Haberler

Sıcak Hava Diyabet Hastaları İçin Risk Oluşturuyor

Memorial Diyarbakır Hastanesi İç Hastalıkları Bölümünden uzman doktor Mustafa Bostancı, "Diyabet hastalarının güneşe maruz kalmasının risk taşıdığını söyledi."

Memorial Diyarbakır Hastanesi İç Hastalıkları Bölümünden uzman doktor Mustafa Bostancı, "Diyabet hastalarının güneşe maruz kalmasının risk taşıdığını söyledi.

Bostancı, yaptığı açıklamada, sıcak havalarda terleme ile oluşan sıvı kaybı, yazın beslenme ve uyku alışkanlıklarının değişmesinin diyabet hastalarının kan şekerini olumsuz yönde etkilediğini belirtti.

Yaza girerken artan hava sıcaklıkları nedeniyle, diyabet hastalarının güneş ışınlarının dik geldiği öğle vakitleri yerine, sabah veya öğleden sonra dışarı çıkmalarını öneren Bostancı, öğle saatlerini dışarıda geçiren hastaların ise şemsiye kullanması ya da gölge alanları tercih etmesi gerektiğini kaydetti.

Bostancı, özellikle aşırı sıcak bölgelerde yaşayan diyabet hastalarının, klimalı ortamlarda bulunmaları, beslenme ve uyku düzenlerine dikkat etmeleri gerektiğini ifade ederek, şöyle dedi:

"Çünkü sıcaklar kan şekerini olumsuz yönde etkileyerek yaşamı tehdit edebiliyor. Diyabet hastalarının güneşe maruz kalması riskli. Diyabet hastalarının, güneş ışınlarıyla direkt teması sakıncalıdır. Hastaların, güneş ışınlarının dik geldiği öğle vakitlerinde dışarı çıkmaları durumunda koruyucu önlemler almaları gerekir. Çünkü güneşe maruz kalmak terlemeyle birlikte sıvı ve elektrolit kaybına neden olur. Bu da kan şekerinin yükselmesine ve kan basıncının düşmesine yol açar. Bu sorunların yanı sıra diyabet hastalarında sinir hasarı sonucu duyu kaybı da oluştuğundan, güneşin zararlı ışınları nedeniyle vücutlarında yanıklar görülebilir."

-Beslenme alışkanlıkları

Bostancı, yaz mevsiminde diyabet hastalarına bol miktarda sıvı tüketmeleri tavsiyesinde bulunarak, kola ve meyve suyu gibi kan şekerini yükselten içeceklerden uzak durulması gerektiğini belirtti.

Çay, kahve gibi içeceklerin ise günlük sıvı alım miktarına dahil edilmemesi gerektiğini vurgulayan Bostancı, şunları kaydetti:

"Özellikle su tüketiminin tercih edilmesi, diyabet hastaları için önemli. Glisemik indeksi yüksek olan karpuz, kavun, üzüm, şeftali, kiraz gibi yaz meyvelerinin az miktarda tüketimine dikkat edilmeli. Çünkü bu gibi meyvelerin diyabet hastaları tarafından fazla tüketilmesi kan şekerinin yükselmesine neden olmaktadır. Yaz aylarında günlük öğünlerini kontrol altına alması gereken diyabet hastalarının öğün atlamaması çok önemli. Özellikle kahvaltı zamanı iyi ayarlanıp, öğle yemeği zamanında yenilmelidir. Çünkü öğün atlama ve düzensiz beslenme kan şekeri dengesinin bozulmasına yol açar. Kızartma gibi yağlı yiyeceklerden ve kırmızı etten uzak durulması, bol sebze tüketimine özen gösterilmesi önerilmektedir. Ayrıca yaz aylarının vazgeçilmez tatlılarından biri olan dondurmadan da uzak durulmalıdır." - Diyarbakır

Kaynak: AA / Güncel

Mustafa Bostancı Diyarbakır Memorial Politika Güncel Haberler

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ: Asgari ücrete ara zam çalışması yok

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ: Asgari ücrete ara zam çalışması yok

Memur ve emekli ne kadar zam alacak? Haziran enflasyonu gelmeden rakamlar tek tek hesaplandı

Memur ve emekli ne kadar zam alacak? Haziran enflasyonu gelmeden rakamlar tek tek hesaplandı

Tasarruf tedbirleri varken Bakan Şimşek neden lüks araca biniyor? Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan açıklama var

Tasarruf tedbirleri varken Bakan Şimşek neden lüks araca biniyor? Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan açıklama var

Zirve bitti ortalık yine karıştı! Mehmet Şimşek'ten CHP'nin 'Bir değişim iradesi görmedik' çıkışına yanıt

Zirve bitti ortalık yine karıştı! Mehmet Şimşek'ten CHP'nin "Bir değişim iradesi görmedik" çıkışına yanıt

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title