Haberi Paylaş

Sağlık Bakanlığı'ndan "sahte kanser ilacı" iddialarına yanıt

Güncel Haberler

SGK tarafından yurtdışından getirilen ve löseminin son aşamasında kullanılan ICLUSIG adlı ilacın sahte olduğuna yönelik iddia gündeme bomba gibi düştü. Sağlık Bakanlığı kamuoyunda tartışma yaratan iddiayı "2019 yılında SGK tarafından orijinal olarak tespit edilen ilaçların soruşturma gereği kolluk kuvvetleri gözetiminde yeni alınan numunelerinin sahte olduğu tespit edilmiştir" ifadeleriyle doğrularken konuyla ilgili suç duyurusunda bulunulduğuna vurgu yapıldı.

Löseminin son aşamasında kullanılan ICLUSIG adlı ilacın sahte olduğu ve ilacın direnç artırıcı etken madde yerine ağrı kesici içerdiği iddiası kamuoyunda büyük tartışma yarattı.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) ise "sahte kanser ilacı" haberlerine ilişkin açıklama yaptı. TİTCK, Bakanlığın 2019'da soruşturma sürecini yürütüp savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu, ayrıca Yurt Dışından İlaç Temini ve Kullanımı Kılavuzu'nda yapılan değişikliklerin kalite kurallarını sıkılaştırmak amacıyla yapıldığını bildirdi.

Kurumun Türkiye'de ilaç alanında düzenleyici ve denetleyici yetkili otorite olduğuna işaret edilen açıklamada, "Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, ilaçların ruhsatlandırılması, piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetlerinden sorumlu olup, ilaç alımı yapan bir kuruluş değildir" bilgisi paylaşıldı. Bir ilacın TİTCK tarafından ruhsatlanması ile kullanıma sunulabileceği fakat bunun yanı sıra henüz ruhsatlandırılmayan ama sağlık hizmeti sunumu açısından ihtiyaç duyulan ilaçların temininin de bu konuda kanunla yetkilendirilmiş Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Türk Eczacılar Birliği (TEB) tarafından hasta bazlı olarak yurt dışından yapıldığı aktarılan açıklamada, söz konusu haberlerde "SGK ve TEB tarafından temin edilen kanser ilacı yerine ağrı kesicinin vatandaşlara ulaştırıldığı ve kurumumuzda da bu ilaçların test edilerek sahte ilaca orijinal denildiği" iddialarının yer aldığı anımsatıldı. Açıklamada, TİTCK laboratuvarlarının akredite edilmiş ulusal kontrol laboratuvarları statüsünde olduğu, analize konu numuneler ve şahit numunelerin saklandığı, ayrıca tüm cihazlarda gerçekleştirilen analizlere ait log kayıtları ve ham verilerin de akreditasyon gereklilikleri çerçevesinde tutulduğu aktarıldı.

Analiz için kurum laboratuvarına teslim edilen ilaçlar ile satın alınan ilaçların aynı ilaç olup olmadığı hususunun TİTCK'nın bilgisi ve yetkisi dahilinde bir konu olmadığı, haberde yer alan ilaç numunelerinin TİTCK'nın başlattığı incelemeye istinaden SGK tarafından resmi yazı ekinde kuruma iletildiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi; "SGK tarafından kurumumuza teslim edilen numunelerin analiz sonucunda orijinal olduğu tespit edilmiştir. Ancak soruşturma gereği kolluk gözetimi altında depodan yeni numuneler temin edilmiştir. Depodan kolluk gözetiminde temin edilen numunelerin analiz sonucunda bu numunelerin sahte olduğu tespit edilmiştir. Bu süreçte her türlü inceleme ve soruşturma Bakanlığımızca gerçekleştirilmiş olup adli makamlara da gerekli bildirimler yapılmıştır.

Haberlere konu ilacın sahtelerinin, SGK ve TEB'e satıldığı konusuyla ile ilgili olarak kurumumuz müfettişlerince yürütülen ve 17 Ekim 2019 tarihinde tamamlanan inceleme/soruşturma sonucunda; sahte ilaç ticareti yaptığı tespit edilen bazı firmalar ve ecza depoları hakkında 1262 sayılı kanunun, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun ilgili maddeleri uyarınca Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunulmuştur. Ayrıca konuyla ilgili satın alma yapan kuruluşların yetkili personeli hakkında da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur."

Kaynak: AA / Güncel

Sağlık Bakanlığı Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (7)

Temel Temel:

arkadaş devleti çürüttler. her yer aynı kamuda israf diz boyu uslsüzlük diz boyu cimere yazıyorum usulüne uygundur diyor. herkesin altında kiralık son model araç araç tanıma takılı gez allah gez.emekliye memura gelince yok.

Cevap Yaz016Yayından Kaldır
Ic Minnak:

Asıl sizin daha yeni haberiniz oluyor. Daha neler neler var. Devlete dolar borcu olan şirketin borcu TL ye çevrilip devlet zarara uğratıldı. AKPye oy verenlere sorsan hepsi devletini çok seviyor, diğerleri hep hain...

Cevap Yaz633Yayından Kaldır
ferhat atmaca:

fahrettin koca sana sesleniyorum. çok inandığın aşı olayının düzmece olduğunu öğrendikten sonra çıkıp bir özür diledin mi? bari bu sefer istifa et.

Cevap Yaz719Yayından Kaldır
Tüm 7 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title