Haberler

Küçükçekmece'de 13 Katlı Cemevi'nin Temeli Atıldı

KÜÇÜKÇEKMECE'de bin 500 kişilik cem salonu bulunan İstanbul Cemevi ve Kültür Merkezi inşaatının temeli atıldı.

KÜÇÜKÇEKMECE'de bin 500 kişilik cem salonu bulunan İstanbul Cemevi ve Kültür Merkezi inşaatının temeli atıldı. Temel atma törenine Ak Parti İstanbul Milletvekili Serap Yaşar, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Rıza Eroğlu ve Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya ve Müftüsü Mustafa Temel katıldı.

"HERKES İNANCINI ÖZGÜRCE VE İYİ KOŞULLARDA YAŞAMALI"

Dualarla başlayan törende konuşan Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Rıza Eroğlu, "Türkiye'de 800'ün üzerinde ilçe var, yüzde 70'inde cemevi yok. 81 ilin yüzde 50'sinden fazla yine cemevi yok. Hangi inançtan, hangi mezhepten olursa olsun herkes bu durumu iyi düşünmeli ve katkı sunmalı. Çünkü herkes inancını özgürce ve iyi koşullarda yaşamalı" dedi. Yasaların da artık bu konuda cemevlerinin ibadet olma statüsü konusunda kararlar verdiğine dikkat çeken Eroğlu, "Ancak ne hikmetse kimse bu yaraya parmak basıp, çözüm üretmek istemiyor. Bu nedenle belediye başkanımıza bu örnek davranışından dolayı teşekkür etmek istiyorum" dedi.

"ÖNCELİĞİM HEP KÜÇÜKÇEKMECELİLERİ BİRBİRLERİNE SEVDİRMEK OLDU"

Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz de, 3 yıldır belediye başkanlığı görevinde bulunduğunu ifade ederek, "Bu 3 yıl boyunca birinci önceliğim hep Küçükçekmecelileri birbirlerine sevdirmek oldu. Çünlü Küçükçekmece çok renkli ve çok sesli bir ilçedir. Rabbim bu rengi ve sesi hiç bozmasın" dedi.

Bugün Alevilerin yaşadığı sorunların iktidar meselesinden ziyade Türkiye'nin sorunu olduğunu söyleyen Karadeniz, "Bunu bir iktidar ile açıklamak bence yanlış bir hedef tespit etmek olur. 1940'larda kaç tane cemevimiz vardı. 1950'lerde, 1960'larda, 70'lerde, 80'lerde kaç tane cemevimiz vardı. Bu meselenin aslında insanlık meselesi olduğunu, Türkiye meselesi olduğunu unutursak, kenarından köşesinden dayak atmaya çalıştığımız iktidarlara haksızlık etmiş oluruz" diye konuştu.

AK PARTİLİ MİLLETVEKİLİ : SİZİN BU SİVİL, YERLİ MİLLİ ANAYASAYA DESTEK VERMENİZİ DİLİYORUM

Son olarak konuşan Ak Parti Milletvekili Serap Yaşar da cemevi konusunda Alevi Dernekleri'nden meclise taşıması için gelen talepler için elinden ne geliyorsa yapacağını beliterek, kendisinin de bir talebi olduğunu söyledi. Yaşar, "Önümüzde bir referandum süreci var. İlk etabı mecliste, yerli milli, sivil bir anayasa yapıldı. Hepiniz oy kullanacaksınız, benim de sizden dileğim, tabi milletimizin ümidi, talebi... Çok mutlu bir an. Dolayısıyla ben de sizin bu sivil, yerli milli anayasaya destek vermenizi diliyorum" diye konuştu.

CEMEVİNİN ÖZELLİKLERİ

İstanbul Cemevi ve Kültür Merkezi, 21 bin metrekarelik alanda 5 katı toprak üstü olmak üzere 13 kat olarak inşa edilecek. İbadethane olmasının yanında sosyal, kültürel ve tasavvuf ilimlerine hizmeti de verecek olan merkezde, bilgisayar, yabancı dil, üniversite hazırlık, bağlama, el beceri ve meslek edindirme kursları düzenlenecek. Proje, bin 500 kişilik cem salonu, 500 kişilik konferans salonu ve eğitim sınıflarından oluşacak. Bodrum katlarında 6 metre kat yüksekliği bulunan alanda, cenaze hizmetleri verilecek. 2 yılda tamamlanması planlanan yapı, engelli vatandaşların kullanımına uygun engelsiz bir yapı olma niteliği de taşıyor.

- İstanbul

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Küçükçekmece Serap Yaşar AK Parti İstanbul Politika Güncel Haberler

İsrail savaş uçakları Yemen'e saldırdı, Husilerden korkutan açıklama geldi: Savaş başladı

İsrail savaş uçakları Yemen'e saldırdı, Husilerden korkutan açıklama geldi: Savaş başladı

8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Bakmadan Geçme

21-22 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 21-22 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21-22 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Ümraniye, Küçükçekmece, Beyoğlu elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Büyükçekmece hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Büyükçekmece nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Masterchef Yudum kimdir, kaç yaşında? Yudum Kıvanç Kaya kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Alper kimdir, kaç yaşında? Alper Öztamur kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Enes Şahin kimdir, kaç yaşında? Enes Şahin kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Ayşe kimdir, kaç yaşında? Ayşe Ekiz kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Şirin kimdir, kaç yaşında? Şirin Sadegzade kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Umut kimdir, kaç yaşında? Umut Arkın Tuzcu kim, yaşı, aslen nereli, evli mi?
İsrail, Yemen'in ardından bu kez komşusu Lübnan'ı vurdu

İsrail, Yemen'in ardından bu kez komşusu Lübnan'ı vurdu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title