Haber : Şiir Meydanı'nda İlhan Berk ve Arif Nihat Asya Anıldı - Haberler

Haberi Paylaş

Şiir Meydanı'nda İlhan Berk ve Arif Nihat Asya Anıldı

Şiir Meydanı'nda İlhan Berk ve Arif Nihat Asya Anıldı

Açık Dergi formatında hazırlanan ve Küçükçekmece Belediyesi Cennet Kültür ve Sanat Merkezi'nde ikincisi gerçekleştirilen 'Şiir Meydanı' adlı söyleşi programında bu ay, ünlü merhum şairler Arif Nihat Asya ve İlhan Berk anıldı.
Şiir okumaları...

Açık Dergi formatında hazırlanan ve Küçükçekmece Belediyesi Cennet Kültür ve Sanat Merkezi'nde ikincisi gerçekleştirilen 'Şiir Meydanı' adlı söyleşi programında bu ay, ünlü merhum şairler Arif Nihat Asya ve İlhan Berk anıldı.

Şiir okumaları ve şairlerin hayatlardan kesitlerle renklenen ve tiyatro sanatçısı Hüseyin Köroğlu'nun sunuculuğunda gerçekleştirilen programa, Darülaceze ve Şiir Derneği Başkanı Nevzat Bayhan, şairler Adnan Özer, Emel Özkan, Oktay Taftalı, Gonca Özmen, Türkmen şair Abdurrahman Deveci, Darülaceze sakinleri ve pek çok şiir sever katıldı.

ASYA VE BERK'İN ŞİİRLERİ SESLENDİRİLDİ

Şiirin; söz tuğlalarıyla örülmüş yürek sarayları yapmak olduğunu ifade eden Şiir Derneği Başkanı Nevzat Şahin programın açılışını Dil ve Edebiyat Dergisi'nde yayınlanan bir şiiriyle yaptı. Programda Adnan Özer'de Dünya ve Türkiye'den şiire dair haberleri katılımcılarla paylaştı.

Programın devamında sunucu Hüseyin Köroğlu; Arif Nihat Asya ve İlhan Berk'in şiirlerini okuyarak, şairler hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Köroğlu, Arif Nihat Asya'nın vatanperver bir şair olduğunu ve Türklüğü anlatan şiirler yazdığını ifade ederken, İlhan Berk'in ise; Çağdaş Türk Şiiri'nin uç beyi olduğunu, sürekli kendini yenileyen, düşündüğü her şeyi şiir yapan bir şair olduğunu belirtti.

'İLHAN BERK'İN EVİ YAZARLAR VE SANATÇILAR EVİ YAPILACAK'

Katılımcı şairlerin kendi şiirlerini seslendirdiği programda şair Gonca Özmen,2008 yılında vefat eden İlhan Berk'in öldükten sonra kalan şiirlerinin editörlüğünü yaptığını ifade ederek, "Günlükleri ve şairlerle ilgili düşüncelerini yazdığı 35'e yakın defteri var. Ailesiyle sürekli görüşüyoruz. İlhan Berk'in oğlu Ahmet Berk, şairin Bodrum'da yaşadığı evi yazarlar ve sanatçılar evi yapmayı düşünüyor. Şuanda restorasyonu yapılıyor" diyerek, şairin evinin dünyanın her yerinden şairlerin çalışma yapabilecekleri bir merkez haline getirileceğini dile getirdi.

Programın sonunda Türkmen şair Abdurrahman Deveci, Türkmenlere özgü sazını çalarak, şiirler okudu. - İSTANBUL

İhlas Haber Ajansı / Güncel

Küçükçekmece Belediyesi Arif Nihat Asya Darülaceze İlhan Berk Politika Güncel Haberler

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title