Haberler

Mardin'deki Süryaniler de Ana Dilde Eğitim İstiyor

Hükümetin Kürtçe'nin okullarda seçmeli ders olarak okutulması kararı ardından Süryaniler de kendi ana dillerinde eğitim görmek istediklerini söyledi.

Hükümetin Kürtçe'nin okullarda seçmeli ders olarak okutulması kararı ardından Süryaniler de kendi ana dillerinde eğitim görmek istediklerini söyledi. Süryaniler'in Diyarbakır- Mardin Metropoliti Saliba Özmen, "Kendi ana dilimizi öğrenme fırsatı bulmamız elzem, önemlidir. 'Turabdin bölgesi' denilen Mardin'den Cizre'ye uzanan bu bölgede yaşayan Süryaniler'in ve Avrupa'nın çeşitli bölgelerine göç etmiş 300 bine yakın Süryani kitlesinin yüzde 80'ini Süryaniceyi ana dil olarak kullanıyor" dedi.

Süryaniler'in Diyarbakır- Mardin Metropoliti Saliba Özmen, ana dilde konuşmanın herkes için doğal bir hak olduğunu ve hükümetin olumlu adımlar attığını söyledi. Türkiye'de farklı dili, dini ve kültürüyle yaşayan insanların, kendi ana dillerini öğrenme şansına sahip olmalarını önemsediklerini söyleyen Metropolit Özmen, herkesimin ana dilini, kültürünü ve dinini doyasıya yaşamasını arzu ettiklerini kaydetti.

Mardin- Midyat bölgesinde 5 bin yıla sahip geçmişe sahip Süryaniler,olarak ana dillerini, öğrenmelerinin önemli olduğunu belirten Özmen, şunları söyledi:

"Süryaniler olarak hükümet, hem de insanlar bazında olumlu bir adım olacağına inanıyoruz. Türkiye'nin önünün açılması açısından önemli adım olacak. Türkiye, Ortadoğu ve dünyada etkin bir rol oynaması için, kendi yurttaşlarını tatmin etmede çok iyi niyetli adımlar atıyor. Yeni bir sürece girdik. İnanıyorum ki, herkes mutlu olacak. Önümüzdeki süreçlere yayarak, çoğaltarak herkesin mutlu olması için, bu adımların devam etmesi gerektiğine inanıyorum. Süryanice'de klasik ve konuşma dili var. Konuşma dilini özellikle Midyat ve çevresindekiler konuşuyor. Mardin, Diyarbakır ve çevresindeki Süryaniler de biraz Arapça ve Türkçe konuşur. Ancak, enteresandır. Süryanice bilmeyenler, yurt dışına çıktıktan sonra Süryanice öğreniyor. Süryaniler de ana dillerini öğrenme isteğinde bulunuyor. Bunun hangi yöntemlerle yapılacağı konusunda, yeni anayasayla birlikte bazı adımlar atılacak. Bakıp göreceğiz."

Mardin Artuklu Üniversitesi'ne bağlı Yaşayan Diller Enstitüsü'nde, Kürtçe'nin yanında Süryanice Ana Bilimleri Dalı ve Edebiyatı adında bir kürsü kurulduğunu hatırlatan Özmen, akademik olarak Süryanice dilinin ve kültürünün öğretilmesini çok önemsediklerini anlattı.

Mardin Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Florans Orundas ise, Kürtçe'nin seçmeli ders olarak okutulmasını önemsediklerini ifade ederek, Kürtçe'nin yanında Süryanice ve Mezopotamya'da konuşulan bütün diller için de geçerli olmasını istedi.

Dünya kültür mirasına aday Mardin'de konuşulan bütün dillerin yaşatılması, öğretilmesi ve eğitilmesi için ciddi adımlar atılmasını isteyen Orundas, "Bunun sağlanması halinde Mardin doğal bir kültür merkezi olacak. Burada konuşulan diller korunmadığı takdirde birçok dilimiz unutulma tehlikesi ile karşı karşıya kalacak. Halklar arasında diyalogun sağlanması ve devamı için önemli adımlar" dedi.

Mardin'de kuyumculuk yapan Murat Altınakar ise, Mardin doğumlu, Süryani bir ailenin çocuğu olarak, Kürtçe'nin seçmeli ders olarak okutulma imkanına sahip olmasını olumlu bulduklarını kaydederek, "Biz Süryaniler de Süryanice'nin de okullarda verilmesi taraftarıyız. Bizler de kendi anadilimizi çocuklarımıza öğretmek istiyoruz" dedi. - Mardin

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Diyarbakır Türkiye Midyat Mardin Politika Güncel Haberler

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Bakmadan Geçme

24-25 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 24-25 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 24-25 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 24-25 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Pendik, Üsküdar, Esenler elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Keçiören, Pursaklar, Gölbaşı elektrik kesintisi! Gaziosmanpaşa hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Gaziosmanpaşa nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Fatih hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Fatih nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Eyüpsultan hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Eyüpsultan nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Lugano Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Lugano FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Lugano Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 23 Temmuz Lugano Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Lugano Fenerbahçe maçı ilk 11'i! Fenerbahçe'nin Lugano maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var?
Kılıçdaroğlu'ndan Özel'e zehir zemberek 'El sıkma' yanıtı: Sarayda oturan zatın elini sıkmayacağız ve mücadele edeceğiz

Kılıçdaroğlu'ndan Özel'e zehir zemberek "El sıkma" yanıtı: Sarayda oturan zatın elini sıkmayacağız ve mücadele edeceğiz

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title