Haberler

Uğur Mumcu Çankaya'da Anıtlaştı

25 yıl önce aracına konan bomba ile düzenlenen suikastte yaşamını kaybeden Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu, Çankaya Belediyesi tarafından adının verildiği park ve heykelle anıtlaştı.

25 yıl önce aracına konan bomba ile düzenlenen suikastte yaşamını kaybeden Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu, Çankaya Belediyesi tarafından adının verildiği park ve heykelle anıtlaştı.

Çankaya'nın en büyük parklarından Çankaya Park'ın adını "Uğur Mumcu Parkı" olarak değiştiren Çankaya Belediyesi, parkın girişine yaptığı heykelle de Uğur Mumcu'yu anıtlaştırdı. Uğur Mumcu Parkı'nın ve heykelinin açılışına Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen'in yanı sıra Mumcu'nun eşi Güldal Mumcu, kızı Özge ve oğlu Özgür Mumcu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, CHP Ankara İl Başkanı Adnan Keskin, CHP Çankaya İlçe Başkanı Devrim Bora Özüdoğru ile çok sayıda vatandaş katıldı. Uğur Mumcu'yla birlikte İsmail Cem'i, Gaffar Okan'ı ve Zeytin Dalı Harekatı'nda şehit olan askerleri anarak konuşmasına başlayan Başkan Taşdelen, "Yolsuzluğa karşı hakkı, sömürüye karşı halkı savunmak zordur. İşte Uğur Mumcu bütün bu zorlukların üstesinden gelen bir büyük yiğit, bir büyük demokrat, bir büyük Atatürkçüydü. Bozuk düzenin her bir parçasıyla ayrı ayrı mücadele etti. Yolsuzlukla, hırsızlıkla, mafyayla, terörle, hainlikle ve kirlenmiş siyasetle tek başına mücadele etti. Ama hiçbir zaman yılmadı ve kalemini halkı için kullanmaktan çekinmedi. Çünkü Uğur Mumcu halkı ve ülkesi için mücadele etmiş bir gazetecilik ve aydın damarının en büyük kahramanlarındandı. Nasıl bir geleneğin temsilcisi olduğunu ve nasıl bir bedel ödeyeceğini biliyordu. O yüzden dedi ki ben Atatürkçüyüm, ben Cumhuriyetçiyim, ben laikim, ben anti-emperyalistim, ben tam bağımsız Türkiye'den yanayım, ben insan hakları savunucusuyum, ben yobazların, hırsızların, vurguncuların düşmanıyım demişti" diye konuştu.

Uğur Mumcu'nun ideoloji, felsefe ve hayata bakışının oluşmasına katkı sağlayan çok büyük bir Cumhuriyet aydını olduğunu ifade eden Taşdelen, "O yüzden aradan 25 yıl geçmiş olmasına rağmen Türk halkı hiçbir zaman Uğur Mumcu'yu unutmadı ve unutmayacak. İşte bizde Çankaya Belediyesi olarak Uğur Mumcu'yu unutmadığımızı ve unutmayacağımızı göstermek amacıyla Çankaya Parkı olarak bildiğimiz parkımızın adını Uğur Mumcu Parkı yapıyor ve beraberinde çok güzel bir Uğur Mumcu anıtını açıyoruz. Aynı gökyüzü altında birlikte yaşamanın bir direniş olduğunu bilerek Nazım'ın şiirinden, Sebahattin Ali'nin öyküsünden, Uğur Mumcu'nun kitaplarından ilham alarak yaşamaya, halk için ve bağımsızlık için yaşamaya devam edeceğiz" dedi.

"Uğur Mumcu onurlu gazeteciliğin simgesi"

Gençliğinde güne Uğur Mumcu'nun yazılarını okuyarak başladığını anlatan CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl ise, "Benim devrimci düşüncelerimin filizlendiği dönemlerde Uğur Mumcu'nun çok büyük katkısı olmuştur. Onurlu bir yaşam sürmenin, haksızlığa karşı direnmenin, dik durmanın ne olduğunu ben Uğur Mumcular sayesinde öğrendim. Uğur Mumcu onurlu gazeteciliğin sadece Türkiye'de değil, dünyada da önemli simgelerinden birisidir. Ölümsüz isimleri daha da ölümsüzleştiren bu eserleri hayata geçiren Çankaya Belediye Başkanı'na teşekkür ederim" dedi.

Konuşmaların ardından Alper Taşdelen, Güldal Mumcu'ya Uğur Mumcu anıtının model heykelini armağan etti. Daha sonra alkışlar arasında parkın ve heykeltıraş Aslan Başpınar tarafından yapılan anıtın açılışı gerçekleştirildi. Çukurambar Mahallesi Öğretmenler Caddesi üzerinde bulunan 60 bin metrekare büyüklüğündeki Uğur Mumcu Parkı, 3 bin 500 metrekare sera alanı, bin 500 metrekare büyüklüğündeki biyolojik göleti, 2 bin 500 metrekarelik Pony Parkı, kafeteryaları ve yeşil dokusuyla dikkat çekiyor. Parka gelen vatandaşları girişte karşılayacak olan Uğur Mumcu anıtı ise üç aylık bir çalışmanın sonunda tamamlandı. 3 metre 40 santim yüksekliğindeki anıt heykel 200 kilo ağırlığında. Ön tarafında bulunan "Uğurlar Olsun" yazısıyla dikkat çeken anıtta, Uğur Mumcu sağ ve sol yanında bulunan ve ellerinden tuttuğu bir kız ve bir erkek çocuk ile betimlendi. - ANKARA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Çankaya Belediyesi Alper Taşdelen Güldal Mumcu Uğur Mumcu Politika Güncel Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

23-24 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 23-24 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23-24 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Büyükçekmece, Eyüp, Üsküdar elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Mamak, Altındağ, Sincan elektrik kesintisi! İztutu Plajı nerede, hangi ilde ve ilçede, nereye bağlı? İztutu Plajı giriş ücreti 2024 ne kadar? İşte İztutu Plajı yol tarifi Blum ne zaman listelenecek? Blum coin listelendi mi, ne zaman çıkacak? Blum coin listelenme tarihi Kıyamet alametleri nelerdir, kaç tanesi gerçekleşti? 54 kıyamet alametleri nelerdir? Gerçekleşen ve gerçekleşmeyen kıyamet alametleri Oğuz Aydın aslen nereli, kaç yaşında? Oğuz Aydın hangi takımda, hangi mevkide oynuyor? Türksat 42.0e otomatik arama frekansı! Türksat tüm kanallar otomatik arama frekans bilgileri, polarizasyon, sembol oranı, FEC nedir? 19 Nisan hangi burç? Nisan'ın 19'unda doğanlar hangi burç oluyor? 19 Nisan burcu! 21 Mart hangi burç? Mart'ın 21'inde doğanlar hangi burç oluyor? 21 Mart burcu! Esenyurt hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Esenyurt nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı?
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

title