Haberi Paylaş

ABD heyetinin ziyareti sonrası Çin'e ait 17 savaş uçağı ve 5 gemi Tayvan'ı yeniden ablukaya aldı

Güncel Haberler

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'nin Tayvan'a ziyaretinin başlattığı gerilim durulmuyor. Tayvan çevresinde başlattığı askeri tatbikatı geçtiğimiz günlerde sona erdiren Çin, Senatör Ed Markey başkanlığındaki yeni bir ABD Kongre heyetinin ülkeye ziyarette bulunmasının ardından yeni bir tatbikata başladı. Çin'e ait 17 savaş uçağı ve 5 savaş gemisinin Ada çevresinde görüldüğü belirten Tayvan Savunma Bakanlığı, bunların füze sistemleriyle dikkatlice izlendiğini ifade etti.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin ay başındaki ziyaretinin ardından Çin ordusu, Ada çevresinde askeri tatbikatlar başlatmıştı. 7 gün süren tatbikatlar, Ada'nın çevresinde fiili abluka oluşturmuştu. Gerçek silah ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında, Çin ana karasından ateşlenen güdümlü füzeler Tayvan yakınlarındaki sulara düşmüştü. Ordu sözcüsü, 10 Ağustos'ta tatbikatların tamamlandığını duyurmuş ancak Tayvan Boğazı'ndaki askeri devriye faaliyetinin devam edeceğini bildirmişti.

Tayvan, Çin'e ait 17 savaş uçağı ve 5 geminin Ada çevresinde görüldüğünü bildirdi

Pelosi'nin ziyaretinden 12 gün sonra Demokrat Partili Massachusetts Senatörü Ed Markey başkanlığındaki yeni bir ABD Kongre heyeti, önceki gün Tayvan'ı ziyaret etti. Çin ordusu ise bu heyetin ziyaretinin ardından da Ada çevresinde "askeri devriye faaliyeti ve tatbikatlar yürüteceğini" açıkladı.

Tayvan Savunma Bakanlığınca, Çin'e ait 17 savaş uçağı ve 5 savaş gemisinin Ada çevresinde görüldüğü belirtildi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, uçaklardan 10'unun, Tayvan Boğazı'nda tarafların etki alanlarını sınırladığı kabul edilen hava ve deniz hattının doğusuna ve Tayvan'ın "Hava Savunma Tanımlama Bölgesi" ilan ettiği bölgenin güneybatı bölümüne uçtuğu ifade edildi.

Tayvan, Çin'e ait 17 savaş uçağı ve 5 geminin Ada çevresinde görüldüğünü bildirdi

Öte yandan Açıklamada, Çin'e ait hava ve deniz araçlarının, elektronik takip araçları, devriye uçakları, gemiler ve yer füze sistemleriyle izlendiği kaydedildi.

Tayvan, Çin'e ait 17 savaş uçağı ve 5 geminin Ada çevresinde görüldüğünü bildirdi

Ziyaretler, Ada'yı topraklarının parçası olarak gören Çin'in tepkisine yol açıyor. Pekin, "tek Çin ilkesini" vurgulayarak Tayvan'ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilişkiler kurmasına, BM'de ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesini şart koşuyor.

Kaynak: AA / Emre Aytekin - Güncel

Tam Gemi Şok Denemeleri Çin Halk Cumhuriyeti Tayvan Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (3)

ENGİN :

çin ne bağırıyorsun madem tayvan senin toprağın al da görelim.

Dr.Kimbel:

burada bir güç yarışması var acaba kim kazanır bence artık Amerika bitmek üzere 4-5 taliban askeri ile baş edemedi 1,5 milyar insanlamı baş edecek yakında Avrupada savaş çıkacak amerikanın planı

Omer Guran:

ABD çin ile kedinin fare ile oynadığı gibi oynuyor

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title