Haberler

Leyla Hayata Yeniden Adım Atacak

Roman vatandaşların sağlığına kavuşturmak için seferber olduğu genç kadın, takılacak protez ayak sayesinde yeniden yürüyebilecek.

Roman vatandaşların sağlığına kavuşturmak için seferber olduğu genç kadın, takılacak protez ayak sayesinde yeniden yürüyebilecek.

Bursa'da ikamet eden Leyla Yılmaz (26), 2 yıl evvel diyabet hastalığına bağlı damar tıkanıklığı sebebiyle sol bacağını kaybetti. O günden sonra tekerlekli sandalyeye mahkum olan genç kadın, koltuk değneği ile az da olsa yürüyebiliyordu. Ancak hastalık etkisini sağ ayakta da gösterdi. Ayağı kangren olan genç kadının diğer bacağının kurtarılması için 18 bin TL gerekiyor. Hiçbir sosyal güvencesi olmayan Leyla'yı kurtarmak için Yalova Genç Romanlar Derneği ilk adımı attı. Olayı Türkiye Romanlar Konfederasyonu'na taşıyan Yalova Genç Romanlar Derneği Başkanı Kerem Koyuncu, konfederasyonu harekete geçirdi. Ülkenin her yerindeki 19 federasyon ve 395 derneğe yazılan yazı ile genç kadının ameliyatı için gereken paranın toplanması istendi. Bunun üzerine Roman vatandaşlar ellerinden geldiği kadar yardımda bulunmaya başladı. Kısa sürede büyük bölümü toplanan ameliyat parasının kalanı ise Yalova Belediyesi tarafından karşılandı. Ardından Yalova'da ki özel bir hastanede ameliyata alınan Leyla Yılmaz'ın kangren olan ayağı ameliyatla alındı. Bacağındaki tüm tıkalı damarlar ise ameliyatsız bir sistemle açıldı. Bir hafta süren tedavi sonrasında genç kadın iyileşerek taburcu edildi. Hastaneden taburcu edilirken ameliyatı gerçekleştiren Opr. Dr. Orhan Rodoplu, Mesut Kılıç ve anestezi uzmanı Barış Ülker ile Yalova Romanlar Federasyonu Başkanı Kerem Koyuncu ve Romanlar da Leyla Yılmaz'ı yalnız bırakmadı.

"Bu ameliyat tıp literatürüne geçti"

Genç Kadının ameliyatı ve tedavi süreci hakkında bilgi veren Opr. Dr. Orhan Rodoplu, "Leyla bize geldiğinde ayak kısmındaki doku kaybı ciddi şekilde ilerlemişti. Diyabete bağlı damar tıkanıklığı ayakta da ciddi şekilde yayılmıştı.Bu noktada gecikmeden tıbbi müdahaleyi gerçekleştirdik. Saatler süren uzun bir ameliyat sonrasında ayak kısmı alındı. Bacak kısmının da kesilmesi aksi halde öle bileceği belirtiliyordu ancak. Biz her hangi bir ameliyat yapılmaksızın en son teknolojiyi kullanarak anjiyografi tekniği ile bacaktaki tüm damarları tek tek açtık. Bu çok zor bir operasyondu. Bu ameliyat, 'Cax Report' kanalıyla uluslararası olarak yayınlanacak ve dünya tıp literatürüne geçecek" dedi.

Protez ile yürüyecek

Leyla Yılmaz, tedavi sürecinin hızlandırılması için Bursa Şevket Yılmaz Araştırma Hastanesi'ne gönderildi. Burada ayağa, hiperbarik oksijen tedavisi uygulanacak. Bu yaranın daha hızlı iyileşmesini sağlayacak. Ardından hastaya protez bacak takılarak yürümesi sağlanacak. Böylece genç kadının hayali de yeniden gerçek olacak.

"Benden vazgeçmediğiniz için teşekkür ederim"

Türkiye Romanları Konfederasyonu'nun düzenlediği organizasyonla ihtiyaç duyulan 18 bin TL toplanarak tedavisi gerçekleştirilen genç kadın, doktorlarına ve bütün Romanlara teşekkür etti. Leyla Yılmaz, "Burada tam anlamıyla bir Roman dayanışması gerçekleştirildi. Ben Türkiye Romanlar Konfederasyonu Başkanı Hacı Ramazan Işıldak'a, doktorlarıma ve tüm Roman kardeşlerime benden vazgeçmedikleri için teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Genç kadın Yalova Belediyesi tarafından tahsis edilen ambulansla tedavisinin geri kalan kısmının yapılacağı Bursa'ya gönderildi. - YALOVA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Şevket Yılmaz Türkiye Yalova Politika Güncel Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

Yaz dizileri 2024! Yaz dizileri neden yok? Bu yaz hangi diziler var? Ceyhun Kazancı kimdir? Kaç yaşında, nereli, hangi takımlarda çalıştı? Ceyhun Kazancı hakkında bilgiler Masterchef hangi günler var? 2024 Masterchef bu akşam var mı yok mu, hangi günler yayınlanıyor? 22-23 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 22-23 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Üsküdar, Başakşehir, Sancaktepe 22-23 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 22 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Ötenazi nedir? Ötenazi ne demek? Ötenazi sokak hayvanları yasasından çıkarılıyor mu? Çanakkale'de deprem mi oldu? Çanakkale'de son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi Kreatin saç döker mi? Kreatin saça ne yapar? Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Nizip, İslahiye, Nurdağı 22-23 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Kadınlar evlendikten sonra sadece kendi soyadını kullanabilir mi? Evli kadın sadece kendi soyadını kullanabilir mi? Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Tufanbeyli, Aladağ, Saimbeyli 22-23 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Akşehir, Beyşehir, Çumra 22-23 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! MARAŞ'TA YANGIN SON DAKİKA! Maraş-Dulkadiroğlu ilçesinde orman yangını söndürüldü mü, son durum nedir?
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title