Haberi Paylaş

Kılıçdaroğlu'ndan öğretmenlere "Girmeyin" dediği sınavla ilgili Bakan Özer'e çağrı: Gelin birlikte çözelim

Güncel Haberler

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun öğretmenlerin kariyer sınavını onur kırıcı bulduğunu söyleyerek "Girmeyin" çağrısında bulunmasının ardından Bakan Özer, "Peki nasıl yapacaktık?" diyerek sınavı kaldırmak istediklerini ancak öğretmen sendikalarının ayaklandığını söyledi. Alternatif olarak getirilebilecek bir mülakat sisteminin Türkiye'de spekülasyon yaratacağını ifade eden Özer'e Kılıçdaroğlu, "Mülakattan daha makul çözümler var elbet. Yine çağrı yapıyorum, gelin birlikte çözelim bu işi." dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir paylaşımda, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen ve öğretmenleri adaylık döneminden sonra öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen olmak üzere kategorilere ayırmak için yapılan Öğretmenlik Kariyer Basamakları Eğitimi ve Sınavına tepki göstermişti.

Bu paylaşımında öğretmenlere sınava girmemeleri çağrısında bulunan Kılıçdaroğlu, "Öğretmen kariyer sınavı rencide edici olduğu için daha makul bir çözüm bulmak üzere çağrı yapmıştım. Yanaşmadılar. Öğretmenlere sesleniyorum; bu saygısızlığa katlanmak zorunda değilsiniz, bu sınava girmeyin. Sizleri incitmeyecek çözümü seçimden sonra birlikte (konuşarak) buluruz" dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan Bakan Mahmut Özer'e sınav çağrısı: Gelin birlikte çözelim

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, konuyla alakalı olarak gazeteci Fatih Altaylı'ya konuştu. Altaylı'nın bugünkü köşe yazısına taşıdığı diyaloğa göre Özer, Altaylı'ya "Peki nasıl yapacaktık, öğretmenlere verdiğimiz ara eğitimlerin sonuçlarını nasıl ölçecektik, siz söyleyin?" dedi.

Altaylı'nın "Sizin bu önermenizden yola çıkarak böyle bir sınav yerine öğretmenlerin lisansüstü eğitim ve doktoraya yönlendirilmesi çok daha doğru olmaz mıydı?" sorusu üzerine Bakan Özer şunları söyledi:

"Biz de tam bunu düşündük. Ama ne yazık ki, öğretmen sendikaları ayağa kalktı. Kabul etmeyiz dediler. Bu sizin söylediğiniz yine de var. Eğer lisansüstü eğitiminiz var ise, doktoranız var ise, bu lisansüstü eğitim ve doktoranız öğretmenlik yaptığınız branş ile yüzde yüz alakalı değilse bile bu sizi sınavdan muaf tutuyor ve lisansüstü eğitimle uzman, doktora ile doğrudan başöğretmen oluyorsunuz. Ama ya gerisini ne yapacağız. Burada sayı yetersiz kalıyor"

Kılıçdaroğlu'ndan Bakan Mahmut Özer'e sınav çağrısı: Gelin birlikte çözelimMilli Eğitim Bakanı Mahmut Özer

Açıklamalarının devamında Özer, "Bu sınav başından belli idi. Uzaktan eğitimle 180 saatlik eğitim ve bu eğitimin sonuçlarını ölçmek için bir sınav yapacaktık. Burada ne ayıp var? Bakın Fatih Bey, mülakat da yapabilirdik. Ama mülakatlar ile ilgili Türkiye'de durumu siz de biliyorsunuz. Bitmek tükenmek bitmeyen spekülasyonlar olacaktı. Bu yüzden mülakat istemedim. Mülakatı kaldırdım. Adil, tartışmasız bir sınav yapılsın dedim. Eğitim verdiğimiz öğretmenlerin bu eğitimden ne aldığını ölçmenin başka yolu var mı, varsa birisi söylesin. Anlamadığım, bir öğretmen nasıl olur da ölçme ve değerlendirmeye karşı çıkar." dedi.

Bakan Özer'in açıklamaları üzerine Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından konuyla ilgili yeni bir paylaşımda bulunarak Bakan Özer'e çağrıda bulundu.

Paylaşımda Kılıçdaroğlu, "Milli Eğitim Bakanı Özer 'Sınav olmasın dedik, sendikalar ayağa kalktı' demiş. Sınavdan, mülakattan daha makul çözümler var elbet. Yine çağrı yapıyorum, gelin birlikte çözelim bu işi. Öğretmenlerimizin çok daha büyük dertleri var, böyle anlamsız şeylerle incitmeyelim kendilerini." ifadelerine yer verdi.

Kılıçdaroğlu'ndan Bakan Mahmut Özer'e sınav çağrısı: Gelin birlikte çözelim

Haberler.com / Emre İliksiz - Güncel

Kemal Kılıçdaroğlu Mahmut Özer Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (7)

corci:

Helal Kemal başkan.

Birol Akgül:

size gerek yok hemde hiçbir şey de

Orcun Yazicioglu:

öğretmenin ne derdi varmış her sene 2 ay bedava tatil. :D

Tüm 7 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title