Haberler

Kumburgaz'daki Deniz Bisikleti Faciası..şirket Sahibine 15 Yıl Hapis İstendi

Kumburgaz kamiloba sahilinden 17 Ağustos 2014 tarihinde 5 kişinin bindiği, bir kişinin cesedine ulaşılabildiği, kalan 4 kişinin kayıp olduğu deniz bisikleti faciası ile ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı.

Kumburgaz kamiloba sahilinden 17 Ağustos 2014 tarihinde 5 kişinin bindiği, bir kişinin cesedine ulaşılabildiği, kalan 4 kişinin kayıp olduğu deniz bisikleti faciası ile ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı.

Deniz bisikletini kiralayan Garden Beach Clup şirketinin sahibi Sinan Önügören hakkında "Taksirle birden fazla kişinin ölümün neden olma" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Bir yolcunun uyarısına rağmen kayıp gençleri denizde aramamakla itham edilen İDO kaptanı Yavuz Yılmaz'ın da aralarında bulunduğu 4 kişi hakkında da takipsizlik kararı verildi.

Soruşturmayı yürüten Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen fezleke sonucu Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, maktul Serdar Demir'in 17 Ağustos 2014'te kardes¸i Dogˆan Demir ile arkadas¸ları Mikayil Çelik, S¸ükrü Kahraman ve Yusuf Büyükizgi'yle birlikte s¸üpheli Sinan Önügören'e ait Büyükçekmece Kamiloba Mahallesi I·stanbul Caddesi üzerinde deniz kenarında bulunan Garden Beach Club'a giderek yeğeni Burak Önügören'den bir adet deniz bisikleti kiralayarak denize açıldıkları belirtildi.

İddianamede saat 14.00 sıralarında denize açılan maktüllerin dönmeleri gereken saat olan 16.00'da dönmedikleri, fırtınaya yakalanarak denizde kayboldukları, Burak Önügören'in bu durumu amcası olan şüpheli Sinan Önügören'e bildirdiği halde Sinan Önügören'in durumu derhal Sahil Güvenliğe ve kolluk kuvvetlerine bildirmediği kaydedildi. İddianamede, "Denize açıldıktan sonraki gün 5 kişinin ailelerinin durumu emniyete bildirmesi üzerine şüpheli Sinan Önügören'in emniyete gittigˆi, olaydan sonra 23 Ağustos 2014'te ölen Serdar Demir'in cesedinin Balıkesir Marmara ilçesinde bulundugˆu, digˆer kis¸iler Dogˆan Demir, Mikayil Çelik, S¸ükrü Kahraman ve Yusuf Büyükizgi'nin cesetlerinin denizde kayboldugˆundan ulas¸ılamadığı" görüşüne yer verildi.

SİNAN ÖNÜGÖREN ASLİ KUSURLU

Olay sonrası dosyada kusur durumunun incelenmesi için bilirkis¸ilerce 12 Ocak 2015 tarihli rapor hazırlandığı kaydedilen iddianamede, "Raporda, deniz bisikletini kiralayanın 5 kis¸i olmasına ragˆmen 4 adet can yelegˆi verildigˆi, deniz bisikletini kiraya veren Garden Beach Club isimli is¸ yerinin sahibi ve is¸leteni olan s¸üpheli Sinan Önügören'in deniz bisikletinin dörtten fazla kis¸iye kiraya verilmemesini sagˆlaması gerektiği" anlatıldı.

4 KİŞİLİK DENİZ BİSİKLETİNİ 5 KİŞİYE KİRALADI

Deniz bisikletinin niteligˆi geregˆi, dört kis¸inin kullanımına göre imal edildiği belirtilen iddianamede bilirkişi raporuna atıf yapılarak, şu ifadelere yer verildi:

"Şüpheli Sinan Önügören'in deniz bisikletine dörtten fazla kis¸inin binmemesi hususunda gerekli gözetimin yapılmasını sagˆlaması, deniz bisikletine binen her kis¸inin can yelegˆini giymesinden sonra deniz bisikletinin denize açılmasına izin vermesi, deniz bisikletinin denizde seyri esnasında kontrol ve gözetim altında tutulmasını sagˆlaması, deniz kenarında can kurtarma konusunda egˆitim almıs¸ personel ile can kurtarma botu bulundurması, sabit bir gözetleme kulesi ve dürbünlü nöbetçi görevlendirmesi, deniz bisikletinin takip edilmesini sagˆlayarak kiralandıgˆı yerden takip edilemeyecek s¸ekilde uzaklas¸masını önlemesi gerekmektedir."

