Haberi Paylaş

Taliban kadınlara üniversite eğitimini yasakladı! Karara Türkiye'den sert tepki geldi

Güncel Haberler

Taliban yönetimi, ikinci bir duyuruya kadar üniversitelerde kız öğrencilerin eğitimine ara verilmesini istedi. Karar uluslararası kamuoyunda büyük tartışma yaratırken, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Taliban'ın aldığı yasak kararına tepki gösterdi. Kalın, "İslam'ın ruhuna aykırı bir karar. Bu yasağın dinde yeri yok" ifadelerini kullandı.

Taliban Geçici Hükümetinin Yüksek Öğretim Bakanlığı Sözcüsü Hafız Ziya Haşimi, ülkedeki tüm kamu ve özel üniversitelere genç kızların eğitimiyle ilgili talimat gönderildi. Talimatta, Bakanlar Kurulu kararı ile kız öğrencilerin üniversitelerdeki eğitimlerinin ikinci bir duyuruya kadar askıya alındığı bildirildi.

KALIN'DAN TEPKİ: BU YASAĞIN DİNDE YERİ YOK

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Taliban yönetiminin aldığı yasak kararına tepki gösterdi. Kalın, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Taliban yönetimi Afganistan'da kız öğrencilerin üniversiteye girişini yasaklayan bir karar almış. İslam'ın ruhuna aykırı bir karar. Bu yasağın dinde yeri yok" dedi.

Taliban kadınlara üniversite eğitimini yasakladı! Karara Türkiye'den sert tepki geldi

ORTAOKUL VE LİSE KADEMESİNDE DE YASAKLANMIŞTI

Geçen yıl 15 Ağustos'ta Afganistan'da yönetimine gelen Taliban, ilkokul ve üniversitelerde kız öğrencilerin eğitim almasına izin vermişti. Taliban, üniversitelerde genç kız ve erkeklerin ders günlerini ayırmıştı. Kızlar kendi günlerinde eğitimlerine devam edebiliyordu. Kızların orta ve lise kademelerindeki eğitimlerine devam etmesine ise izin verilmemişti. Taliban yetkilileri, kız okullarının "İslami çerçevede" yeniden düzenlenip yakın zamanda açılacağını duyurmasına rağmen okullar açılmamıştı.

İbrahim Kalın Afganistan Türkiye Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (48)

DODOK DODOK:

"Cennet Anaların ayağı altındadır" bu rutubet beyinliler; Anaları ayaklar altına almışlar...

Cevap Yaz115Yayından Kaldır
Hayri :

Abd batağa saplandığı ulkeyi bunlara neden teslim etti çünkü ilkel geri kalmış bağnaz bir afganistanı ancak bunlar oluşturabilirdi yoksa modern çağdaş bir ülkede kurulabilirdi ama o işlerine gelmedi bu çarıklılarda hep bir elden halka zulum etmeye devam ediyor başarılar

Cevap Yaz1516Yayından Kaldır
Tutankamon Hoca:

Heelal olsun talibana şeriatın hükmünü uyguluyor nbizdeki şeriatcı bacılarımıza duyrulur

Cevap Yaz6438Yayından Kaldır
Tüm 48 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title