Nizamülmülk Doğumunun Bininci Yılında Anıldı - Haberler
Haberi Paylaş

Nizamülmülk Doğumunun Bininci Yılında Anıldı

İhlas Haber Ajansı - Güncel
Nizamülmülk Doğumunun Bininci Yılında Anıldı

Selçuklu Veziri Nizamülmülk, doğumunun bininci yılında Selçuk Üniversitesi Selçuklu Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen bir panelle anıldı.

Selçuklu Veziri Nizamülmülk, doğumunun bininci yılında Selçuk Üniversitesi Selçuklu Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen bir panelle anıldı.

Selçuklu Devlet Adamı Nizamülmülk ve Nizamiye Medreseleri başlığıyla Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde düzenlenen panelde konuşan Atatürk Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs, "Bir insanı bin yıl sonra konuşuyorsak o insan artık ölümsüzleşmiştir. Bu anlamda bizim tarihimizde nice büyük devlet adamı var. Mutlaka geçmişimizi tanımak durumundayız. Çünkü zaferlerimiz olduğu kadar yenilgilerimiz de var. Tarihten ibret alarak inşallah ülkemizi güzel, aydın yarınlara taşımak için çalışmak, üretmek, bir arada yaşama kültürümüzü geliştirmek durumundayız. Bu anlamda Selçuklu Devleti de kendi coğrafyasında bir arada yaşattığı pek çok dili, dini, etnik topluluklarıyla önemli bir tecrübedir. bundan yararlanmak gerektiğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ahmet Kağan Karabulut ise, Selçuklu'nun başkenti Konya'da Selçuklu tarihinin yaşatılmasının önemine ve bu doğrultudaki çalışmalara değindi.

Açış konuşmalarının ardından Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Güray Kırpık, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Özdemir Koçak, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muharrem Kesik, Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Erkan Göksu, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ocak ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cihan Piyadeoğlu, Nizamülmülk'ün büyük eserleri olan Nizamiye Medreseleri ile Siyasetname'ye dair değerlendirmelerde bulundular. Panel, konuşmacılara plaket takdim edilmesiyle sona erdi. - KONYA

İhlas Haber Ajansı / Güncel

Mustafa Kemal Atatürk, Selçuk Üniversitesi, Süleyman Demirel, Nizamülmülk, Politika, Güncel, Haberler

title