Haber : Mısır ve Suriye'deki Katliamlara Tepki Gösterileri - Haberler

Haberi Paylaş

Mısır ve Suriye'deki Katliamlara Tepki Gösterileri

Mısır ve Suriye'deki Katliamlara Tepki Gösterileri

Adıyamanlılar Vakfı Başkanı Özkartal: "Müslümanları birbirine öldürterek hezimete uğratıyorlar. Biz sivil toplum kuruluşları olarak ülkemizde huzurun, istikrarın ve barışın devam etmesi için hep beraber olacağız" Adıyamanlılar Vakfı Onursal Başkanı Bayhan: "Başkasının acısını hissediyorsanız, insansınız. Başkasının acısını hafifletmeye, sarmaya çalışıyorsanız, işte o zaman Müslümansınız"

Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliam ve Suriye'deki kimyasal silah saldırısı, Adıyamanlılar Vakfı'nca düzenlenen etkinlikle protesto edildi.

Eyüp Silahtarağa Meydanı'ndaki etkinliğe çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve üyelerinin yanı sıra, iş, sanat dünyasından bazı kişiler katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan etkinlikte konuşan Adıyamanlılar Vakfı Başkanı Ömer Özkartal, bir temenni ve sesleniş olması amacıyla bir araya geldiklerini söyledi.

Türkiye'de ve Ortadoğu'da oynanan oyunların herkes tarafından bilindiğini anlatan Özkartal, ülkede sağlanacak birliğin önemine dikkati çekerek, "Olay Ortadoğu'nun hepsini kapsıyor. Ülkemiz de bu yaşanan olayların dışında değildir. Bizim ülkemizde de senoryalar hazırlanıyor. Herkesle, kardeşçe ve barış içinde yaşayarak, ülkenin huzur ve barışı için çalışacağız" diye konuştu.

Müslümanlar arasında farklı gruplar oluşturulmaya çalışıldığını belirten Özkartal, "Adına ister Sisi veya başka bir isim deyin. Müslümanları birbirine öldürterek hezimete uğratıyorlar. Biz sivil toplum kuruluşları olarak ülkemizde huzurun, istikrarın ve barışın devam etmesi için hep beraber olacağız" dedi.

"300 tavuk öldürülmüş olsaydı"

Adıyamanlılar Vakfı Onursal Başkanı Nevzat Bayhan da zalime "zalim" demek, mazluma da "senin yanındayız" demek için bir araya geldiklerini belirtti.

Firavunların hala ölmediğini söyleyen Bayhan, Suriye ve Mısır'da yaşananlarla ilgili, "Bırakalım bin 300 kişiyi, çocuğu, genci, Müslümanı... Amerika, Rusya veya Kanada'da 300 tavuk öldürülmüş olsaydı, bütün dünya çevrecileri ve hayvanseverleri şu an tencere, tavayla dünyayı dolaşacaklardı. Ama bin 300 çocuk öldürülüyor. Bu sadece kameralara yansıyanlar" diye konuştu.

Kalbi ve ruhunda insanlık taşıyan herkesin kimyasal saldırı sonucu zehirlenen çocukları gördüğü zaman etkilendiğini dile getiren Bayhan, "O insanlar kalbi ve beyniyle de acı çekmiştir. Gözleri de yaşarmıştır. Eğer yaşarmamışsa '4 ayaklılar ondan daha duyguludur' diyebiliriz. Acıyı hissediyorsanız, burdasınız. Başkasının acısını hissediyorsanız, insansınız. Başkasının acısını hafifletmeye, sarmaya çalışıyorsanız, işte o zaman Müslümansınız" ifadelerini kullandı.

Bayhan, herkesin elinden geleni yapmaya çalışması gerektiğini dile getirdi.

Sık sık tekbir getirilen etkinlikte sahneye çıkan Adıyamanlılar, hep birlikte Rabia işareti yaptı. - İstanbul

AA / Güncel

Amerika Birleşik Devletleri Nevzat Bayhan Suriye Politika Güncel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title