Haberler

Tarımsal Kalkınmayı Destekleyen 11 Belediyeye Ödül

Abone Ol

Uluslararası Tarım Şehirleri Birliğince düzenlenen Altınbaşak Tarım Şehirleri Yarışması'nda, projeleri başarılı bulunan belediyelere ödülleri takdim edildi.

Uluslararası Tarım Şehirleri Birliğince düzenlenen Altınbaşak Tarım Şehirleri Yarışması'nda, projeleri başarılı bulunan belediyelere ödülleri takdim edildi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Tahir Akyürek, bir otelde düzenlenen ödül töreninde, Konya'nın tarımsal üretim geleneğine sahip bir şehir olduğunu söyledi.

Tarımsal üretim faaliyetleriyle diğer belediyelere de örnek olmak istediklerini anlatan Akyürek, yerel yönetimlerin tarım faaliyetlerinde geçmişe oranla daha aktif olduğuna dikkati çekti.

"Hedeflere ulaşma noktasında, belediyelerimizin ve şehirlerimizin önemli katkıları olacaktır"

Türkiye'nin gelişiminde belediyelerin önemli bir role sahip olduğunu ifade eden Akyürek, "Türkiye Cumhuriyeti olarak 2023, 2053, 2071 hedefleri koymuş durumdayız. Bu hedeflere ulaşma noktasında, belediyelerimizin ve şehirlerimizin önemli katkıları olacaktır. Şehirlerimizin gelişimi, belediyelerimizin çalışması da hedefe ulaşmayı kolaylaştıracaktır." diye konuştu.b

Akyürek, yeni büyükşehir uygulamasıyla bazı sorumluluklar yüklendiklerini, tarım alanında da belediyelerilere görev verildiğini anımsattı. Başlangıçta 'Belediyeler bu işin neresinde yer alabilir?' tartışmalarının yaşandığını dile getiren Akyürek, şu değerlendirmede bulundu:

Uygulamada şunu gördük, tarım zaten çok stratejik bir sektör. 21. yüzyılda da yeniden en önemli sektörlerden biri haline geldi. Geçmişte Türkiye'de, 'Sanayide geç kaldık fakat dünyayı tarımla besleyebiliriz. Tarımsal üretim ve tarımla zenginleşerek, farklı bir alanda liderlik yapabiliriz. Avrupa sanayileşirken biz de tarımda güçlenelim. Böylece denge oluşur.' şeklinde bir bakış açısı vardı. Sonra şunu gördük, sanayileşen ülkeler aynı zamanda tarımda da tarım teknolojilerini kullanarak liderliği yakalamışlar zaten."

Akyürek, tarım ve sanayileşmenin önemine dikkati çekerek, tarımsal faaliyetlerde son teknoloji donanımları kullanmanın gerekliliğine işaret etti.

Konya Valisi Yakup Canbolat da yarışmanın tarım sektöründe farkındalık oluşturmak, sorunlara çözüm üretimini sağlamak ve tarımsal faaliyetleri teşvik etmek amacıyla düzenlendiğini söyledi.

Yarışmaya ülke genelinde 20 büyükşehir belediyesinin 29 proje ile katılım gösterdiğini belirten Canbolat, "Konu tarım sektörü olunca, yatırımcılara tahsis edilebilir geniş arazilerin olduğu, büyük bir pazarın tam ortasında yer alan, stratejik konumu, uygun ekoloji ve güçlü tarım kültürü, güçlü sanayisi, nitelikli destekçi kurumları, gelişen modern meyveciliği, hızlı gelişen tohumlucuk potansiyeliyle ilimiz ülke genelinde ön plana çıkmaktadır." ifadelerini kullandı.

Canbolat, Konya'nın her geçen gün artan kapasitesiyle birçok tarım ürününün üretiminde ilk sırada yer aldığını vurgulayarak, ülke genelinde tarım sektörünün her geçen gün daha da geliştiğini bildirdi.

Giderek artan dünya nüfusuyla birlikte, artan ihtiyaçların karşılanması için tarım sektöründe daha fazla gelişme ve üretime gereksinim duyulduğunu aktaran Canbolat, belediyelerin de katkılarıyla sürdürülebilir tarım tedbirlerinin alınması gerektiğini dile getirdi.

Konuşmaların ardından, tarımsal alanda sosyal, ekonomik ve çevresel sürdürülebilir kalkınmayı desteklediği için başarılı bulunan proje sahibi 11 belediyenin temsilcisine ödülleri takdim edildi.

Programa, Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve yerel yöneticiler katıldı.

Kaynak: AA / Güncel

Tahir Akyürek Altınbaşak Konya Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

7 Aralık Masterchef dokunulmazlığı hangi takım kazandı? Masterchef 2023 Mavi takım mı Kırmızı takım mı kazandı? Masterchef bugün kazananı kim? Hangi Yunan adalarına vizeler kaldırıldı? Vizesiz gidilebilen Yunan adaları hangileri? Yunan adalarına vize var mı, vizeler kaktı mı? Yunanistan ile vize anlaşması detayları! Hudutsuz Sevda CANLI izle! Hudutsuz Sevda 11. Bölüm FOX TV CANLI izle! Gazze'de kaç kişi öldü? İsrail'in saldırıları sonucu Gazze'de kaç kişi hayatını kaybetti? Beşiktaş'ta sakat futbolcular! Hangi futbolcular Fenerbahçe maçında oynayamayacak? Kendi Düşen Ağlamaz 23.bölüm CANLI İZLE! 7 Aralık Kendi Düşen Ağlamaz canlı yayın! Kendi Düşen Ağlamaz yeni bölüm izle! Omar Colley Fenerbahçe maçında oynayacak mı, sakatlığı geçti mi? Omar Colley'in sakatlık durumu! Masuaku Fenerbahçe maçında oynayacak mı, sakatlığı geçti mi? Arthur Masuaku'nun sakatlık durumu! ERKON nedir, amacı nedir? ERKON'un hizmetleri neler? Rashica Fenerbahçe maçında oynayacak mı, sakatlığı geçti mi? Milot Rashica'nın sakatlık durumu! Rosier Fenerbahçe maçında oynayacak mı, sakatlığı geçti mi? Rosier'in sakatlık durumu! CANLI maç izle! TÜM MAÇLAR! Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 8 Aralık GÜNÜN MAÇLARI CANLI İZLE! Güngör Orbak kimdir? Güngör Orbak kaç yaşında, nereli? Güngör Orbak biyografisi! 8 Aralık 2023 Günlük Burç Yorumları: 8 Aralık Cuma burç yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! Yarın burçları neler bekliyor?
title