Haberler

Mersin1 Cehennem Dere'de Hes Katliamına Gözyaşı

Mersin'in Çamlıyayla İlçesi'nde Cehennnem Dere Irmağı üzerinde hidroelektrik santralinin yapımına karşı çıkan çevreciler, bölgede yaptıkları protesto eyleminde kesilen dev ağaçları görünce gözyaşlarına boğuldu.

Mersin'in Çamlıyayla İlçesi'nde Cehennnem Dere Irmağı üzerinde hidroelektrik santralinin yapımına karşı çıkan çevreciler, bölgede yaptıkları protesto eyleminde kesilen dev ağaçları görünce gözyaşlarına boğuldu. CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer'in de katıldığı eylemde sedir, çam ve ardıç ağaçlarının yoğun olduğu yaklaşık 150 kilometre uzunluğundaki vadide hidroelektrik santrali kurulmasıyla endemik bitkiler ile su ve karadaki yaban hayatının olumsuz etkileneceğine dikkat çekildi.

'Cehennem Dere'de Hes'e Hayır Platformu'nu oluşturan Çevre Kültür Sanat Merkezi, Fotoğraf Derneği Tarsus Şubesi, Çukurova Off Road, Tarsus Off Road, Tarsus Güçbirliği Vakfı ve Doğa Severler Derneği üyeleri, Çalmıyayla'nın Sebil Beldesi yakınlarında Cehennem Dere Irmağı'na üzerinde Sebil Enerji Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş tarafından inşaatına başlanan 22 megawatt kurulu güce sahip olacak Sebil Regülatör ve HES şantiyesinde protesto eylemi yaptı. Çevrecilerin protestosuna CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer de destek verdi.

Cehennem Dere Vadisi'ne giden yolun demir kapı ve tel örgülerle kapatılması üzerine çevreciler taşıtlarından inip, yaya olarak inşaat bölgesine ulaşmaya çalıştı. Şantiye bölgesinde dev ağaçların köklerini gören bazı çevreciler gözyaşlarına boğuldu.

Sedir, çam ve ardıç ağaçlarının yoğun olduğu yörede binlerce ağacının gövdesinin yere serildiğine tanık olan CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, şöyle dedi: "Cehennem Dere, doğa harikası bir yer. Burada çok değişik endemik bitkiler var. Asırlık ağaçlar bulunuyor. Buraya hirdoelektrik santrali yapmak hangi anlayışın işi. Hangi kriterlere göre çevre etki değerlendirmesi yapılmış da olumlu rapor verilmiş? Anlamak mümkün değil. Bu proje bir çevre katliamıdır.

"CEHENNEM DERE ASLINDA BİR CENNET"

Hidroelektrik santralinin yapımı için hukuk mücadelesi başlatacaklarını belirten çevreciler ise Cehennem Deresi Vadisi'ndeki yaşam ile ilgili şu bilgileri verdi: "Uzunluğu 150 kilometre, genişliği yer yer 40-50 kilometreyi bulan Cehennem Dere Vadisi, Bolkar masifi içinde yer alıyor. 1500 rakımlı Dümbelek Yaylası'nı da içine alan vadi mikro-klima özelliğiyle gen havuzu oluşturuyor. Burada 105 familyaya ait 428'i endemik bin 786 adet bitki türü yetişiyor. Türkiye florasının 7'de 1'i, endemik bitki türlerin 10'i 1'e vadide bulunuyor. Bern Sözleşmesi Appendix-I'de Kesin Koruma Altındaki Flora Türleri arasında gösterilen orkide, havacıva, mercanköşkü, muhabbet çiçeği ve siklamen Cehennem Dere'nin nadide türleri arasında yer alıyor. Cehennem Dere Vadisi'nde nesli tükenme tehlikesi altında olan hayvanlara da ev sahipliği yapıyor. Yaban keçisi Capra Aegagrus, Toros kentenkelesi, Bolkar engereği, sarı yılan, Türk lekeli semenderi, alaca ağaçkakan, Türk avurtlağı, kulaklı toygar bu vadide yaşıyor. Akarsuda ise Adana inci balığı, siraz balığı, doktor balık, yılan balığı, kırmızı benekli alabalık, su samurları bulunuyor."

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Vahap Seçer Çamlıyayla Mersin HES Politika Güncel Haberler

Cumhur İttifakı'nda çatlak mı var? Devlet Bahçeli'den bayram sabahı çok net mesaj

Cumhur İttifakı'nda çatlak mı var? Devlet Bahçeli'den bayram sabahı çok net mesaj

Gaziantep'te katliam! 5 kişiyi öldürüp aynı silahla intihar etti

Gaziantep'te katliam! 5 kişiyi öldürüp aynı silahla intihar etti

Diyanet'i karıştıran iddia! Gözaltına alınan Türk hacı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi: Bizi çöp gibi götürdüler

Diyanet'i karıştıran iddia! Gözaltına alınan Türk hacı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi: Bizi çöp gibi götürdüler

Bakmadan Geçme

Kurban eti hemen yenir mi, kaç saat dinlenmeli? Diyanete göre kurban eti ne kadar sürede tüketilmeli? Kurban kesmeden önce ne söylenir, nasıl tekbir getirilir? Kurbanlık keserken nelere dikkat edilmelidir? KURBAN BAYRAMI NAMAZI KILINIŞI | Kurban Bayramı namazı kaç rekat, nasıl kılınır? Bayram namazına nasıl niyet edilir, kaç tekbir alınır? Kurban kesilirken okunacak dua nedir? Kurban kesilirken niyet nasıl edilir, hangi salavat getirilir? Kurban Bayramı özel sektöre 9 gün tatil mi? Kurban Bayramı tatili toplam kaç gün, 9 gün tatil kimleri kapsıyor? Kurban kesmeden önce ne söylenir, nasıl tekbir getirilir? Kurbanlık keserken nelere dikkat edilmelidir? En yeni ve duygusal Babalar Günü mesajları 2024! Anlamlı ve kısa Babalar Günü sözleri neler? Kurban Bayramı özel sektöre 9 gün tatil mi? Kurban Bayramı tatili toplam kaç gün, 9 gün tatil kimleri kapsıyor? Kurban Bayramı ve Babalar Günü mesajları 2024! En yeni, anlamlı ve ayetli Kurban Bayramı sözleri neler? Kısa ve duygusal Babalar Günü sözleri! Kurban eti buzdolabında saklanır mı? Kurban eti hemen buzdolabına konur mu, ne kadar bekletilir? A101 bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ A101 açık mı kapalı mı? ŞOK bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ ŞOK açık mı kapalı mı? BİM bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ BİM açık mı kapalı mı? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 16 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 16 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Şans Topu sonuçları açıklandı mı? Şans Topu sonuçları ne zaman açıklanır? 16 Haziran 2024 Pazar Şans Topu sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır?
Refah'ta Hamas'tan İsrail ordusuna pusu: 8 ölü

Refah'ta Hamas'tan İsrail ordusuna pusu: 8 ölü

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title