Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazeteci Sedef Kabaş'a 250 bin TL'lik manevi tazminat davası açtı - Haberler
Haberi Paylaş

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazeteci Sedef Kabaş'a 250 bin TL'lik manevi tazminat davası açtı

Haberler.com - Olgun Kızıltepe - Güncel
 - Güncelleme:

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir televizyon programında kendisine yönelik ifadeleri nedeniyle tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş'a 250 bin TL'lik manevi tazminat davası açtı.

Bir televizyon programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik söylediği sözleri nedeniyle gazeteci Sedef Kabaş hakkında soruşturma başlatılmıştı. Türkiye'nin gündemine oturan sözlerin ardından Sedef Kabaş, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçundan yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, avukatları aracılığıyla mahkemeye başvurarak Kabaş ve televizyon kanalının bağlı olduğu şirket adına Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Sakar hakkında tazminat davası açtı.

İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesine sunulan dava dilekçesinde, "Davalı çıkmış olduğu televizyon programında kullanmış olduğu ifadelerle, Recep Tayyip Erdoğan'ın kişilik haklarına saldırı kastıyla şeref, haysiyet ve onuruna yönelik fevkalade ağır hakaret, saldırı ve iftirada bulunmuştur. Fırat Sakar'da Basın Kanunu'nun 13'üncü maddesi gereğince hukuki olarak sorumludur" denildi. Mahkemeye sunulan dilekçede, "Her ne kadar demokratik toplumun bir gereksinimi olan ifade özgürlüğü kanunlarla teminat altına alınmış olsa da Müvekkilimin kişilik hakkını zedeleyen bahse konu televizyon programındaki ifadeler özgürlüğünün sınırları aşmaktadır" ifadelerine yer verildi.

Davanın kabulünün talep edildiği dilekçede, 250 bin TL'lik manevi tazminatın programın yayınlandığı tarih olan 14 Ocak'tan itibaren yasal faizi ile ödenmesine hükmedilmesi istendi. Dava dilekçesinin gönderildiği İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi, davalı tarafa cevap dilekçesi hazırlamaları için iki hafta süre verilmesi ile davalıların sosyoekonomik durumunun tespiti için kolluk birimlerine yazı yazılmasına karar verdi.

Recep Tayyip Erdoğan Sedef Kabaş Güncel Haberler Son Dakika

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (3)

bekir yapici:

kimse kimseye hakaret küfür etmemeli ve bununda kanun önünde ayirim yapmadan herkeze esit uygulanan bir karsiligi olmali ama benim anliyamadigim niye en ufak bir seyde sayin Erdoganin avukatlari paraya dönük tazminat davasi aciyor yani mantiken para ödenince hakaret olmamismi sayiliyor ayrica bunun paradan baska bir yolu cezasi yokmu?

Kurt bey:

Ters tık verenler seçilmiş cumhur başkanı a hakaret etme hakkımi var anlamadim. Ozama size herkes bolca hakaret etsin sizde susun.

Kurt bey:

Helva kavuranda 250 bin TL tazminat açılır inşallah.

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title