Kuzey Makedonyalı Atlı Jimnastik sporcusu, ülkesini yurt dışında temsil ediyor - Haberler
Haberi Paylaş

Kuzey Makedonyalı Atlı Jimnastik sporcusu, ülkesini yurt dışında temsil ediyor

AA - Umeys Sulejman - Güncel
 - Güncelleme:

Kuzey Makedonyalı 13 yaşındaki Atlı Jimnastik sporcusu Angelina Buleska, ülkesinde bu sporla ilgili kulüp veya federasyon olmamasına rağmen azimle çalışarak Kuzey Makedonya'yı yurt dışında temsil ediyor.

Kuzey Makedonyalı 13 yaşındaki Atlı Jimnastik sporcusu Angelina Buleska, ülkesinde bu sporla ilgili kulüp veya federasyon olmamasına rağmen azimle çalışarak Kuzey Makedonya'yı yurt dışında temsil ediyor.

Sporcunun becerisine ve özverisine ek olarak, insan ve hayvan arasında mükemmel bir şekilde kurulmuş uyumlu ilişkiye ihtiyaç olan ve yaklaşık 2 bin yıl önce Roma Oyunları sırasında ortaya çıkan atlı jimnastiğin popülaritesi hala sürüyor.

Atlı Jimnastik sporcusu Angelina Buleska, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkesinde bu sporla ilgili kulüp veya federasyon olmamasına rağmen hayalini gerçekleştirme yolundaki zorlukları, bu sporla tanışmasını ve gerçekleştirdiği çalışmaları anlattı.

Balkanlarda bu spor üzerine çalışmalar yapan tek kişi olduğunu söyleyen Buleska, atlara olan sevgisini ilk kez 3 yaşında edindiğini söyledi. Bu sevgisini icra ettiği spor aracılığıyla ortaya koyduğunu, mükemmelliği yurt dışında aradığını anlatan Buleska, "Ata binebilmem daha kolay olsun diye Kuzey Makedonya'da sadece antrenmanları ve kuvvet egzersizlerini yapabiliyorum. At ile egzersizleri ise Hollanda'ya gittiğimde yapıyorum." diye konuştu.

Kuzey Makedonya'yı Belçika'daki bir yarışmada temsil etti

Antrenmanlarını 5 senedir Hollanda'da de Wittegheit'te yapan Buleska, hocası Meta Jans öncülüğünde 22 Nisan'da Kuzey Makedonya'yı Belçika'nın Peer şehrinde düzenlenen CVI Grote-Brogel yarışmasında temsil etti.

Hollanda'da antrenman yaparken öncelikle statik tahtadan atta çalıştığını anlatan Buleska, "İlk önce bunda antrenman yapıyorum, ardından esnemek için yerde egzersiz yapıyorum. Ben atı hazırladıktan, temizleyip eyeri koyduktan sonra antrenör atı ısıtırken ben esneyip koşuyorum. Sonra at üzerinde antrenmanlarımı yapıyorum." dedi.

Çalışmaları sırasında yaşadığı ilginç bir anıyı anlatan Buleska, "En ilginci, bir keresinde attan düşme egzersizi yapmamdı. Bunu öğrenmem, attan düşmeyi öğrenmem gerektiği benim için bir şoktu. Çünkü her an kayıp düşmen, atın durması mümkün." ifadelerini kullandı.

Azmiyle spor dünyasında zorluklarla karşılaşan gençlere örnek olmak istediğini kaydeden Buleska, çok çalışarak ve isteyerek hiçbir şeyin imkansız olmadığı mesajını paylaştı.

AA / Umeys Sulejman - Güncel

Makedonya Cimnastik Hollanda Roma Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title