Haberler

Mersin'de Kurtuluşu Töreninde Protokol Krizi

Abone Ol

Mersin'de kurtuluşu töreninde protokol krizi Mersin'in düşman işgalinden kurtuluşunun 94'üncü yıl dönümü töreninde AK Partili milletvekillerine ayrılan koltukların yerleri krize yol açtı, 2 milletvekili töreni terk etti.

Mersin'de kurtuluşu töreninde protokol krizi

Mersin'in düşman işgalinden kurtuluşunun 94'üncü yıl dönümü töreninde AK Partili milletvekillerine ayrılan koltukların yerleri krize yol açtı, 2 milletvekili töreni terk etti.

Cumhuriyet Alanı'nda kendileri için protokol sırasının en baş ve en sonunda yer alan koltukların ayrıldığını gören Ak Parti Mersin Milletvekilleri Yılmaz Tezcan ve Hacı Özkan, duruma tepki gösterdi. Bunun üzerine görevliler, istedikleri takdirde protokol sırasının ortasına alınabileceklerini belirtti. Ancak sinirlenen Tezcan ve Özkan, milletvekili protokolü gözetilmediği için program devam ederken töreni terk etti. CHP, HDP ve MHP'li milletvekilleri ise ayrılmış yerlere oturarak töreni izledi.

İLK TÖREN TREN GARINDA

Valilik koordinasyonunda düzenlenen 3 Ocak Kurtuluş Günü kutlamaları, saat 08.00'de Tren Garı'nda ve merkez Toroslar İlçesi Anıt Kavşağı'nda gerçekleştirilen törenlerle başladı. Tren Garı'nda düzenlenen törene Vali Vekili Cezmi Türk Göçer, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan, Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Burhanettin Kocamaz, protokol üyeleri, askerler ve öğrenciler katıldı.

Törende, gazilerin oluşturduğu temsili milis kuvvetlerini taşıyan tren, Vali Vekili Cezmi Türk Göçer, Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan ile Burhanettin Kocamaz tarafından karşılandı. Göçer, trenden inen Türkiye Muharip Gaziler Derneği Mersin Şube Başkanı Kemal Cındız'ın öperek uzattığı Türk bayrağını öperek teslim aldı. Gazilere çiçeklerin sunulmasının ardından törene katılanlar Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde İnönü Bulvarı'nı takiben Cumhuriyet Alanı'na yürüdü.

HDP'Lİ FIRAT DA KATILDI

Cumhuriyet Alanı'nda devam eden kutlamalara Mersin Milletvekilleri AK Partili Yılmaz Tezcan ve Hacı Özkan, CHP'li Fikri Sağlar, Aytuğ Atıcı ve Serdal Kuyucuoğlu, MHP'li Oktay Öztürk, HDP'li Mehmet Dengir Mir Fırat da katıldı. Çelenk sunumunun ardından, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Vali Vekili Göçer, Tuğamiral Demirhan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz, üstü açık cipe binerek törene katılan halkın '3 Ocak Kurtuluş Günü'nü kutladı.

Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz, şunları söyledi:

"Türk, esaret kabul etmeyen özgürlük ve bağımsızlığı için gözünü budaktan esirgemeyen bir milletin adıdır. Bu millet, Türk milleti bağımsızlığı tehlikeye düştüğü anda canını ortaya koymakta zerre kadar tereddüt göstermez. Milletimizin karakterinde kan dökücülük yoktur. Bizleri barbarlıkla suçlayanların iki binli yıllarda foyası tamamen ortaya çıkmıştır. Atalarımız tarihin hiçbir döneminde kuru bir cihangirlik davası gütmemiştir. Bize bağımsızlığı armağan eden tüm şehit ve gazilerimize minnet borçluyuz."

Tören, konuşmaların ardından sahne alan halk oyunları ekiplerinin gösterileri ile son buldu.

'SIKINTI VARSA DÜZELTMESİNİ BİLİRİZ'

Tören alanından ayrılan milletvekillerinden Hacı Özkan, DHA muhabirinin sorusu üzerine, "Bir taziye için erken ayrıldık" dedi. Protokol sırasıyla ilgili görüşü sorulduğunda da, "Bunu protokol görevlilerine sormanız gerekir. Bir sıkıntı var, ama sıkıntı varsa biz iktidar partisiyiz, düzetmeyi biliriz" diye konuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Türk Göçer Hacı Özkan AK Parti Mersin Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Mesut Yar hangi partiden aday? Mesut Yar Belediye Başkanı Aday Adayı mı oldu, hangi partiden aday oldu? Tevfik Göksu kimdir? FOX Çalar Saat konuğu Tevfik Göksu kaç yaşında, nereli? Tevfik Göksu biyografisi! VİZESİZ YUNAN ADALARI LİSTESİ | Hangi Yunan adaları vizesiz? Yunanistan kapıda vize ücreti ne kadar? Yunan adalarına nasıl gidilir? 7 günlük turist vizesi hangi tarihlerde geçerli? Yunanistan 10 ada vize muafiyeti ne zaman başlayacak? SARI KODLU İLLER 8 ARALIK 2023 | Sarı kod hangi illerde? Meteorolojinin uyardığı sarı ve turuncu kodlu 14 şehir hangileri? Yerli malı haftası ne zaman? Yerli malı haftası 2023 hangi tarihte, ayın kaçında? Filiz Taçbaş kimdir, kaç yaşında? Filiz Taçbaş hangi dizilerde oynadı? BURÇLAR DEĞİŞTİ Mİ 2023? Burç tarihleri niye, nasıl değişti? 2023 hangi ay hangi burç? Gizem Bağdaçiçek kimdir, kaç yaşında? Gizem Bağdaçiçek neden gözaltına alındı? 8 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 İSTANBUL? Bugün okullar tatil mi, var mı, yok mu? İstanbul'da bugün okullar da kar tatili var mı? BİM Aktüel Ürünler Kataloğu 8 Aralık : Bu Hafta Bim'e Hangi Ürünler Geliyor? Okulların kapanmasına kaç gün var SAYAÇ (8 Aralık) Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak? İSKİ BARAJ DOLULUK ORANI 2023: İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa barajlarında son durum nedir? Yağışlar barajları ne kadar doldurdu? Bugün maç var mı? 8 Aralık hangi takımın maçı var, saat kaçta? Dün gece deprem oldu mu? 8 Aralık İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu?
title