Haberler

Uğur Mumcu Buca'da Anıldı

Türk basınının özgür kalemi gazeteci, araştırmacı yazar Uğur Mumcu, faili meçhul bir cinayete kurban gidişinin 25. Yılında Buca'da saygıyla anıldı.

Cesareti, yurtseverliği ve Atatürkçü kimliğiyle kalplerde yer eden Uğur Mumcu anısına düzenlenen söyleşide konuşan CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, devletin bu siyasi cinayeti tüm ilişkileriyle ortaya koyabilecek istihbarat ve donanıma sahip olduğunu ama çözmediğini savundu.

Buca ölümünün 25'inci yılında Türk basınının dev bir ismini saygıyla andı. 24 Ocak 1993'te Ankara'da Karlı Sokak'taki evinin önünde arabasına konulan bombanın patlaması sonucu suikasta kurban giderek yaşamını yitiren Türk basınının duayen ismi Uğur Mumcu, CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner ve Gazeteci Serdar Kızık'ın konuşmacı olarak katıldığı söyleşiyle Buca'da anıldı. Buca Belediyesi ve Buca Kent Konseyi tarafından, Buca Belediyesi Meclis Salonunda düzenlenen ve Bucalıların yoğun ilgi gösterdiği söyleşiyi Buca Kent Konseyi Başkanı Avukat Mürüvet Balcılar yönetti. Söyleşi öncesi konuşan Buca Belediye Başkan Yardımcısı Murat Işık, Türkiye'de ve dünyada 90'lı yıllardan bugünlere bakıldığında Uğur Mumcu'nun neler için mücadele ettiğini net olarak görüldüğünü söyledi.

Gazeteci Serdar Kızık, Uğur Mumcu'nun yıllar önce dile getirdiği siyasal öngörülerinin bugün birer birer gerçekleştiğini belirtirken, "Mumcu'nun tüm uyarılarına rağmen biz görevimizi yeterince yerine getiremedik. Getirmiş olsaydık bugün bu kabloyla karşılaşmazdık. Eşref Bitlis ile Uğur Mumcu'nun katili aynıdır. Onların katili egemen emperyalist sistemdir " dedi

Eski Cumhuriyet Başsavcısı, Türk hukukçu, siyasetçi, köşe yazarı ve CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner ise faili meçhul cinayetlere kurban gidenlerin topluma önderlik eden, toplumun sesine etki edebilecek kişiler olduğunu belirtirken "Mumcu, cesareti, yurtseverliği, geleceği görmesi ve önderlik etme yetileriyle bazı çevreleri rahatsız etti ve cinayete kurban gitti. Eski bir Cumhuriyet Savcısı kimliğimle söylüyorum. Devletin kapasitesi bu faili meçhul cinayetleri çözme konusunda yeterli teknik bilgi ve donanıma, istihbarat ağına sahip. Ama çözülemiyorsa devletle, iktidar mekanizmasıyla siyasi cinayetler arasında bir bağ kurabiliriz" diye konuştu.

Faili meçhul cinayetlerin tarihçi – yazar Necip Hablemitoğlu cinayeti ile durduğunu belirten Cihaner," o zaman her kim bu faili meçhul cinayetleri işliyorsa mevcut durumdan rahatsız değil. Hatta mevcut durumdaki statüyü kurmak için işlenmiştir tespitinde bulunabiliriz" diye konuştu.

Kaynak: Bültenler / Güncel

Cumhuriyet Halk Partisi İlhan Cihaner Uğur Mumcu Buca Güncel Haberler

Ağırlaştırılmış müebbetle yargılanacağını öğrenince cezaevinde intihar etti

Ağırlaştırılmış müebbetle yargılanacağını öğrenince cezaevinde intihar etti

Bahçeli: Ülkü Ocakları ve MHP'ye ithamlar ayağımızın altındadır, zayıf anımızı kollayanlar hüsrana uğrayacak

Bahçeli: Ülkü Ocakları ve MHP'ye ithamlar ayağımızın altındadır, zayıf anımızı kollayanlar hüsrana uğrayacak

Belediyenin harabe fırınında sağlıksız ekmek üretimi! Kapısına kilit vuruldu

Belediyenin harabe fırınında sağlıksız ekmek üretimi! Kapısına kilit vuruldu

Bakmadan Geçme

Trendyol Express Pazar günü çalışıyor mu? Trendyol Express Pazar günü dağıtım yapıyor mu, açık mı 2024? Pril boykot mu? Pril İsrail malı mı, boykot listesinde var mı? Pril Türk malı mı, sahibi kim? Aras Kargo Cumartesi çalışıyor mu? Aras Kargo Cumartesi günü dağıtım yapıyor mu, kargo kabul ediyor mu 2024? Elazığspor - Orduspor maçı hangi kanalda, saat kaçta? Elazığspor - Orduspor maçı nereden izlenir? Bingo boykot mu? Bingo İsrail malı mı, boykot listesinde var mı? Bingo Türk malı mı, sahibi kim? Osman Beşel olayı ne? Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel neden darp edildi? Osman Beşel kimdir? Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel hangi partiden seçildi? KURBAN BAYRAMINA KAÇ GÜN KALDI 25 MAYIS 2024: Kurban bayramı ne zaman, hangi tarihe denk geliyor? Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 25 Mayıs Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? 25 Mayıs hangi burç? 25 Mayıs'ta doğanlar hangi burç oluyor? 25 Mayıs tarihi hangi burç olur? 25 MAYIS BİM AKTÜEL ÜRÜNLER KATALOĞU! Bu hafta BİM'de neler var, hangi ürünler geldi? Okulların Kapanmasına Kaç Gün Kaldı (SAYAÇ)? 25 Mayıs Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak? Dün gece deprem oldu mu? İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? 25 Mayıs dün gece deprem mi oldu? Bugün hangi sınav var? Bugün ne sınavı var? 25 Mayıs Cumartesi hangi sınav yapılacak? İşte ÖSYM Sınav Takvimi Steam çöktü mü? 25 Mayıs Cumartesi Steam sorun mu var?
Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title