Haberler

Sağlık Komisyonu Başkanı Akdağ'dan vitaminler için 'eczane' ve 'ruhsat' önerisi

Güncelleme:

Sağlık Komisyonu Başkanı Akdağ'dan vitaminler için 'eczane' ve 'ruhsat' önerisiTBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Recep Akdağ, pandemi döneminde bağışıklığı artırmak için kullanımı artan C ve D vitaminleri ile gıda takviyelerinin sadece eczanelerde satılması adına bir düzenleme yapılabileceği gibi,...

Sağlık Komisyonu Başkanı Akdağ'dan vitaminler için 'eczane' ve 'ruhsat' önerisi

TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Recep Akdağ, pandemi döneminde bağışıklığı artırmak için kullanımı artan C ve D vitaminleri ile gıda takviyelerinin sadece eczanelerde satılması adına bir düzenleme yapılabileceği gibi, ilaç formundaki bu ürünlerin ruhsatlarının Sağlık Bakanlığın'ca verilmesinin düşünülebileceğini söyledi.

TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Recep Akdağ, pandemi döneminde bağışıklığı güçlendirmek için yoğun kullanılan C ve D vitamini ile gıda takviyelerinin hekim ve eczacı kontrolünde satılması yönündeki Tüm Eczacı İşverenler Sendikası'nın (TEİS) başvurusunu değerlendirdi. Akdağ, gıda takviyesi adı altında satılan vitamin ya da benzeri ürünler için ilaç ruhsatı alınmadığını, bu ürünler için kanuna göre Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan gıda takviyesi ruhsatı alındığını belirtti. Akdağ, Sağlık Bakanlığı yaptığı dönemden itibaren bunun tartışılan bir konu olduğuna dikkat çekerek, "Bunların önemli bir kısmı ilaç formunda, gerek kutusu, gerek tablet ya da kapsül şeklinde olması nedeniyle vatandaşımız bunu kullanırken ilaç olarak düşünüyor, öyle görüyor. Bu meselenin tam bir netliğe kavuşması gerektiğine ben de inanıyorum. Ne yapılabilir? Bu ürünlerin sadece eczanelerde satılması adına bir düzenleme yapılabilir. Ancak böyle de olsa eczanelerde de kanaatimce özel bir alan raf oluşturup 'bu ürünler ilaç değildir, gıda takviyesidir' diye yazmak lazım" diye konuştu.

'RUHSATLARI SAĞLIK BAKANLIĞINCA VERİLEBİLİR'

Akdağ, işin bundan daha ileri boyutu olduğunu ifade ederek, "Bu ürünler internet yoluyla pazarlanabiliyor. Vatandaşımızın çok imtina etmesi lazım. Yani yarın yeni bir düzenleme yapılsa bunlar sadece eczanelerde satılsa bile bu problemler devam eder. Bunlar ilaç gibi takdim edilirse bunun cezai müeyyideleri var. Sağlık Bakanlığı bununla mücadele ederken vatandaşımız da bunların ilaç gibi kendisine takdim edilmesine karşı uyanık olmalıdır. Ayrıca ruhsatları açısından da ilaç formunda üretilenlerin ruhsatlarının Sağlık Bakanlığı'nca verilmesi düşünülebilir. Bu konu üzerinde çalışmak lazım" ifadelerini kullandı.

'PANDEMİ DÖNEMİNDE İŞİN UZMANINA DANIŞIN'

Akdağ, vatandaşların işin uzmanından yani hekimlerin önerisi üzerine vitamin ya da gıda takviyesi kullanması gerektiğini söyleyerek, "Bugün internet dünyası arama motorları bilgiyi yığın halinde getiriyor; ama bu bilgiler bize zarar da verebilir. 'Bilimin süzgecinden geçmiş kesinlikle doğru bilgiler' diye asla kabul edilemez. Özellikle önemli olan bu hususta uzmanların ne söylediğine bakmak, onlara kulak vermek zorundayız. Bir doktorun muayene odasına şöyle bir şey astığını biliyorum; Lütfen arama motorundaki teşhisini doğrulatmak için bana gelmeyin. Doktor olduğum için bana geldiniz, müsaade edin ben sizi dinleyeyim sorununuza müdahale edeyim.' İşin bir de böyle bir hassas tarafı var" diye kaydetti.

'YANLIŞ BİLGİ DOĞRUDAN 20 KAT HIZLA YAYILIYOR'

Akdağ, pandemi döneminde C ve D vitaminin sıklıkla kullanıldığını kaydederek şöyle dedi:

"C vitamini genel anlamda bağışıklık için kullanılıyor. Kovid tedavisinde bir yardımcı faktör olarak kullanıldığını biliyorum. Ayrıca D vitamini eksikliğinin Kovid 19 hastalığını daha ağır geçirme riskini oluşturduğuna dair ben de bazı yazılar okudum. D vitaminimiz eksik olmayacak şekilde kendimizi hazır tutacağız. D vitamini gibi yağda eriyen vitaminlerin fazlasının da toksit etkileri olduğunu biliyoruz. O zaman kendi başımıza hareket etmek ya da çevrenin  tavsiyeleriyle  hareket etmek yerine internetten arayıp orada karar vermek yerine doktorlarımızla irtibat kurup, onların tavsiyelerine göre hareket edeceğiz. Kovid meselesinde doktorlarına kulak versinler, Sağlık Bakanlığının söylediğine kulak versinler. Gerçekten dedikodu ve yanlış bilgiler böyle durumlarda doğrudan 20 kat hızla yayılıyor. Ben de yaşım itibarıyla bir dişini bir berbere çektirmiş kişiyim. Eskiden berberler diş çekerdi. Türkiye'de sağlık hizmetlerine kolay ulaşıyoruz.  İhtiyaçlarımızı sağlık sistemine müracaat ederek karşılayalım."

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Recep Akdağ Akdağ Güncel Haberler

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

4 cinayet, onlarca suç! İlk duruşmada örgüt lideri dahil tüm tutuklular tahliye edildi

4 cinayet, onlarca suç! İlk duruşmada örgüt lideri dahil tüm tutuklular tahliye edildi

Bakmadan Geçme

Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi
İlk defa iki kademe birden artış! Moody's, Türkiye'nin kredi notunu 'B3'ten 'B1'e yükseltti

İlk defa iki kademe birden artış! Moody's, Türkiye'nin kredi notunu "B3"ten "B1"e yükseltti

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title