Haberler

Midas'ın Kulakları Eşek Kulakları

Abone Ol

"Midas'ın Kulakları" operasıyla Süreyya Sahnesi'nde seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Yücel Erten'in rejisörlüğünde sahneleyeceği "Midas'ın Kulakları" operasıyla Süreyya Sahnesi'nde seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Güngör Dilmen'in aynı ismi taşıyan manzum oyunu ve Ferit Tüzün'ün bestesiyle ilk kez 1969 yılında İstanbul seyircisi ile tanışan "Midas'ın Kulakları", Yücel Erten rejisi, Serdar Yalçın şefliği ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının yorumuyla 18 Şubat'ta prömiyer yapıyor. Yönetmen Yücel Erten, daha önce Ankara, Mersin ve İzmir operalarında Mozart'ın "Don Giovanni", "Sihirli Flüt" ve Muammer Sun'un "Delioğlan" sahneleyişleri ile hararetli tartışmalara yol açmıştı.

Eserde, güneş tanrısı Apollon ile oyun ve şarap tanrısı Pan, bir yarışa tutuşurlar: 'Müzik alanında kim daha usta, kim daha güçlü?' Yargıç olarak da Frigya Kralı Midas seçilir. Ancak Apollon'un ölümsüz ezgilerini ancak anlayan kulaklar işitebilecektir. Midas, Apollon'un müziğini duymasına rağmen, egosuna yenik düşerek daha güçlü olan Apollon'u yenik düşürür. Öfkelenen Apollon da Kral Midas'ın kulaklarını eşek kulaklarına çevirir. Bu mitolojik öyküden kaynaklanan oyun, bir anlamda sanat için sanat veya toplum için sanat tartışmalarını hatırlatan bir ivmeyle başlar ve Midas'ın gizinin açığa vurulup vurulmaması ikileminde yol alır. Midas'ın tam da kulaklarını kabullenerek daha da yücelmeye karar verdiği noktada, kendisini yeni bir sürpriz beklemektedir.

Masalsı, satirik ve şiirsel üslubuyla da sanatseverlerin izlemekten en çok keyif aldıkları eserlerin başında gelen "Midas'ın Kulakları"nda Midas'ı Murat Güney, Kevork Tavityan, Sedat Öztoprak; Berberbaşı'nı Bülent Atak, Süha Yıldız, Volkan Severcan canlandırıyor. Gururlu ve hiddetli tanrı Apollon'u Kenan Dağaşan, Zafer Erdaş, Gökhan Ürben, Umut Tingür; doğanın sesi coşkulu Pan'ı ise Besnik Ademoğlu, Yoel Keşap, Timur Doğanay oynuyor.

Eserin dekorları Zeki Saraçoğlu, kostümleri Çimen Somuncuoğlu, ışık tasarımı Metin Koçtürk imzası taşıyor. Güçlü kadrosuyla esere hayat veren koroyu Gökçen Koray yönetirken renkli dansların koreografisi de Selçuk Borak'a ait.

İstanbullu sanatseverler uzun zamandan beri bekledikleri Midas'ın Kulakları'nı 18, 21, 23, 25 Şubat ile 23, 24 27 Mart tarihlerinde orijinal dili Türkçe olarak Kadıköy Süreyya Operası Sahnesi'nde izleyebilirler.

Kaynak: Bültenler / Güncel

Güngör Dilmen Yücel Erten İstanbul Apollon Güncel Haberler

1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title