizli teşkilatlanma konusunda uzman bir Kurtuluş mücadelesi şehidi ve kahraman olarak biliniyor. Mondros Ateşkes Antlaşması'ndan sonraki dönemde Yahya Kaptan İttihat ve Terakki'nin kuvvetlerine mensupken, Mustafa Kemal Atatürk'ün Sivas Kongresi'ndeki tüm birliklerin tek çatı altında birleşmesi kararına uyarak kendi askeri kuvvetleriyle birlikte Kuva-yi Milliye'ye geçti. Bunun ardından Atatürk, Yahya Kaptan'ı onurlandırdı ve onu halka tanıttı. O dönemde bu olay Kuva-yi Milliye için büyük bir kazanım oldu.

İTTİHATÇILAR ÖLDÜRDÜ

Bu sırada durumdan memnun olmayan İttihatçılar kendi saflarındaki bu çözülmenin önüne geçmek için İstanbul'daki dönemin gazetelerinde, "Kuva-yi Milliye'de böyle bir eşkıyanın var olmasının yanlış olduğu, bu durumun Kuva-yi Milliye için bir kara leke olduğu" gibi karalayıcı yazılar yayınlattı. Bu haberlerden bir süre sonra da Yahya Kaptan, İttihatçılar tarafından ensesinden kurşunlanarak 8 Ocak 1920'de şehit edildi.

Atatürk, bu olayı duyunca çok öfkelendi ve Cumhuriyet'in ilanından sonra da bu olayın peşini bırakmayarak, bu işten kimlerin sorumlu olduğunu ve kimin bu işte parmağının olduğunun bulunmasını istedi.

Atatürk, en büyük eseri Nutuk'un 12- 20 sayfasında, Yahya Kaptan'dan övgüyle söz ediyor. Yahya Kaptan Nutuk'ta en fazla anlatılan kahraman olarak da biliniyor. - Kocaeli / İzmit

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Mustafa Kemal Atatürk İzmit Belediyesi Kaya Kocaeli Ak Parti Politika Güncel Haberler

İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopter kaza geçirdi! Ekipler bölgeye ulaşmaya çalışıyor

İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopter kaza geçirdi! Ekipler bölgeye ulaşmaya çalışıyor

Tahran, yardım için Ankara'nın kapısını çaldı! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gereken her türlü desteği vermeye hazırız

Tahran, yardım için Ankara'nın kapısını çaldı! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gereken her türlü desteği vermeye hazırız

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopter kazasından önceki son sözleri oldukça manidar

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopter kazasından önceki son sözleri oldukça manidar

Bakmadan Geçme

Şampiyon kim olacak? Galatasaray mı Fenerbahçe mi şampiyon olacak? Villarreal Real Madrid maç özeti ve golleri izle! (ARDA GÜLER'İN GOLLERİ) Real Madrid maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Galatasaray Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) GS FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Fenerbahçe kaç yıldır şampiyon olamıyor 2024? İşte Fenerbahçe'nin son şampiyonluk yaşadığı sezon! DEV DERBİDE KAVGA! Fenerbahçe - Galatasaray maçı kavgayı kim çıkardı, KİM KAVGA ETTİ? Olay ne, ne oldu? Galatasaray en son ne zaman şampiyon oldu? GS en son hangi yıl ve sezon şampiyonluk yaşadı? FENERBAHÇE - GALATASARAY MAÇI KAÇ KAÇ? #9917 Dev derbide kim önde, kim gol attı? DEV DERBİ SON DURUM! #129349 DEV DERBİDE NEFESLER TUTULDU! #9917 Fenerbahçe Galatasaray maçı CANLI ANLATIM! Dakika dakika ne oldu, kim gol attı? #129349 Tarihte suikaste uğrayan ve ölen dünya liderleri GALATASARAY TARİHÇESİ! Galatasaray ne zaman kuruldu, kaç kez şampiyon oldu? Galatasaray ilk başkanı kimdir? FENERBAHÇE TARİHÇESİ! Fenerbahçe ne zaman kuruldu, kaç kez şampiyon oldu? Fenerbahçe'nin ilk başkanı kimdir? Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan maçlar (1909-2024) Galatasaray Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 19 Mayıs Galatasaray Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Galatasaray Fenerbahçe maçı öncesi kavga mı çıktı, kimle kim kavga etti? İlk 11 belli oldu! İşte Galatasaray Fenerbahçe maçı 11'leri!
Şampiyonluk son haftaya kaldı! Fenerbahçe, Galatasaray'ı deplasmanda 1-0 yendi

Şampiyonluk son haftaya kaldı! Fenerbahçe, Galatasaray'ı deplasmanda 1-0 yendi

title