Haberler

Nrw Hükümetinde Göçmenler Söz Sahibi Olacak

Abone Ol

Nrw'de Yeşillerin Ortak Olduğu Eyalet Hükümeti'nde Değişim Rüzgarları Esmeye Başladı.

NRW'de Yeşillerin ortak olduğu Eyalet Hükümeti'nde değişim rüzgarları esmeye başladı. Yeşiller Eşbaşkanı Cem Özdemir bu değişimin ilk sinyallerini verdi. Artık kararlar göçmenler üzerine değil göçmenler ile birlikte alınacak.

ALMANYA'nın Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyalet Meclisinde geniş kapsamlı bir panel düzenleyen Yeşiller Partisi Eşbaşbaşkanı Cem Özdemir, tüm okullarda İslam din dersi verilmesi için somut adımlar atacaklarını belirtti. Özdemir gerek Alevilerin, gerekse Sünnilerin kendi inançları doğrultusunda din eğitimi almaları gerektiğini ve bu çerçevede çalışmalarını hızlandırdıklarını söyledi. Panel öncesinde basın mensupları ile bir araya gelen Özdemir, ?Bizden önceki hükümetin Uyum Bakanı Armin Laschet de (CDU) birçok iyi şeyler yaptı, ancak Hristiyan Demokratlardan olmasından dolayı yaptığı çalışmalarda birçok şeyde de eksik kaldı? dedi.

ÖZDEMİR: DEĞİŞİM ZAMANI GELDİ

Artık değişim zamanının geldiğini belirten Özdemir, sözlerine şöyle devam etti: ?Örneğin eğitim politikasında bilindiği gibi NRW'de Hauptschule, Realschule ve Gymnasium modelinden vazgeçilmedi. Biz bunu adım adım değiştirmeye çalışıyoruz ve muhalefeti de bize bu konuda destek vermesi için davet ediyoruz. Diğer bir konu, din dersleri konusunda bir adım daha ileriye atmak istiyoruz. İnsanlar, eğer Alevi din dersine gitmek istiyorsa oraya gidebilmeli; Sünni din dersine gitmek istiyorsa oraya gidebilmeli. Gönüllü olarak bütün bu derslerin tüm okullarda verilmesi gerektiğini savunuyoruz ve bunun temellerini şu anda burada atıyoruz.?

KARARLAR GÖÇMENLERLE BİRLİKTE ALINACAK

Basın toplantısına katılan NRW Eyalet Milletvekili Arif Ünal, NRW'deki Müslümanların ele alındığı panelde 1,4 milyon Müslümanın yaşadığı eyalette nüfusun yüzde 33'üne denk geldiğini belirtti. Ünal, artık yasal kararların alınmasında göçmenlerin de söz sahibi olacağın açıklayarak, şunları söyledi: Uzun süreden beri İslam din dersinin okullarda verilmesi için bir çalışma yürütülüyor. Bunu da bilimsel araştırmalar ışığında tartışarak, bu konuya bir çözüm getirmeyi düşünüyoruz. Bu bağlamda tabi ki Alevi cemaati dini cemaat olarak kabul edildi ve üç yıldan beri din derslerini okullarda sunuyorlar. Ancak pratik uygulamalarda orada bazı sorunlar yaşanıyor. Eyalet Hükümeti gerek İslam din dersini okullarda sunmak, gerekse Alevi cemaatinin uygulamadaki sorunlarını çözmek için adım atmaya başladı. Bu günkü toplantının da buna katkıda bulunacağına inanıyorum. Bu toplantının diğer bir önemi de 300'e yakın bir katılımın olacağı ve bunun yüzde 60'ı göçmen kökenlilerden oluşacak olması. Yani çözümü göçmenlerle birlikte üretmeye çalışıyoruz. Bu da NRW Hükümeti'nin yeni politikasını gösteriyor. Bundan sonra göçmenler üzerine değil, göçmenlerle birlikte çözüm üreteceğiz.?

NRW'DEKİ MÜSLÜMANLARIN ÜÇTE İKİSİ TÜRKİYE KÖKENLİ

Yaklaşık 300 kişinin katıldığı panelde mevcut uyum tartışmaları kapsamında Almanya'daki Müslümanların konumu ve inanç özgürlüğü konusunda atılması gereken adımlar tartışıldı. Panelde bunun yanı sıra NRW'de yaşayan Müslümanlar üzerine yapılan araştırmanın sonuçları ve uyum barometresi açıklandı. Müslüman nüfusun bir kesitini yansıtan araştırmada NRW'de yaşayan 1,4 milyon Müslümanın yüzde 80'ının Sünni, yüzde 10'unun Alevi, yüzde 6'sının Şii ve üçte ikisinin Türkiye kökenli olduğuna yer verildi. Araştırmanın bir başka sonucu ise çoğu Müslümanın yerel topluma uyum sağlamış olması.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

YUNANİSTAN KAPI VİZESİ NE ZAMAN BAŞLIYOR? Yunan Adaları kapıda vize başladı mı? Yunanistan kapı vizesi kaç günde çıkar? ABD GAZZE KARARI SON DAKİKA! ABD'nin Gazze açıklaması nedir? Gazze ateşkes olacak mı? GEBZE FABRİKA YANGINI SON DAKİKA | Gebze yangın son durum ne, söndürüldü mü? İskoçlar Çetesi çökertildi mi? Kafes-17 operasyonuyla çökertilen İskoçlar Çetesi lideri, elebaşı kim? Kardeşlerim YENİ BÖLÜM (108. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Kardeşlerim yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Adım Farah YENİ BÖLÜM (24. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Adım Farah yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Gönül Dağı YENİ BÖLÜM (117. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Gönül Dağı yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Güldür Güldür Show YENİ BÖLÜM (354. Bölüm) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Güldür Güldür Show yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? BUGÜN (9 ARALIK CUMARTESİ) HANGİ DİZİLER VAR? Bu akşam TV'de hangi programlar, diziler oynuyor? 9 ARALIK ATV, KANAL D, FOX, STAR, SHOW, TRT 1, TV8 Erden Timur istifa etti mi? Murat Bozok kimdir? MasterChef Şef Murat Bozok kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 9 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 9 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 9 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 9 Aralık 2023 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! 9 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? Kullanılmayan eşyalar ev ekonomisine katkı sağlayacak! Selçuklu 2. El Pazarı açıldı
title