Haberler

Tarihi Tarım Aletlerini, Yaptığı Maketlerle Yaşatıyor

Abone Ol

Çubuk'ta yaşayan ressam Halil Basri Uluğ, geçmişte kullanılan ve günümüzde unutulmaya yüz tutmuş tarım aletleri ile bazı yapıları yaptığı maketlerle yaşatıyor.

Çubuk'ta yaşayan ressam Halil Basri Uluğ, geçmişte kullanılan ve günümüzde unutulmaya yüz tutmuş tarım aletleri ile bazı yapıları yaptığı maketlerle yaşatıyor.

Çubuk'ta yaşayan köylü ressam olarak ünlenen 52 yaşındaki emekli Halil Basri Uluğ, yaptığı yağlı boya ve sulu boya resimlerinden sonra geçmişte kullanılan ve günümüzde unutulmaya yüz tutmuş tarım aletleri ile ev araç ve gereçlerini yaptığı maketlerle yaşatmaya çalışıyor.

Uluğ, eski el aletlerini maketlerle geleceğe taşımaya, küçük oğlu ve arkadaşları geçmişle ilgili sorduğu sorular üzerine karar verdiğini söyledi. Elecik Köyü tarihi ve köy yaşantıları ilgili yazdığı bir eserinin de olduğunu kaydeden Uluğ, o tarihlerde köyde ne varsa aynısının maketini yaptığını dile getirerek, "1980'li yılında amatör olarak ressamlığa başladım ve halen ressam olarak çalışmalarım devam ediyor. Bu sene farklı bir çalışmaya başladım ve çalışmayı tamamlamak üzereyim. Köyüm ile ilgili topladığım ve bir kitap haline getirdiğim bilgileri okuyanlar önce inanamadılar. Günümüzde gençlerimiz geçmişte yaşanan zorlukları, tarihimizi, gelenek ve göreneklerimizi ile araç ve gereçlerimizi unuttular. Bu unutulan değerleri, bu güzellikleri yeniden gün yüzüne çıkarmak ve yeni nesillere örnek teşkil edebilecek bir şekilde eskilerin yaptıklarını ve yaşadıklarını anlatmak adına böyle bir çalışmaya girdim" dedi.

İnternet ortamının gençleri bu tip çalışmalardan uzaklaştırdığını ifade eden Uluğ, gençlerin neredeyse hayatının büyük bir kısmının sanal ortama itildiğini kaydederek, "Ben gençleri bu sanal ortamdan kopartıp, bir mesaj verebilmek, geçmişteki bu kültürümüzü, unutulan değerlerimizi yeniden canlandırmak ve yeni nesillere göstermek adına kendi çabalarımla minik bir müze oluşturdum. Karasabanı, düveni, öküz ve eski köy yaşantısını yeni nesillere öğretmek istedim" diye konuştu.

TORNA GİBİ ELEKTRİKLİ MAKİNELER KULLANMIYORUM

Evinin çatı katında oluşturduğu atölyede eserlerini yapan ve yaptığı yerde eserlerini sergileyen Uluğ, maketleri yaparken kesinlikle teknolojik alet kullanmadığını, testere ve bıçak ile yaptığını söyledi. Uluğ, şunları anlattı:

"Bu çalışmalarımda en ufak bir eğitim ve yardım almadan tamamen kendim tasarlayarak yaptım. Maketlerimi aslına uygun olsun diye testere ve bıçakla yapıyorum ve hiçbirinde çivi kullanmadım. Ahşabı delerek geçme usulü ile yaptım. Torna gibi elektrikli makinelerde kullanmadım. Yaptığım maketlerin hepsi çalışır vaziyette. Kağnı arabası, buğday değirmeni, su değirmeni ve su değirmenine ait malzemeler, tırpan, kürek, su kuyusu, düven, sapan,

gibi tarım aletlerinin maketleri var. İp eğirmek için çıkrık var. Köy fırını, tandır ve orada kullanılan çeşitli malzemeler, mutfak ürünleri ile beşik gibi ürünlerin maketleri de sergide yer alıyor. Birebir aynısı olan bu ürünlerden toplam 63 parça yaptım. Maket yaptığımı duyanlar şimdiden gelerek yaptığımı eserleri inceliyorlar."

Emekli maaşıyla geçimini sağladığını anlatan Uluğ, imkanlarının kısıtlı olduğunu kaydetti. Bu zamana kadar yaptığı eserlerin bir eşinin olmadığını, her eserin tek olduğunu ifade eden Uluğ, ilk olarak eserlerini teşhir etmek için bir sergi açmayı ve daha sonra da bu ürünleri bir müzeye devretmeyi düşündüğünü belirtti. Uluğ, yaptığı tüm ürünlerin insan sağlığına ve çevreye dostu ekolojik ve örnek ürünler olduğunu da sözlerine ekledi. - ANKARA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Halil Basri Uluğ Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

2 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 2 Ağustos 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 2 Ağustos Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 2 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 2 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 4 Aralık 2023 Günlük Burç Yorumları: 4 Aralık Pazartesi burç yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! Yarın burçları neler bekliyor? 2 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 2 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 2 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Hatayspor - Antalyaspor maç özeti! (VİDEO) Hatayspor - Antalyaspor maçı özeti izle! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? MasterChef Tolga hasta mı, Tolga'nın hastalığı ne? MasterChef Tolga nerede, Tolga yok mu? Hatayspor - Antalyaspor maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Hatayspor - Antalyaspor maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Canlı maç anlatımı! 3 Aralık 2023 Günlük Burç Yorumları: 3 Aralık Pazar burç yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! Yarın burçları neler bekliyor? MasterChef Sergen nerede, Sergen yok mu? İstanbul'da hafta sonu hava nasıl olacak? 2-3 Aralık Cumartesi Pazar İstanbul'da hava durumu nasıl? MasterChef Sergen hasta mı, hastalığı ne? Sergen neden yok?
title