Haberler

Mersin Dostluğun Simgesi 'Ertuğrul' Müzesi Oldu

Abone Ol

Dostluğun simgesi 'Ertuğrul' müzesi olduMersin'de 2015-2016 yıllarında gerçekleştirilen Ertuğrul Fırkateyni Sualtı Kazıları Projesi tamamlanarak Mersin Deniz Müzesi'nde sergiye açıldı.

Dostluğun simgesi 'Ertuğrul' müzesi oldu

Mersin'de 2015-2016 yıllarında gerçekleştirilen Ertuğrul Fırkateyni Sualtı Kazıları Projesi tamamlanarak Mersin Deniz Müzesi'nde sergiye açıldı.

Mersin Deniz Müzesi'nde düzenlenen törene Vali Yardımcıları Cezmi Türk Göçer ve Ogün Bahadır, Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Burhanettin Kocamaz, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan, Sahil Güvenlik Bölge Komutanı Albay Fatih Erhan, Erdemli Belediye Başkanı MHP'li Mükerrem Tollu, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Oktay Öztürk, Ertuğrul Fırkateyni Sualtı Kazıları Başkanı Turan Tufanlı katıldı. Yoğun bir çalışmanın ürünü olan müzede, denizcilerin kullandığı mermiden porselen tabaklara, gemiye ait çivilerden contalara kadar birçok eser bulunuyor.

2 yıllık kazı ve restorasyon çalışmalarının ardından elde edilen eserlerin görücüye çıktığı açılışın öncesinde söz alan Kazı Başkanı Turanlı, Bu serginin diğerlerinden farkı, bu daimi bir sergi. Mersin'in kardeş kenti Kushimoto'nun gönderimi sayesinde 340 eser bundan sonra daimi olarak Mersin'de sergilenecek. Koskoca 78 metrelik gemiden arda kalan çok fazla bir şey yok. Buna rağmen 11 yıldır süren dalışlar ve kazılar sürecinde 8 bin 300'e yakın eser çıkardık. Bunlardan denizcilerimizin anısını en iyi şekilde anlatan, tanımlayan 340 eser, Mersin'de daimi evini buldu dedi.

Konuşmanın ardından Tuğamiral Demirhan, katkılarından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Kazı Başkanı Turan Tufanlı, ve MDTO Cihat Lokmanoğlu'na plaket takdim etti. Protokol üyeleri, daimi olarak müze içerisinde açık kalacak Ertuğrul Salonu'nun açılışını kurdele keserek yaptı. Protokol üyelerine müzeyi gezdiren Tufanlı, müze ve eserler hakkında katılımcılara bilgi verdi. Müzeyi gezenlere eşlik eden Tuğamiral Demirhan, müzede bulunan eser ve müze içerisindeki tarihi akışı anlatıp, maketlerin neyi ve kimi temsil ettiklerini açıkladı. Eserleri yakından inceleyen protokol üyeleri de, müzede hatıra fotoğrafı çektirdi.

Program, kokteylin ardından sona erdi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Burhanettin Kocamaz Türk Göçer Akdeniz Mersin Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

12 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 12 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 12 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 12 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 12 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 12 Aralık Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 12 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? EURO 2032 Türkiye'den alınacak mı? 12 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? 12 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 12 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Halil Umut Meler'i tekmeleyenler kim? Ankaragücü Ç. Rize maçı sonrası hakeme tekme atanlar yakalandı mı? 12 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 12 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? TFF Faruk Koca kararı ne? Futbol Federasyonu Ankaragücü Başkanı hakkında karar verdi mi? Hakemler haftaya maça çıkmayacak mı? Hakemler neden maça çıkmama kararı aldı? Ankaragücü - Ç.Rizespor maç özeti! (VİDEO) Ankaragücü - Ç.Rizespor maçı özeti izle! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti?
title