Haber : Kürt Partileri, PKK'nın Çağrısına Uymadı - Haberler

Haberi Paylaş

Kürt Partileri, PKK'nın Çağrısına Uymadı

Kürt Partileri, PKK'nın Çağrısına Uymadı

Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK), Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) ve Kürdistan Partisi (PDK-BAKUR), terör örgütü PKK’nın referandum ile ilgili yaptığı “hayır” çağrısına uymayarak, sandığa gitmeme kararı aldı.

Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK), Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) ve Kürdistan Partisi (PDK-BAKUR), terör örgütü PKK'nın referandum ile ilgili yaptığı "hayır" çağrısına uymayarak, sandığa gitmeme kararı aldı.

PSK, PAK ve PDK-BAKUR tarafından referanduma ilişkin basın toplantısı düzenlendi. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlenen toplantıya, PSK Genel Başkanı Mesut Tek, PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik ve PDK-BAKUR Genel Başkanı Sertaç Bucak ile partililer katıldı. Ortak basın açıklamasını okuyan Tek, 3 parti olarak tavırlarının seçimi protesto etmek olduğunu belirtti. Bu tavırlarının kendi iradelerini yansıttığını ifade eden Tek, "Diğer tavırlara karşı alınmış bir tavır değildir. Bu konuda gösterilecek her tavır bizce meşrudur. 'Hayır' demek de meşrudur. Biz en doğru olanın, Kürt meselesine en fazla hizmet edenin bu tavır olduğunu düşünüyoruz. Buna yönelik kendimizce haklı nedenlerimiz de var. Birincisi, bu anayasa değişikliği hazırlıklarında Kürtlere danışılmadı. Kürt kurumların, Kürt siyasi partilerin görüşleri alınmadan hazırlandı. Gündeme getirilen değişiklikler Kürt sorunun demokratik ve barışçıl çözümü konusunda olumlu bir adım ifade içermemektedir. Ne var olan anayasa ne de değişiklik yapılan anayasa Kürt sorununun demokratik yollardan çözümüne hiçbir katkı sunmamaktadır. Bu nedenle protestonun daha doğru olduğunu düşünüyoruz. Bir diğer gerekçemiz ise ne yazık ki referandumun çatışmalı bir ortamda yapılacak olması. Böylesi çatışmalı ortamlarda yürütülen kampanyalarda yapılan çalışmalarda halkın iradesinin referanduma yansımayacağını düşünüyoruz. Bizim bu tavrımız bir anlamda çatışmaları da protesto etmektir. Bu çatışmaların bir an önce durma talebini de dile getirmektedir. Umut ediyoruz ki bu üç partinin böylesine önemli bir konuda bir araya gelip ortak bir tavır sergilemesi ileri Kürt siyasi yapıların, sivil toplum kuruluşlarının Kürt sorunun temel noktalarında bir araya gelmelerine bir başlangıç olur" dedi. - DİYARBAKIR

İhlas Haber Ajansı / Güncel

Gazeteciler Cemiyeti Mustafa Özçelik PKK Politika Güncel Haberler

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title