Haberler

  Mutluluk Nedir?

  Schopenhauer'a göre ise mutluluk, "mutsuz olmamak"tır ve bu kafidir.

  Schopenhauer'a göre ise mutluluk, "mutsuz olmamak"tır ve bu kafidir. Mutlu kişi, en canlı zevkleri veya en büyük hazları tatmış kişi değildir. Mutlu kişi hayatını hem bedensel hem zihinsel çok büyük acılar yaşamadan geçiren kimsedir. Bu da pek cansız, acılı ve heyecansız bir tarif.

  Platon mutluluğun özü iyiyi arayıp bulmak derken, Kiekegaard bilinç arttıkça mutsuzlaşır insan diyor.

  Nazım ise "Mutluluğun resmini çizebilir misin Abidin?" diye sorar ve ekler "işin kolayına kaçmadan ama…" Abidin Dino arkadaşının sorusuna bir şiir ile cevap verir, mısralar boyu kendi mutluluğunu anlatır ve sonunda da "Bu resmi yapmaya ne tuval yeter ne boya" der.

  Günümüze doğru gelince, araştırmalara göre dünyanın en mutlu ülkesi İsviçre ve ilk 10'da 7 Avrupa ülkesi var, diğerleri ise Kanada, Yeni Zelanda ve Avusturalya. Ezcümle refahın ve sosyal devlet olmanın kitabını yazan ülkeler pek mutlular. Pekala şöyle bir çıkarım münasip midir? Zenginlik ve refah mutluluğu da beraberinde getirir, yoksa şöylemi diyelim; gözünü sevdiğimin sosyal devletleri, insanın mühimsendiği memleketler bunlar ve sihir budur. Muhtemel ikisi de…

  Gelelim bize… Sıralamadaki yerimiz aşağıda ancak azimle yükseliyoruz. 2016'da memleket mutluluk katsayısını arttırmış. TÜİK verileri öyle diyor. Sosyal ve siyasal olarak kaosun, kutuplaşmanın, yanı başımıza konuşlanan terörün, güvenlik kaybının ve gelecek kaygısının da 2016'da iddialı düzeyde irtifa kazandığını hesaba katarsak mutluluğun tarifinin memlekette yeniden yapılması, dertleri keyif eyleme mevzuuna ayar verilmesi lazımdır.

  Sırada son yılların mutluluk salgını: Daima ve üst perdeden mutlu olmak şart ve mümkün, iste yeter cemiyeti!  Bu anlatılmadan geçilmeyecek kadar yaygın mevzu kişisel gelişim hikayesinin kahramanıdır. Kişisel gelişim mevzuunun en birinci kahramanı mutluluk, öyle paketlendi ki, mutlu değilsen yahut mutsuz vakitlerin varsa bu senin kişisel gelişememendendir. Oysa mutluluk her yerde, göremiyorsan körsün yahut yeterince istemiyorsun. Bu mevzu dar alanda kısa paslaşmalarla uzar gider. Oyalanmacaya itirazım yok ancak bu mevzuu ciddiye almak olmaz, evren istek parça kabul etmiyor, mutsuzluk illa ki var, benden söylemesi.

  Tarifi çeşit çeşit, yaz yaz bitmez bu mevzuda bildiğim şudur:

  *İyi bir şeydir.

  *Evrenden istenince gelen bir şey değildir, düzden emek sarf etmek lazımdır.

  *Eski fakat eskimeyen tarifiyle, anlardan oluşur ve daim değildir.

  *Mutluluğa temayülü olmak diye bir durum vardır.

  *Mutluluğun mutsuzluk ile ahbap olduğu malumdur.

  *Dertleri keyif eylemek ve bu durumdan mutlu mesut olmak mümkündür ve coğrafyada çoktur.

  *Anlık olanı, uzun uzun yaşananı, derini, yüzeyseli vardır, ezcümle çeşidi boldur.

  *Parasızlığın mutsuz ettiğini görmüşlüğüm vardır ancak paranın kendi başına mutlu etmişliğine tanık olmuşluğum yoktur, para ve mutluluk ilişkisi zannımca budur.

  *Mutluluğun tarifi insandan insana değişir, kendi mutluluk tarifini yapmak mühimdir ve fakat fanatiği olmamak lazımdır.

  Eş dost ahbabı olmak, gülümseyecek anıları ve umutları olmak, işi gücü, parası pulu olmak, gönül eşi, çoluğu çocuğu olmak, yaşadıklarından öğrenmek, yaşayacaklarına heves etmek… Öyle uzayıp gider, ben benimkileri saydım.

  Kaynak: Hürriyet / Güncel

  Abidin Dino İsviçre Politika Güncel Haberler

  Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel çalışanları tarafından dövüldü

  Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel çalışanları tarafından dövüldü

  Özgür Özel'den Cumhurbaşkanlığı sorusuna net cevap: Tek hedefim CHP'nin iktidar olduğu gece partinin genel başkanı olmak

  Özgür Özel'den Cumhurbaşkanlığı sorusuna net cevap: Tek hedefim CHP'nin iktidar olduğu gece partinin genel başkanı olmak

  2 çocuk annesi boğazı kesilerek katledildi! 3 altın bilezik için öldürmüş

  2 çocuk annesi boğazı kesilerek katledildi! 3 altın bilezik için öldürmüş

  Bakmadan Geçme

  KURBAN BAYRAMINA KAÇ GÜN KALDI 25 MAYIS 2024: Kurban bayramı ne zaman, hangi tarihe denk geliyor? Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 25 Mayıs Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? 25 Mayıs hangi burç? 25 Mayıs'ta doğanlar hangi burç oluyor? 25 Mayıs tarihi hangi burç olur? 25 MAYIS BİM AKTÜEL ÜRÜNLER KATALOĞU! Bu hafta BİM'de neler var, hangi ürünler geldi? Okulların Kapanmasına Kaç Gün Kaldı (SAYAÇ)? 25 Mayıs Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak? Dün gece deprem oldu mu? İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? 25 Mayıs dün gece deprem mi oldu? Bugün hangi sınav var? Bugün ne sınavı var? 25 Mayıs Cumartesi hangi sınav yapılacak? İşte ÖSYM Sınav Takvimi Steam çöktü mü? 25 Mayıs Cumartesi Steam sorun mu var? Galatasaray'da seçim ne zaman, seçim bugün mü? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 25 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 25 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? #128680 Yeni eğitim müfredatı onaylandı mı? Talim ve Terbiye Kurulu müfredatı onayladı mı? 25-26 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 25-26 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 25 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! #128680 25-26 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi!
  Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

  Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title