Haberler

Tüba Başkanı Acar: "Tarihi Bilmeyen Milletlerin Bugünü ve Geleceğini Planlaması Zordur"

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, "Tarihi değerleri ortaya çıkarma ve geleceğe aktarma konusunda geçtiğimiz dönemlerde de bugün de yeterince üstümüze düşen görevi yapmıyoruz.

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, "Tarihi değerleri ortaya çıkarma ve geleceğe aktarma konusunda geçtiğimiz dönemlerde de bugün de yeterince üstümüze düşen görevi yapmıyoruz. Tarihi eksiği, doğrusu ve fazlasıyla bilmeyen milletlerin bugünü ve geleceğini iyi planlaması zordur." dedi.

Kastamonu 2018 Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında TÜBA ile Kastamonu Üniversitesi tarafından Bilgehan Bilgili Kütüphanesi Konferans Salonu'nda "Taşköprülüzade Ahmed Efendi'nin İlim ve Düşünce Tarihindeki Yeri" paneli gerçekleştirildi.

Acar, burada yaptığı konuşmada, panelde yaklaşık 600 yıl önce yaşamış Türk bilim tarihindeki önemli simalardan Taşköprülüzade Ahmed Efendi'yi anacaklarını söyledi.

Türk milletinin önemli bir geçmişe sahip olduğuna işaret eden Acar, "Tarihi değerleri ortaya çıkarma ve geleceğe aktarma konusunda geçtiğimiz dönemlerde de bugün de yeterince üstümüze düşen görevi yapmıyoruz. Tarihi eksikliği, doğrusu ve fazlasıyla bilmeyen milletlerin bugünü ve geleceğini iyi planlaması zordur. Millet olarak ihtiyaç duyduğumuz öz güven ve motivasyona katkı, ulusal bilincimizin gelişimi bakımından bu tür etkinlikler çok önemli." ifadesini kullandı.

Acar, ortak değerlerin ön planda tutulması gerektiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün Türkiye, belki yakın tarihinde görmediği ölçüde diğer birçok İslam ülkesiyle beraber postmodern bir melez savaşla karşı karşıya. Bu koşullarda Türk milleti olarak farklılıklarımızı değil de ortak yönlerimizi ortaya koymalıyız. Milli birlik, bütünlük ve bağımsızlığımıza gereken önemi göstermek milli bir borçtur. Ayrılıklardan ziyade makro düzeyde birlik, iş birliği ve dayanışma performansımızın artması bakımından hayati derecede önemli."

Acar, bilimin, kültürün, sanatın ve bilim insanlarının kritik rolü bulunduğunu dile getirerek, Türkiye'de kalite ve performansı artırmaya öncelik verilmesi, bilim alanındaki nicel büyüme, kalite ve performansı geliştirmeye odaklanılması gerektiğini kaydetti.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın da Kastamonu'ya değer katan güzel insanların unutulmaması ve hatırlatılması gerektiğini vurguladı.

Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise Kastamonu'nun Türk Dünyası Kültür Başkenti olması dolayısıyla yapılan programların halkın aydınlanması açısından önemli olduğunu belirtti.

Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Hüseyin Sarıoğlu'nun moderatörlüğündeki panelde Prof. Dr. Yavuz Unat, Doç. Dr. Müstakim Arıcı, Doç. Dr. Murat Demirkol, Doç. Dr. Fatma Zehra Pattabanoğlu ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Süruri sunum yaptı.

Kaynak: AA / Güncel

Ahmet Cevat Türkiye Politika Güncel Haberler

Milli Eğitim Bakanı Tekin: Mevzuata uymayan Fransız okullarına işlem yapılacak

Milli Eğitim Bakanı Tekin: Mevzuata uymayan Fransız okullarına işlem yapılacak

Yargıtay kararını verdi! Türkiye'nin dev havayolu şirketi Atlasglobal resmen iflas etti

Yargıtay kararını verdi! Türkiye'nin dev havayolu şirketi Atlasglobal resmen iflas etti

Merkez Bankası'ndan Suudi Arabistan hamlesi! 5 milyar dolarlık işlem sona erdi

Merkez Bankası'ndan Suudi Arabistan hamlesi! 5 milyar dolarlık işlem sona erdi

Bakmadan Geçme

2024- 2025 Süper Lig yaz transfer sezonu ne zaman bitiyor? Transfer sezonu ne zaman bitecek? Süper Lig maçları ne zaman başlayacak? Türkiye- Hollanda voleybol maçı ne zaman? Türkiye- Hollanda Olimpiyat maçı saat kaçta, hangi kanalda? Beşiktaş- Bandırmaspor maçı ne zaman? Beşiktaş- Bandırmaspor maçı saat kaçta, hangi kanalda? Öğretmenlik Meslek Kanunu taslağı Meclis'ten geçti mi? Öğretmenlik Meslek Kanunu taslağı kabul edildi mi? Ömer Fırat kimdir? PKK'nın Süleymaniye sorumlusu Ömer Fırat öldürüldü mü? Atlasglobal iflas mı etti? Atlasglobal'e ne oldu? TÜİK TEMMUZ AYI ENFLASYON ORANLARI ll 2024 Temmuz ayı enflasyon rakamları ne zaman açıklanacak? 24 TEMMUZ HAMSTER KOMBAT GÜNLÜK ŞİFRE KOMBO | Hamster Kombat yeni şifre ne, nasıl kullanılır? Hamster Kombat nedir? D SMART FREKANS BİLGİLERİ || D-Smart ve D-Smart GO şifresiz mi? Galatasaray hazırlık maçı nereden izlenir? Galatasaray- Lecce maçı hangi kanalda? Galatasaray- Lecce hazırlık maçı saat kaçta, nasıl izlenir? #9917 Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi rakibi kim olacak? Galatasaray şampiyonlar ligi ön eleme maçı ne zaman oynayacak? #9917 24 TEMMUZ GÜNCEL ALTIN KURU ll Gram altın ne kadar? Çeyrek, yarım, tam altın ne kadar? Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası altın ne kadar oldu? Fırat Çelik kimdir? Kızılcık Şerbeti kadrosuna dahil olan Fırat Çelik kaç yaşında, nereli? Başakşehir - La Fiorita maçı izle! Başakşehir - La Fiorita maçı hangi kanalda, saat kaçta? Başakşehir - La Fiorita maçı şifresiz izleme linki EGM ATAMA SONUÇLARI 2024 ll EGM atama sonuçları ne zaman açıklanacak? EGM atama sonuçları açıklandı mı?
+18 uyarısıyla yayınlanan Sosis Partisi animasyonuna tepkiler çığ gibi! RTÜK harekete geçti

+18 uyarısıyla yayınlanan Sosis Partisi animasyonuna tepkiler çığ gibi! RTÜK harekete geçti

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title