Haberler

Sibel Özdemir'den Bakan Özer'e 'Okul Masrafı' Sorusu: "Öğrencilerin Mağdur Olmaması ve Ailelerin Zor Durumda Kalmamasına Yönelik Bir Planlamanız...

Güncelleme:

CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, öğrencilerin temel okul ihtiyaçlarıyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e “Okul kıyafeti, çanta ve kırtasiye eşyalarının 5 bin 500 TL olduğu gerçeği karşısında aileler nasıl olacak da çocuklarının okul ihtiyaçlarını karşılayabileceklerdir? Öğrencilerin mağdur olmaması ve ailelerin zor durumda kalmamasına yönelik olarak bir planlamanız olacak mıdır?” diye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, öğrencilerin temel okul ihtiyaçlarıyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'e "Okul kıyafeti, çanta ve kırtasiye eşyalarının 5 bin 500 TL olduğu gerçeği karşısında aileler nasıl olacak da çocuklarının okul ihtiyaçlarını karşılayabileceklerdir? Öğrencilerin mağdur olmaması ve ailelerin zor durumda kalmamasına yönelik olarak bir planlamanız olacak mıdır?" diye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, İstanbul'da ziyaret ettiği dar gelirli ailelerin okul ve kırtasiye alışverişlerinde yaşadıkları sıkıntıları Meclis gündemine taşıdı. Özdemir, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in yanıtlaması için TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi.

Özdemir'in verdiği önergenin gerekçesinde şu ifadeler yer aldı:

"KIRTASİYE VE OKUL EŞYALARINA ÇOK YÜKSEK ORANLARDA ZAMLAR YAPILMASI AİLELERİ MAĞDUR ETMEKTEDİR"

"Okulların açılmasına kısa bir süre kala veliler, çocuklarının alması gereken zorunlu ihtiyaçları karşısında maddi olarak çok zor durumda kalmaktadır. Kırtasiye ve okul eşyalarına çok yüksek oranlarda zamlar yapılması aileleri mağdur etmektedir. İstanbul'da sadece bir öğrenci için harcanan kırtasiye masrafı en az 2 bin–2 bin 500 TL'yi, okul kıyafeti, çanta ve diğer giderler de eklendiğinde toplam masrafın en az 5 bin–5 bin 500 TL'yi bulduğu belirtilmektedir.

"MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI VE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜKLERİNİN YAŞANAN BU SÜRECE VE MAĞDURİYETLERE BİR AN ÖNCE MÜDAHALE ETMESİ BEKLENMEKTEDİR"

Zorunlu tutulan ihtiyaçların ve velilerin bütçesini en çok zorlayan ihtiyaçların başında okul kıyafetleri gelmektedir. Okul kıyafetlerinin temini için okulların belli bazı mağazalarla anlaşması ve okul amblemi olan kıyafetlerin zorunlu tutulması ailelerin bütçelerini oldukça zorlamaktadır. Velilerin karşılayamayacağı yüksek ücretler nedeniyle ciddi mağduriyetler yaşanmaktadır. Zorunlu tutulan okul masraflarının karşılanamaması nedeniyle öğrencilerin okula başlayamayacağı gibi çok ciddi sonuçların ortaya çıkabileceği ifade edilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin yaşanan bu sürece ve mağduriyetlere bir an önce müdahale etmesi ve asli sorumluluklarının gereğini yaparak gerekli somut adımları atması beklenmektedir."

"ÖĞRENCİLERİN MAĞDUR OLMAMASI VE AİLELERİN ZOR DURUMDA KALMAMASINA YÖNELİK OLARAK BİR PLANLAMANIZ OLACAK MIDIR?"

Özdemir, Bakan Özer'e şu soruları yöneltti:

"Her 100 çalışanın 57'sinin 5 bin 500 TL olan asgari ücretle geçimini sağladığı ülkemizde okul kıyafeti, çanta ve kırtasiye eşyalarının 5 bin 500 TL olduğu gerçeği karşısında aileler nasıl olacak da çocuklarının okul ihtiyaçlarını karşılayabileceklerdir? Okula yeni başlayacak öğrenciler hariç tutulmak üzere, yeni okul kıyafeti uygulamalarının tamamının durdurularak mevcut tüm okul kıyafetleri ile yeni eğitim öğretim yılına başlanmasına yönelik olarak Milli Eğitim Bakanlığı bir karar alacak mıdır? Öğrencilerin mağdur olmaması ve ailelerin zor durumda kalmamasına yönelik olarak bir planlamanız olacak mıdır? Velilerin bütçesini zorlayan okul kıyafetlerinin belli bazı mağazalardan alınmasının zorunlu tutulmasının gerekçesi nedir? Bu uygulamaya son verilmesi ve ailelerin mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda bir önlem alınacak mıdır? Okul kıyafetlerinin değiştirilmesine hangi gerekçelerle ve hangi süreçler sonrasında karar verilmektedir? Okul kıyafetleri hangi aralıklarla değiştirilmektedir? Hayat pahalılığının artmasıyla birlikte okul ve kırtasiye ihtiyaçlarını karşılamakta ve çocuklarını okula göndermekte oldukça zorlanan ailelerin çocuklarına ayrıca ek maddi destek sağlanacak mıdır?"

Kaynak: ANKA / Güncel

milli eğitim bakanlığı E-Okul Güncel Haberler

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

AK Parti Sözcüsü Çelik: Katliam yasası gibi sunulması haksızlık, arzumuz sokaklarımızın güvenli hale gelmesi

AK Parti Sözcüsü Çelik: Katliam yasası gibi sunulması haksızlık, arzumuz sokaklarımızın güvenli hale gelmesi

Bakmadan Geçme

24-25 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 24-25 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 24-25 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 24-25 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Pendik, Üsküdar, Esenler elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Keçiören, Pursaklar, Gölbaşı elektrik kesintisi! Gaziosmanpaşa hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Gaziosmanpaşa nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Fatih hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Fatih nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Eyüpsultan hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Eyüpsultan nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Lugano Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Lugano FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Lugano Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 23 Temmuz Lugano Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Lugano Fenerbahçe maçı ilk 11'i! Fenerbahçe'nin Lugano maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var?
Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title