Haberi Paylaş
  Johnson'a Avam Kamarası'nda şok! 'Bu adam, bu göreve uygun değil'

  Johnson'a Avam Kamarası'nda şok! 'Bu adam, bu göreve uygun değil'

  Güncel Haberler

  İNGİLTERE Parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarasında 'Başbakana Sorular' oturumu yapıldı.

  İNGİLTERE Parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarasında 'Başbakana Sorular' oturumu yapıldı. Oturumda söz alan İskoç Ulusal Partisinin meclis grubu lideri Blackford, Johnson'ı kastederek, Başbakan Theresa May'e, "Başbakan, 'İskoç halkının gettolara yerleştirilmesi ve imha edilmesi gereken haşere bir ırk' olduğu konusunda, yerini alacak olan ve yarışı önde götüren kişiyle aynı fikirde mi?" diye sordu. Bunun üzerine May, Muhafazakarların, Birleşik Krallık'ın her parçasından halkları ciddiye almakla kalmadığını aynı zamanda yaptıkları katkılara da değer verdiğini söyledi.

  'IRKÇI VE DÜRÜSTLÜKTEN UZAK'

  Konuşmasına devam eden Blackford, "Bu adam, bu göreve uygun değil. Bir insanın kişiliğinin, rahat dönemlerde değil de zorluk ve ihtilafla karşılaştığı zaman ortaya çıktığı söylenir. Şimdi zor zamanlardan geçiyoruz. Başbakanın bu üyenin ırkçı ve dürüstlükten uzak geçmişinin farkında olup olmadığını soruyorum" ifadesini kullandı.

  Bunun üzerine Blackford'un sözünü kesen Avam Kamarası Başkanı John Bercow, "Üyenin sözlerini tartmasını istiyorum ve herhangi bir ırkçılık suçlamasını geri almasının çok daha iyi olacağı kanısındayım" diye konuştu.

  Theresa May

  'IRKÇILIK BU DEĞİLSE NEDİR'

  Blackford bir kez daha ayağa kalkarak, Bercow'a, "Sayın Başkan, üye Müslüman kadınlara 'posta kutusu' dedi, Afrikalıların 'karpuz gülüşlü' olduğunu söyledi, tekrarlayarak yüceltmeyeceğim başka iğrenç hakaretlerde de bulundu. Eğer bu (ifadeler) ırkçı değilse, ırkçı ifadeler nedir, bilmiyorum" diye karşılık verdi.

  Daha sonra söz alan May de Johnson'ın başbakanlık için uygun olup olmadığı sorusuna yanıt vermeyerek, Blackford'u hükümet hakkında soru sormamakla eleştirdi.

  Johnson, partinin Avam Kamarası grubunda yapılan ikinci tur oylamada 126 oyla bir kez daha ilk sırayı aldı. İki aday kalana kadar devam edecek turların ardından partinin yaklaşık 125 bin üyesi, posta yoluyla bu iki isim arasından yeni lideri seçecek. Liderliği kazanan isim aynı zamanda ülkenin yeni başbakanı da olacak.

  Kaynak: Hürriyet / Güncel

  Birleşik Krallık Avam Kamarası Theresa May Başbakan Güncel Haberler

  beğendim
  alkışladım
  beğenmedim
  güldüm
  üzüldüm
  sinirlendim
  şaşırdım
  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title