Şüpheli Sinan Önügören'in olay günü kayıp kis¸ilerin arama kurtarma çalıs¸masını bir an önce bas¸latmadığı, bir gün sonra arama kurtarma çalışmalarının başlatıldığı aktarılan iddianamede, "Egˆer şüpheli bu hususa riayet etseydi kayıp s¸ahısların kıyıdan fazla uzaklas¸masından önce arama kurtarma faliyetlerinin bas¸latılmasının sagˆlanabilecegˆi ve bulunma olasılıklarının artabilecegˆi" anlatıldı.

15 YILLA YARGILANACAK

Şüpheli Sinan Önügören'in yukarıda bahsedilen tedbirleri almayarak olayda asli kusurlu olduğu belirtilen iddianamede, Önügören için, "Taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma" suçundan 3 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi. Davanın tek sanığı Sinan Önügören, önümüzdeki günlerde hakkında açılan iddianameyi kabul eden Bakırköy 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim huzuruna çıkacak.

İddianamede ölen 5 gencin yakınları Evin Emine Demir, Mahmut Kahraman, Oğuz Büyükizgi, İsmail Çelik, Mehmet Can Demir, Mine Çelik ve Hediye Büyükizgi şikayetçi sıfatı ile yer aldı.

İDO KAPTANI DAHİL 4 KİŞİ HAKKINDA TAKİPSİZLİK KARARI VERİLDİ

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, deniz bisikletini kiraya veren Mehmet Burak Önügören, Garde Beach Club çalışanı Cem Bekdemir, olayın meydana geldiği yerde cankurtaran olarak görev yapan İBB personeli Serkan Tunç ve bir yolcunun denizde el sallayan birilerini gördüğünü bildirmesine rağmen gerekli arama çalışmasını yapmamakla itham edilen İDO'ya ait deniz otobüsü kaptanı Yavuz Yılmaz hakkında takipsizlik kararı verdi. Takipsizlik kararında, gençleri rüzgarlı havada denize açıldığı için tali kusurlu bulan bilirkişi raporuna atıf yapılarak, kaptanın yolcunun ihbarı doğrultusunda gözle ve dürbünle arama yaptıktan sonra yoluna devam ettiği görüşüne yer verildi.

8 GÜN TUTUKLU KALMIŞTI

17 Ağustos 2014 tarihinde Kemerburgaz Kamiloba sahilinde şezlong ve deniz bisikleti kiralayan Garden Beach Club'den deniz bisikleti kiralayan serdar Demir, kardeşi Doğan Demir, Mikayil Çelik, Şükrü Kahraman ve Yusuf Büyükizgi, kiraladıkları deniz bisikleti ile açıldıktan sonra kayboldular. Sedat Demir'in cesedi olaydan bir hafta sonra Balıkesir Marmara İlçesi'nde bulunurken, diğer 4 kişinin cesedine hala ulaşılamadı.

Garden Beach Club'un sahibi Sinan Önügören 21 Ağustos 2014 tarihinde tutuklandı. Avukatının itirazı üzerine 8 Eylül 2014 tarihinde yurtdışına çıkış yasağı ve haftada 2 gün karakolda imza ama koşulu ile serbest bırakıldı. - İstanbul

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Şükrü Kahraman İsmail Çelik Sedat Demir Kumburgaz Politika Güncel Haberler

Adliye odasına astığı silahlarla poz vermişti! Hakim Oktay Tabur'un görevine son verildi

Adliye odasına astığı silahlarla poz vermişti! Hakim Oktay Tabur'un görevine son verildi

Yeniden yapılanma sürecine giren FETÖ'cü kadınlara ağır darbe! Görüntüyü izleyen ekipler tepelerine bindi

Yeniden yapılanma sürecine giren FETÖ'cü kadınlara ağır darbe! Görüntüyü izleyen ekipler tepelerine bindi

İnsanları böyle kandırıyordu! Son numarası işe yaramayınca foyası ortaya çıktı

İnsanları böyle kandırıyordu! Son numarası işe yaramayınca foyası ortaya çıktı

3 çocuğunu öldüren babanın ifadesi kan dondurdu: Masanın üzerindeki bıçağı görünce içime bir şeyler oldu

3 çocuğunu öldüren babanın ifadesi kan dondurdu: Masanın üzerindeki bıçağı görünce içime bir şeyler oldu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title